Az inflációs válság is régiónknak okozza a legnagyobb érvágást

infláció
Pozsony |

Az inflációs válság legnagyobb vesztesei az Európai Unió kevésbé tehetős keleti tagállamai, közülük is elsősorban a visegrádi és a balti országok – derül ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat legfrissebb, szerdán közzétett felméréséből.

Az ukrajnai háború, az energiaválság és az ennek nyomán elszabadult inflációs válság tavaly az összes uniós tagországnak alapos fejfájást okozott, az Eurostat legfrissebb jelentése szerint azonban a válság legnagyobb vesztesei az Európai Unió eleve rosszabb helyzetben levő keleti tagországai. Ezekben ugyanis jóval alacsonyabbak a fizetések, mint a nyugati tagországokban, miközben az áruk és szolgáltatások tetemes részéért már régiónkban is nagyjából ugyanakkora összeget kérnek el, mint a nyugatabbra fekvő tagállamokban. A jelenlegi inflációs válság pedig tovább mélyíti a különbségeket.

A most közzétett felmérés szerint az Európai Unióban az egy évvel korábbihoz képest tavaly decemberre megduplázódott az infláció üteme. Míg 2021 decemberében 5 százalék körüli éves inflációt mértek, 2022 decemberére ez 10,4 százalékra nőtt. Az egyes tagországok között azonban látványos különbségek vannak. Az inflációs toplista első tíz helyezettje között kizárólag keleti uniós tagországokat találunk. Az Eurostat decemberben Magyarországon mérte a legmagasabb éves inflációt, ahol az egy évvel korábbihoz képest 25 százalékkal nőttek az árak. Csak összehasonlításképpen: Magyarországon egy évvel korábban, 2021 decemberében még csak 7,4 százalékos inflációt mértek, vagyis az árugrás üteme egy év alatt több mint a háromszorosára nőtt. Magyarország után a sorban a balti országok – Lettország, Litvánia és Észtország – következnek, 17,5 és 21 százalék közötti drágulással. Csehország az ötödik, csaknem 17, Lengyelország pedig a hatodik, 15,3 százalékos inflációval.

Szlovákia – 15 százalékos drágulással – a hetedik, vagyis a visegrádi országok közül decemberben itt volt a legalacsonyabb infláció, az elemzők szerint azonban Szlovákiában a termékek jelentős része már korábban drágább volt, mint a környező országokban, vagyis a helyzetünk így sem nevezhető rózsásnak. Az infláció üteme az előző évhez képest ráadásul Szlovákiában is megháromszorozódott.

„Az előző hónapokhoz hasonlóan az infláció növekedéséhez decemberben is az élelmiszerek drágulása járult hozzá a legnagyobb mértékben, de az átlagosnál gyorsabban nőttek a lakhatási költségek és az energiaárak is”

– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője.

Míg régiónkban szédületes ütemben nőnek az árak, van ahol még javult is a helyzet az egy évvel korábbihoz képest. Spanyolországban például 2021 decemberében 6,6 százalékos éves drágulást mértek, ami tavaly decemberre 5,5 százalékra esett vissza. Az uniós átlagnál alacsonyabb inflációt 12 tagországban mértek, amelyek között egyetlen keleti tagállam sincs, közöttük van azonban Franciaország és Németország is, az előbbi 6,7, az utóbbi 9,6 százalékos inflációval.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?