Mire ügyeljen a használt villanyautó vásárlásánál?

villanyauto
Pozsony |

Az autóvásárlás általában a második legnagyobb beruházás a lakásvásárlás után, ezért az autó kiválasztásakor nemcsak magát az árat, hanem az üzemeltetési költségeket is figyelembe kell vennünk. Ezek azok az okok, amelyek miatt az európaiak 43%-a már most elektromos autó vásárlását fontolgatja. Ugyanakkor 56%-ukat aggasztja a magas vételár, 39%-ukat a hatótávolság hiánya, 35%-ukat pedig a töltési problémák. Az akkumulátorok élettartama az elektromos autó iránt érdeklődők 62%-ának okoz gondot. Hogyan válasszunk olyan elektromos autót, amely megfelel az egyes vásárlók egyéni igényeinek?

Az AAA AUTO és a Mototechna márkakereskedések nemzetközi hálózata idén már 472 elektromos autót adott el, ami kétszer annyi, mint tavaly ugyanebben az időszakban. „A tisztán elektromos autók rekordméretű eladásai megerősítik a másodlagos piac iránti egyre nagyobb érdeklődést. Az európai statisztikákból tudjuk, hogy az emberek 43 százaléka fontolgatja a villanyautó vásárlását. A potenciális vásárlók több mint felét viszont aggasztja a magas ár. Az átlagos uniós vásárló arra számít, hogy több mint 30 000 eurót fog költeni egy elektromos autóra, de az új elektromos autóknak csak a minimális része fér bele ebbe az árkategóriába. A lakosság többsége pedig nem tudja elérni ezt az árszintet, ezért használtat kell választania” – kommentálja az elektromos autók iránti érdeklődést Petr Vaněček, az AAA AUTO és Mototechna hálózatot üzemeltető AURES Holdings társ-vezérigazgatója.A magas vételár mellett a vásárlók az akkumulátorok elégtelen élettartama miatt is aggódnak, a használt autók esetében az emberek 62 százaléka tart ettől. Pedig az akkumulátormodulokra gyakran 8 évig vagy 160 000 kilométerig érvényes a garancia, ha betartják az olyan alapvető paramétereket, mint az éves szervizelés. A hagyományos belsőégésű autók esetében a garanciák jóval rövidebbek.

töltes

Az ellenőrzés

„Az elektromos autók esetében sokkal kockázatosabb egy autót magáneladótól vásárolni, mert nem tudja saját maga megállapítani a valós állapotot. Még maga az eladó sem tudhatja pontosan. Az AAA AUTO-nál az általunk kínált garancia érdekében minden egyes villanyautót, amelyet egy ügyfél hozzánk hoz, részletesen meg kell vizsgálnunk. Két kritérium fontos számunkra. Az első az akkumulátor állapota, az úgynevezett State of Health (SoH), amelyet a jármű vezérlőegységéből olvasunk le. Belső irányelvünk, hogy csak 80% feletti SoH-értékkel rendelkező autókat vásárolunk. A második kritérium az Aviloo pontszám, amely egy osztrák cég saját módszertana. Figyelembe veszi az akkumulátor töltési előzményeit; az autó vezetési előzményeit; érzékeli, ha az akkumulátor valamelyik moduljában nincs egyensúlyban a hőmérséklet és a feszültség; valamint számos más paramétert. Így minden megvásárolt járműről van egy tanúsítványunk, amely alapján megnézzük, hogy az akkumulátor rendben van-e. Ha az Aviloo hibát fedez fel, nem tudjuk visszavásárolni az autót” – magyarázza Petr Vaněček.

felvétel

A kiválasztás

A legegyszerűbb, ha konzultál a kereskedésben, ahol a szakembereket rendszeresen kiképezik az ilyen autók értékesítésére. Az ár és az akkumulátor élettartama mellett a töltési lehetőségek is döntőek. „Ezért minden ügyfélnek konzultációt ajánlunk, és mindent részletesen megbeszélünk velük, hogy ne vásároljanak olyan autót, amelynek paraméterei nem megfelelőek. Amikor egy belső égésű motorral rendelkező autót vesznek, az emberek azzal foglalkoznak, hogy milyen idős, mennyi kilométert vezettek le vele, milyen motorja van, milyen a teljesítménye és milyen sebességváltóval vagy karosszériatípussal rendelkezik. De amikor elektromos járművet vásárolnak, teljesen más dolgokkal foglalkoznak” – mutat rá Vaněček.

