Az elmúlt 100 év legerősebb földrengései

A Richter-skála szerint 8,7-es erősségű földrengés történt hétfőn az indonéziai Szumátra szigetének térségében, mely magnitúdóját tekintve egyike az elmúlt száz év tíz legerősebb földmozgásának:
1960. május 22. Chile. A Richter-skála szerinti 9,5-es erősségű földrengés rázta meg Chile középső partjait.

A Richter-skála szerint 8,7-es erősségű földrengés történt hétfőn az indonéziai Szumátra szigetének térségében, mely magnitúdóját tekintve egyike az elmúlt száz év tíz legerősebb földmozgásának:

1960. május 22. Chile. A Richter-skála szerinti 9,5-es erősségű földrengés rázta meg Chile középső partjait. A rengésben, valamint az azt követő szeizmikus árhullámban és vulkánkitörésekben ötezren meghaltak, kétmillió ember elveszítette otthonát.

1964. március 28. Alaszka. A Richter-skálán 9,2-es erősségű földrengés történt Alaszkában, a kanadai Yukon tartomány nyugati részén. Az elemi csapásnak a ritkán lakott területen 125 áldozata volt.

1957. március 9. Alaszka. 9,1-es erősségű földrengés rázta meg a csendes-óceáni Andreanof-szigetek körzetét. Umnak szigetén kitört egy 200 éve hallgató vulkán, az ezt követő 15 méteres cunamit még Hawaii szigetén is észlelték.

2004. december 26. Indonézia. A Richter-skálán 9-es erősségű földrengés rázta meg az Indonéziához tartozó Szumátra szigetének körzetét, a rengés epicentruma a tengerfenék alatt volt. Az ezt követő szökőár nyolc dél-ázsiai ország tengerpartjait tarolta le, az áldozatok számát 300 ezerre becsülik.

1952. november 4. Szovjetunió. A Richter-skálán 9-es erősségű földrengést észleltek az oroszországi Kamcsatkán. A csapás által keltett árhullám a Hawaii-szigetekig jutott, emberéletben nem esett kár.

1906. január 31. Ecuador. A Richter-skálán 8,8-es erősségű földrengés történt Ecuador partjai előtt a Csendes-óceánban, s az ezt követő árhullám ezer áldozatot követelt.

2005. március 28. Indonézia. A Richter-skálán 8,7-es erősségű földrengés történt Szumátra partjaitól északra, nem messze attól a helytől, ahol három hónappal korábban a 9-es erősségű földrengés középpontja volt. A rengés mintegy 400 halálos áldozatot követelt.

1965. február 4. Alaszka. A Richter-skála szerint 8,7-es erősségű földrengést észleltek a Csendes-óceánban fekvő Rat-szigetek környékén. Az elemi csapás által keltett cunami 10,7 méter magas volt.

1920. december 16. Kína. A Richter-skálán 8,6-es erősségű rengés rázta meg Kína Kanszu tartományát, 200 ezer áldozatot követelt.

1950. augusztus 15. India. A Richter-skálán 8,6-es erősségű földrengés történt Asszám és Tibet térségében, amely legalább 1500 áldozatot követelt. (Sa-nk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?