Az ANO-ban a harc még nem dőlt el

Pozsony. Rudolf Zajac egészségügyi miniszter szerint a jelenlegi kormányválság nem Pavol Ruskóról, hanem a liberális képviselők „személyes szabadságának korlátozásáról” szól.

Zajac és Tóth a tegnapi kormányülésen. Nekik se hiányzott Rusko. TASR-felvétel „Úgy tűnik, komoly következményekkel jár, ha a pártban bárki is hangosan kimondja a véleményét. A labda a kormányfő térfelén pattog, s ő tudja, mit kell tenni. Én csak a nézőtéren ülök” – jelentette ki Zajac. Azzal kapcsolatban, hogy Rusko félre akarja állítani, azt mondta: „A politika nem érzelmekről szól. Úgy hallottam, a kormányfő elégedett a munkámmal.” Az ANO által jelölt miniszter szerint a kialakult helyzet nem vezet a liberális párt megszűnéséhez.

Vladimír Palko belügyminiszter szerint, mivel a kormányfő nem ért egyet a kulturális és egészségügyi miniszter leváltásával, a következő lépést az ANO-nak kell megtennie. Szerinte a válság nincs hatással a kormányülésekre.

Eva Černá (ANO) sajnálatosnak tartja a helyzetet. „A megoldást az előrehozott választások jelentenék – véli a Pavol Rusko mellett kitartó képviselőnő. – A koalíció mai teljesítménye, melyet alá nem támasztott butaságokkal indokolt, olyan csúcsot döntött meg, melyet egyetlen demokratikus országban sem szabadna megengedni.” Szerinte az ANO-ban kialakult helyzetet csak rendkívüli kongresszus oldhatja meg, azt azonban nem merte megjósolni, hogy lesz-e elnökválasztás is. Úgy látja, a párt válságának egyik fő okozója Jirko Malchárek. „Sikerült szétvernie a párt parlamenti klubját, majdnem az egész pártot is, s úgy látom, az lenne a legjobb, ha kilépne” – reagált Černá arra, hogy Malchárek szerint Pavol Ruskónak távoznia kellene az ANO éléről.

A politológus szerint Rusko pozíciója gyengült

Kulcsfontosságú, a miniszterelnök hogyan reagál Pavol Rusko kérésére, hogy menessze Rudolf Zajacot és František Tóthot a bársonyszékből. „A kormányfő kivár,

s attól függően lép, hogyan alakul a helyzet az ANO-ban. Pavol Rusko ellenlábasai a parlamenti frakcióban többségben vannak, s ha ők kitartanak amellett, hogy a két miniszter maradjon a helyén, akkor Mikuláš Dzurinda erre alapozva elutasíthatja a liberális vezér követelését” – magyarázta érdeklődésünkre Grigorij Mesežnikov, az IVO társadalomkutató intézet elnöke. Rudolf Zajac egészségügyi miniszter hosszú kések éjszakájának nevezte az ANO keddi elnökségi ülését, ami a politológus szerint túlzás. A másik kegyvesztett miniszter, František Tóth azt mondta, Rusko a tisztogatással lényegében ellenzékbe akarja manőverezni a pártot. Magától nem akar kilépni a koalícióból, viszont ha Dzurinda a koalíciós szerződést megsértve nem hajtja végre a személycserét, az ANO elnöke látványosan megsértődhet. Ezt Mesežnikov sem zárta ki. „Minden lehetséges, bármikor fordulhat a kocka, hiszen néhány órával korábban még maga Tóth is azt bizonygatta, hogy Rusko a koalíció tagja akar maradni. Egyébként ha a cél az ellenzékbe vonulás lenne, az ANO elnöke már azon is megsértődhetett volna, hogy a miniszterelnök leváltotta. A Zajac és Tóth menesztésére tett javaslat annak a következménye, hogy nyíltan szembeszálltak főnökükkel, s neki nincs más választása, mint félreállítani őket” – részletezte az elemző. Az ANO-ban most komoly hatalmi harc folyik, s bár már több kerületi szerv bizalmat szavazott Ruskónak, nem tartja lehetetlennek, hogy a leendő pártelnökként emlegetett Ľubomír Lintnernek és a másik kegyvesztett alelnöknek, Jirko Malcháreknek sikerül megmenteniük a pártot. A politológus szerint a pártelnök eddigi rendkívül erős pozíciója az utóbbi napokban megrendült, hiszen még legközelebbi munkatársaival és egyes regionális struktúrákkal sem kommunikált kellőképpen, s a váltóügy, valamint a hirtelenjében gyanús körülmények között átutalt másfél milliárd korona sok hívét elbizonytalanította.

Mindenki mérlegel és helyezkedik

„Amikor az egyes párttagok azt mérlegelik, ki mellé álljanak, az is sokat nyomhat a latban, hogy a pártelnök eddig mennyit fektetett a pártba, szinte egyedül pénzelte. Eva Černá azonban túllőtt a célon, amikor a pártelnök ellen fordulókról azt mondta, kimosták az agyukat. A politikusok a politikai viszálykodás során is megőrizhetnék méltóságukat” – tette hozzá Mesežnikov. Egyesek szerint mindebből a Demokrata Unió húzhat hasznot: Ján Budaj abban bízik, ha az ANO gyengül, visszahódíthatja a liberális választópolgárokat. Az IVO elnöke szerint erre nincs sok esély, hiszen a DU teljesen a háttérbe szorult, s az ANO-val rokonszenvezők inkább a jelenlegi kormánypártok valamelyikét – főleg az SDKÚ-t –, esetleg a Szabad Fórumot részesíthetik előnyben, s még az sem kizárt, hogy létrejön egy Rusko nélküli ANO. Az ellenzék kivárásos taktikát választott, s bár a Smer már jelezte, a legjobb megoldás az előrehozott választások kiírása lenne, egy-egy hangos beszóláson túl konkrét lépések nem voltak. Azért, mert nem érdekük az idő előtti voksolás, s belenyugodtak abba, hogy a jelenlegi kormány kibírja a megbízatási időszak végéig, véli a politológus. (dem, lpj, sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?