ÚJ SZÓ-HÍRPozsony. A Híd szerint a kormány a nyugdíjkorhatár betöltésekor akarja államosítani a nyugdíj-megtakarításokat, a második pillérből származó járadék kifizetését ugyanis a Szociális Biztosítóra bízná.
Az állam fizetné a magánnyugdíjakat?
ÚJ SZÓ-HÍR
Pozsony. A Híd szerint a kormány a nyugdíjkorhatár betöltésekor akarja államosítani a nyugdíj-megtakarításokat, a második pillérből származó járadék kifizetését ugyanis a Szociális Biztosítóra bízná. „Információim szerint készül a második pillérből származó járadékok kifizetését szabályozó törvénymódosítás, amely az állami intézményt bízná meg a járadék folyósításával” – jelentette ki Ivan Švejna, a Híd alelnöke. – Ez azt jelenti, hogy a megtakarított pénzünket a Szociális Biztosítóba kellene átutalni, ami teljesen ellentétes a nyugdíjreform alapelveivel.” A munka-, szociális és családügyi minisztérium nem erősítette meg, de nem is cáfolta ezt az információt. Lapunk kérdésére csak annyit közölt, hogy „a munkaügyi minisztérium dolgozik az úgynevezett járadékmódosítás előkészítésén, várhatóan jövő év első felében mutatja be”.
Švejna kifogásolja azt is, hogy a kormány folyamatosan összehasonlítja a második pillér hozamát az első pillér „hozamával”. „Az első pillérben nem beszélhetünk semmilyen hozamról, hiszen a felosztó-kirovó elv alapján működő pillérben nincs vagyon, amit kamatoztatni lehetne – magyarázta a gazdasági szakember. – Csak nyugdíjemelésről beszélhetünk, ami politikai döntés eredménye.”
Ezzel Robert Fico kormányfő kijelentését akarta cáfolni, aki szerint az első pillér 16,62%-os hozamot termelt, míg a második pillér 11,68%-os veszteséget. A Szlovák Nemzeti Bank adatai alapján a magánnyugdíjpénztárak alapjai a befektetési stratégiájuktól függően megalakulásuk óta 0,945 és 2,812% közti éves hozamot biztosítottak. Švejna szerint a Szociális Biztosító által működtetett első pillér veszteséges, hiszen a nyugdíjjárulékból már ma sem tudja fedezni a nyugdíjak kifizetését. „Mindig megfeledkezünk arról, hogy a Szociális Biztosítóba korábban sem a nyugdíjjárulék felét, hanem a teljes társadalombiztosítási járulékteher közel kétharmadát fizettük be, az arány 9:16 volt – jelentette ki Švejna. – Szeptembertől ez az arány 4:21-re változott.” A Szociális Biztosító átcsoportosíthatja az egyes járuléktípusokra érkezett befizetéseket a nyugdíjak kifizetésére, a „nyugdíjkassza” hiánya miatt ezt rendszeresen meg is teszi. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.