<p>Évről évre kevesebb autót lopnak el az országban, a felderített esetek száma körülbelül ugyanolyan szinten mozog.</p>
Autólopás - a Škoda Octavia a "menő"
Nem meglepő, hogy a legkelendőbb autómárka nemcsak a vásárlók, de a bűnözők körében is közkedvelt. Gyakran szoktunk közölni statisztikai adatokat az eltulajdonított autókról, a jelenleg nyilvánosságra került számok viszont egyedülállóak, hiszen olyan táblázatról van szó, amellyel a rendőrök és a biztosítók dolgoznak. Ebből kitűnik, hogy 2010-ben összesen 3354 autót loptak el, ebből 1436 volt Škoda.
Leginkább az Octaviákat lopták. A kétszáz ellopott autó szintjét már csak a BMW lépte túl.
Kereslet és kínálat
Szakértők szerint ezek a számok eredményt jelentenek. „A lopott autók piacát is a kereslet-kínálat befolyásolja. A legtöbben Škodát vesznek. A márka autói azért is ilyen közkedveltek, mert nem olyan drágák” – mondta a Sme napilapnak Vojtech Kosík, az Allianz munkatársa. Természetesen a lopásokat az is befolyásolja, milyen gyorsan tudják a bűnözők feltörni az autót és hatástalanítani a riasztóberendezéseket.
A Škodának más statisztikái vannak. Ezek szerint tavaly csak 951 autójukat lopták el. Ez az eladott autók 6,97 százaléka. Ezért a gyártó állítja, hogy összehasonlítva az eladott autókkal, sokkal rosszabb helyzetben van az Audi és a BMW.
Lucia Busquet, a Škoda szóvivője emlékeztetett, hogy a márka évek óta tartja piacvezető helyét, piaci részesedése 20 százalék felett van. A tolvajok legkevésbé a koreai és a japán autók iránt érdeklődnek.
A múltban ez gyakran azért volt, mert a japán autókhoz speciális kulcsokat adtak, amelyek eltértek a klasszikus, európai kulcsoktól. Másolatukkal ugyan kinyithatták az autót, de a motor begyújtása már nem ment. Mivel kevesebb autót vásároltak ezekből a márkákból, a bűnözők érdeklődését sem keltették fel, tehát a feketepiacon is kevés olyan berendezés volt, amely alkalmas lett volna a gépkocsik elektronikus biztonsági rendszerének feltörésére.
Otthon maradnak
Azt nem lehet pontosan megmondani, hogy az eltulajdonított autók közül mennyi kerül külföldre. A nálunk ellopott autók egy részét Csehországban adják el, ahol nem kötelező a gépkocsi bejegyzésénél elvégezni az eredetiségvizsgálatot.
A rendőrség szerint a lopások jelentős részét szervezett bűnbandák bonyolítják le. Ugyanis ha el akarják adni az autót, vagy külföldön akarják legalizálni, akkor a folyamatba jóval több embert kell bekapcsolni, ezt egyedül nem tudnák elvégezni. Nagyon gyakran megrendelésre lopnak, konkrét márkát, színt keresnek.
Kevesebb lopás történt
Nemcsak az ellopott, de a feltört és kirabolt autók száma is csökken. Míg 2006-ban 12 435 autót törtek fel, addig tavaly csak 7255-öt. Ez főleg azért van, mert az autókban már többnyire beépített autórádiók vannak, amelyek csak konkrét autótípusba felelnek meg.
A felderített esetek száma gyakorlatilag egy szinten mozog már néhány éve. 2004-ben hatezer autót loptak el, a rendőröknek 927 lopást sikerült tisztázniuk. Tavaly 2700 esettel volt kevesebb, 826 lopást sikerült felderíteni.
Ennek egyik oka, hogy az autólopásokon dolgozó rendőrök száma nem változott, tehát nem változhatott a felderített esetek száma sem. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.