<p>Ha államfővé választanák, Andrej Kiska, Peter Osuský (SaS), Pavol Hrušovský (KDH) és Radoslav Procházka is foglalkozna a Mečiar-amnesztiák eltörlésével. Ján Čarnogurský azonban már nem fejtene ki e téren saját tevékenységet. </p>
Az államfőjelöltek a Mečiar-amnesztiákról
Pozsony |
Čarnogurský hangsúlyozta, korábban már tett kísérleteket az amnesztiák eltörlésére, de azok továbbra is érvényben vannak. Ha azonban más kezdeményezné a kiiktatásukat, nem ellenezné azt. Vladimír Mečiar – az akkor ideiglenesen államfői jogköröket is gyakorló miniszterelnök – a kilencvenes évek második felében adott közkegyelmet azoknak, akik valamilyen módon részt ve(he)ttek ifj. Michal Kováčnak az elrablásában és a NATO-csatlakozásról szóló népszavazás meghiúsításában. Az önálló Szlovákia első köztársasági elnökének a fiát 1995-ben rabolták el. Az államfői posztért függetlenként induló Kiska elítéli az amnesztiarendeleteket. Úgy véli, eltörlésük nagyon fontos jelzés lenne a politikusoktól a tisztességes embereknek. Az elnöki hatáskör nem elég az amnesztia megszüntetéséhez, de fontosnak tartja, hogy az államfő is világosan állást foglaljon ebben a kérdésben. Osuský és Hrušovský is szégyenletesnek tartja az amnesztiarendeleteket, és köztársasági elnökként azok eltörlését szorgalmaznák. Hasonlóan nyilatkozott Procházka, figyelmeztetve, hogy a rendeleteket a parlamentnek kell semmissé tennie alkotmánytörvénnyel. Ha ez megtörténne, elnökként biztosan aláírna egy ilyen jogszabályt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2014. 12.31.
Az év vesztese: a menekülő Fico
2014. 12.17.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.