Az egzotikus országokban kell a védőoltás

Pozsony |

<p>Nyáron sokan készülnek külföldre, néhányan távolabbi, egzotikus országokba látogatnak. A Közegészségügyi Hivatal ajánlása szerint a fölösleges problémákat elkerülendő érdemes előre tájékozódni az adott ország időszerű epidemiológiai helyzetéről és a fertőző betegségek kockázatáról, hogy még időben megkaphassák az esetleges védőoltást.</p>

Akár munkavégzés, akár kirándulás a cél, vannak olyan országok, ahová csak bizonyos védőoltások igazolásával engednek be. Járványügyi szakértők szerint egyszerűbb azokat a helyeket felsorolni, ahová biztosan nem kell semmilyen speciális védőoltás, ezek a következők: Európa, Észak-Amerika, Ausztrália. Minden más úticél esetében utazás előtt érdemes előre érdeklődni az adott térségről. „Néhány ország kimondottan megköveteli vagy ajánlja a védőoltást bizonyos fertőzésekkel szemben. Az utazóknak azt ajánljuk, jóval a kiutazás előtt érdeklődjék meg, a kiválasztott célországra mi vonatkozik. Az esetleges védőoltást ugyanis úgy kell beadni, hogy az oltás és az út között elégséges időköz legyen a megfelelő védettség kialakulásához. Bizonyos oltásokat többször meg kell ismételni” – figyelmeztet a Közegészségügyi Hivatal.

Kötelező és ajánlott

A külföldi kirándulás előtt nem árt ellenőrizni az egészségügyi dokumentációban, mikor oltották újra torokgyík és merevgörcs ellen. A gyermekeket egyéves korukig háromszor oltják ellenük, majd 6 és 13 éves korukban megismétlik, a felnőtteket pedig 15 évenként újraoltják. Ha az utolsó oltást több mint 15 évvel ezelőtt kapta valaki, a kirándulás előtt érdemes újraoltatni magát – a reakcióidő 7 nap, úgyhogy legkésőbb a tervezett út előtt egy héttel kell a védőanyagot megkapni. Különösen ajánlott, hogy aki ún. last minute kirándulásra készül, annak az oltásai naprakészek legyenek. Akik mégiscsak közvetlenül az utazás előtt oltatják be magukat, számolniuk kell azzal, hogy a védettség csak az oltás beadását követően 1–3 héttel alakul ki. Létezik hepatitis A elleni passzív védőoltás is, melynek hatása egy hét alatt már kialakul, de csak három hónapig ad védelmet.

Sárgaláz ellen kötelező az oltás minden olyan egy évnél idősebb személy számára, aki Afrikába megy, de Egyiptomba, Marokkóba, Tuniszba, Algériába, Líbiába nem muszáj. Aki Mekkába készül zarándokolni, be kell oltatnia magát járványos agyhártyagyulladás ellen. A kolera elleni oltást sehol nem követelik meg a beutazótól, de ajánlják, ha valaki hosszabb szolgálati úton, kiküldetésen vesz részt valamilyen veszélyeztetett övezetben. Noha nem kötelező, a Közegészségügyi Hivatal számos betegség ellen ajánlja a védekezést, ilyen például a hastífusz, a vírusos hepatitis, a torokgyík, a merevgörcs – akkor biztosan nem szabad megfeledkezni róla, ha valaki Ázsiába vagy Közép- és Dél-Amerikába, a Közel-Keletre, esetleg a Csendes-óceáni szigetekre készül.

Forrald fel, süsd meg, hámozd meg!

Ezenkívül a külföldi kirándulás során – különösen nyáron – oda kell figyelni az UV-védelemre és a meleg elleni védekezésre. A malária elkerülhető, ha nem feledkeznek meg a rovarriasztóról, szúnyoghálóról. A hasmenés és egyéb gyomorbaj ellen a legjobb védekezés, ha külföldön nem isznak csapvizet, hanem csak palackozott vagy forralt vizet. Ennek ellenére jó, ha felkészülnek az esetleges tüneti kezelésre, azaz ajánlott egyfajta egészségügyi elsősegélycsomagot vinni magunkkal, mely tartalmazhat: láz- és fájdalomcsillapítót, görcsoldót, orvosi szenet, székletfogót, hashajtót, hányáscsillapítót, orrcseppet, savlekötőt, allergia elleni krémet, sebfertőtlenítőt, sebtapaszt, rovarriasztót, vízfertőtlenítőt. Azokban az országokban, ahol a közegészségügyi viszonyok nem megfelelőek, különös figyelmet kell fordítanunk a megfelelő higiéniai rendszabályok betartására, melyeket Jakab Dezső járványügyi szakértő tömören így foglalt össze: „Forrald fel, süsd meg, hámozd meg, vagy felejtsd el!” Ha az óvintézkedések ellenére mégis kialakul hasmenés, Jakab széntablettát vagy más hasonló hatású készítmény, bélnyugtató, folyadékpótlásra alkalmas oldat használatát ajánlja. „Ezek a készítmények recept nélkül kaphatók a patikákban. Legfontosabb, különösen gyermekeknél a kiszáradást elkerülni. Ezért hasmenés esetén több folyadékot kell inni a szokásosnál, és ha a hasmenés több mint egy napig tart, folyadékpótló sóoldatot kell inni. Ha láz, véres széklet, gyakori vizes hasmenés lép fel, vagy több mint három napig tart a hasmenés, forduljunk orvoshoz” – részletezte Jakab a phoenix.hu-nak adott interjúban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?