Két, nagyjából 16 ezer eurós modell – a 2019-es Nissan Leaf 40 kWh és a 2018-as Hyundai Ioniq Electric 28 kWh – példáján mutatta be, hogyan különbözhet két, első ránézésre azonos autó.

A Nissan Leaf tűnik kézenfekvő választásnak, hiszen erősebb akkumulátorral rendelkezik, egy évvel fiatalabb, nagyobb a teljesítménye (110 kW), de valamivel több kilométert tettek meg vele. Aztán nekivág mondjuk egy horvátországi útnak, és rájön, hogy útközben legalább négy órán át kell töltenie. Ha viszont egy Hyundai Ioniqot vesz, amelynek papíron ugyan rosszabbak a paraméterei, akkor két órával hamarabb megérkezhet az Adriához. A villanyautóknál ugyanis nem azok a paraméterek a legfontosabbak, amelyeket a felhasználók a belső égésű motorral rendelkező autóknál megszoktak. Sokkal inkább az számít, hogy milyen gyorsan töltődik a járgány, és mekkora a valós hatótávolsága. „Ezért az ügyfelek a hatótávolságra vonatkozó információkat is megtalálják a weboldalunkon. Célunk, hogy minden vásárló lássa, milyen messzire jut el az autó egyetlen feltöltéssel, akár autópályán, akár városban, akár kombinált forgalomban, akár nyáron vagy télen. Ugyanakkor az akkumulátorok leépülését is figyelembe vesszük a számításban, így az adatok mindig pontosan az adott kiválasztott elektromos autóra vonatkoznak” – tette hozzá Vaněček. Tény, hogy a villanyautók jelenleg még drágák, de másrészt az is igaz, hogy például egy jól felszerelt Tesla annyiba kerül, mint egy ugyanolyan kategóriájú dízelautó.

toltes

Hol tölthetünk?

A töltés az egyik alapvető kritérium az elektromos autó kiválasztásakor. Akinek van otthon napkollektora, annak már érdemes megfontolnia a villanyautó vásárlását, hiszen ez az energiaforrás  jelentősen megkönnyíti a töltést. Szlovákiában ráadásul már hét–nyolc hónapunk van, amikor az erőteljes napsütésnek köszönhetően gyakorlatilag ingyen tölthetjük az autónkat. Ha nincsenek otthon napkollektorok, akkor a villanyautót érdemes éjjel tölteni, amikor az áram eleve olcsóbb; az elektromos autók tulajdonosai ugyanis kettős díjszabású tarifát kaphatnak, ami épp az éjszakai áramfogyasztást teszi olcsóbbá.

Ideális esetben a munkaidő alatt töltheti a villanyautóját, hiszen 8,5 óra alatt gyakorlatilag bármelyik autó akkumulátora feltöltődik. Emellett egyes munkáltatók juttatásként lehetővé teszik a töltést a vállalat zöld politikájának részeként. Arra is van példa, hogy ugyanolyan áron engedélyezik a töltést, mint amilyen az otthoni tarifájuk.

toltes

A következő, ám legköltségesebb lehetőség a nyilvános töltőhálózat használata. A lassabb AC-töltés a legolcsóbb. Itt általában éjszaka is töltheti a villanyautóját, ám vigyáznia kell arra, hogy a szolgáltatók rendszerint csak bizonyos ideig engedélyezik a töltést, tehát nem foglalhatja a töltőállomást mondjuk 6–8 óráig. Ha a meghatározott időnél is tovább marad, akkor automatikusan leállítják a töltést, a parkolási díjat számlázását viszont nem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?