<p>Furcsa büntetést készít a szabálysértő sofőröknek Robert Kaliňák belügyminiszter. Mivel a részegek okozta balesetek száma azután sem csökkent, hogy két évvel ezelőtt érvénybe lépett az a törvénymódosítás, melynek értelmében bűncselekménynek számít az ittas vezetés, a miniszter egy rendhagyó intézkedés mellett döntött.</p>
Automatikusan börtön járna az ittas sofőröknek
Azt tervezi, hogy az ittas sofőrök jegyzékét rendszeresen nyilvánosságra hozzák. Jozef Drahovský közlekedésbiztonsági szakértő csak akkor értene egyet a javaslattal, ha a „nyilvános megalázás” nem vonatkozna a minimális alkoholszintre.
„Jelenleg azon gondolkozunk, miképp hozhatnánk a nyilvánosságra ezt a jegyzéket. Véleményem szerint elriaszthatja az alkoholtól a sofőröket, ha tudni fogják, hogy ismerőseik és rokonaik könnyen kideríthetik, részeg vezetésen érték őket” – mondta az aktualne.sk hírportálnak Kaliňák. Azt egyelőre nem tudni, hogy a jegyzéket a belügyminisztérium honlapján vagy egy külön internetes oldalon hozzák-e a nyilvánosságra.
Drahovský egyetért azzal, hogy a nyilvános lejáratás, az ittas nevének közzététele elriaszthatja a sofőrök egy részét attól, hogy részegen üljenek volán mögé. „Egyértelműen bölcs döntés közzétenni azok nevét, akik véralkoholszintje egy ezrelék fölött volt. Azt viszont nem tanácsolnám, hogy azok neve is felkerüljön az internetre, akiknek ettől alacsonyabb alkoholszintet mérnek” – mondta Drahovský.
Ľubomír Ábel, a rendőrfőkapitány első helyettese is jelezte, hogy szigorítják az ittas vezetésért járó büntetéseket. „A leghatásosabb véleményünk szerint az lenne, ha a részeg sofőröket automatikusan 15-től 20 napig terjedő szabadságvesztésre lehetne ítélni. Látjuk, hogy az ittas sofőrök számára, főleg ha tehetősebb rétegből származnak, az eset feljegyzésére és a vétkező kihallgatására szükséges 48 órás fogva tartás a legnagyobb büntetés és megalázás” – állítja Ábel.
Drahovský ezzel egyetértene. „Olyan rövid ideig tartó szabadságvesztés, amelynek időtartamára a vétkező szabadságot is kivehet, kellő elriasztásként szolgálna. Egyéves szabadságvesztésnél ugyanis az illető már elveszíti az állását, gondjai lehetnek a családban, s ennek már súlyos következményei lehetnek a magánéletére” – pontosított a szakértő, aki szerint a jogosítvány elkobzásának időtartamát is módosíthatnák. Meggyőződése, hogy segítene a szabálysértők megnevelésén, ha a kihágás súlyossága szerint egy–két vagy öt éven kívül néhány hétre is lefoglalhatnák a vétkező jogosítványát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.