Az iskolakezdés idén különösen nagy megterhelést jelentett a családi költségvetésre
Az elszabadult árak miatt luxusnak számít az iskolakezdés
Az iskolakezdéshez szükséges taneszközök beszerzése minden évben jelentős kiesést okoz a családi költségvetésben. Az idei tanév miatt azonban még mélyebben a zsebükbe kellett nyúlniuk a szülőknek, az infláció okozta árvágta ugyanis a papucstól a ceruzáig szinte minden használati cikket érint.
A visszatérés az iskolapadba eddig sem volt olcsó, a szülők átlagban 200–300 eurót költöttek a szükséges iskolai eszközök beszerzésére – derült ki a Postabank által rendelt felmérésből. A két számjegyű infláció azonban a szeptemberi tanévkezdésre is rányomta a bélyegét, a szülők nagy része úgy véli, idén a megszokottnál is drágább a gyerekek beiskoláztatása. Lenka Kalafut Lendacká, a Postabank szóvivője rámutatott, a statisztikai adatok a családok félelmeit igazolják: a toll és papucs ára az előző évhez képest átlagban 12%-kal emelkedett, a füzetekért 15%-kal kell többet fizetni, a közönséges ceruza ára pedig több mint 21%-kal nőtt. „Az iskolások felszerelése tehát lényegesen nagyobb terhet jelenthet a családi költségvetésre, mint korábban” – tette hozzá.
Megteszi a használt is
A felmérés szerint, melyet a 2muse közvélemény-kutató ügynökség hajtott végre, a szülők 44%-a úgy gondolja, a tavalyi évhez viszonyítva átlagban 50–100 euróval magasabbak az iskolakezdéshez fűződő kiadások. A megkérdezettek ötöde szerint ennél is rosszabb a helyzet, és az iskolaköteles csemete oktatására az eddiginél 200 euróval is magasabb összeget kellett félretenni. Az optimista válaszadók legfeljebb 50 eurós többletkiadással számoltak.
Lendacká szerint az áremelkedés arra kényszeríti a szülőket, hogy jobban odafigyeljenek a gazdálkodásra, valamint nagyobb figyelmet kap a fenntarthatóság kérdése is. Mint kiderült, a megkérdezettek 60%-a csak a legszükségesebb dolgokat vásárolta meg, gyakran az előző évről megmaradt eszközök mellett döntöttek, sok esetben pedig úgy igyekeznek spórolni, hogy az idősebb gyerek után a kisebb utód örökli meg az egyes tárgyakat. Kevesebb, mint a szülők harmada nyilatkozta azt, hogy teljesen felújítja a tanuláshoz szükséges készletet. Akadnak olyanok is, akik egyáltalán nem terveztek új tanszerekbe fektetni, ez az arány azonban mindössze a 12%-ot éri el.
A kiadásokat lehetne sorolni – a ruházat, étkeztetés, napközi, délutáni foglalkozások, tankönyvek ára szintén terheli a szülőket, a zsebpénzről és a szülői szövetség díjáról már nem is beszélve. Az iskolatáskától a tornaruhán és a rajzeszközökön, illetve a tisztálkodószereken keresztül számos cikket kellett beszerezni a tanévkezdésig.
A nagyobb diákok esetében a telefon, az internet és a számítógép egyaránt jelentős befektetésre kényszeríti a szülőket. A családok tudják, nemcsak egyszeri kiadásokkal kell számolniuk, szeptembertől az ebéd, a napközi és egyéb díjak mellett a különböző kirándulásokra is félre kell tenni bizonyos összeget, ha pedig nem a helyi intézménybe jár a gyerek, akkor a közlekedés költségeit is fedezni kell.
Tudatosan olcsóbb
A felmérés adatai alapján az egyes régiók között mutatkozik némi különbség – míg Besztercebánya megyében, Nyitra megyében és Kassa megyében a szülők 35%-a hajlott abba az irányba, hogy új felszerelést biztosít a gyereke számára, addig Eperjes megyében jóval takarékosabbak a szülők: a tavalyi iskolaévből fennmaradt dolgok „újrahasznosítását” 66%-uk tervezte. Trencsén megyében ezt a megoldást a válaszadók közel háromnegyede preferálta. Azok közül, akik az új tanév beköszönése apropójából nem vásárolnak új kellékeket, Pozsony megyében élnek a legtöbben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.