Tény, hogy az abroncscsere szezonja hivatalosan csak a hónap végén kezdődik, nem árt, ha már most lecserélik a nyári abroncsokat téliekre. Az első havazás után azonnal megtelnek a szervizek, s ha új abroncsokat kell venniük, most még hozzájutnak a raktáron maradt tavalyi, olcsóbb készletekhez.
A járvány a gumiabroncsok piacára is hatással volt
Továbbra is érvényes az az aranyszabály, hogy az jár a legjobban az abroncsvásárlás és csere során, aki korábban érkezik a szervizbe.
Kisebb kínálat
A koronavírus-járvány az abroncsok piacára is hatással lesz, s a gyártók már most jelezték, a gumik minden jel szerint drágulni fognak. Mivel az autógyártók a járvány miatt kevesebb autót gyártottak, az abroncsgyártók is lefékezték a termelést, ami annyit jelent, hogy idén néhány abroncsméretből kevesebb lesz a piacon, sőt az sem kizárt, hogy egyes méretek teljesen elfogynak. Ez utóbbi eset inkább a különleges méretű és típusú abroncsokra vonatkozik.
A lapunk által megszólított szervizek szerint ráadásul a koronavírus-járvány első hulláma alatt tavasszal nagyon sokan elhalasztották az abroncscserét, s inkább a téli gumikat használták még nagyobb melegekben is. Ennek következtében jobban lekoptatták a téli gumikat, így most ősszel kénytelenek lesznek újakat venni, így a vártnál nagyobb lesz az érdeklődés az új abroncsok iránt.
Mit mond a törvény?
Normális körülmények között a nyári abroncsokat akkor ajánlott télire cserélni, amikor a hőmérséklet tartósan plusz hét fok alá csökken. A rendőrség is figyelmeztet, hogy mivel az északi régiókban is már lehullott az első hó, a hőmérséklet a következő hetekben bizonyára csökkenni fog, így az abroncscserét idén már igazán nem érdemes halogatni, különösen ha előfordulhat, hogy szolgálati okokból a következő napokban északra kell utazniuk.
„A vonatkozó törvények szerint ha az úton összefüggő hó, jégréteg vagy jegesedés van, akkor a közúti forgalomban csak olyan M1 és N1 típusú gépjárművet lehet használni, amelyen téli gumiabroncsok vannak” – nyilatkozta lapunknak Denisa Bárdyová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Az M2, M3, N2 és N3 (autóbuszok, teherautók, kamionok) kategóriájú gépkocsiknak legalább a meghajtott tengelyen kötelező a téli gumiabroncs, ám csak november 15-től március 31-ig.
Nem árt tudni, hogy minden gépjármű sofőrje köteles elindulás előtt letisztítani gépkocsiját olyan hó- és jégrétegtől, amely útközben leröpülhet az autóról és veszélyeztetheti a közúti forgalom többi résztvevőjét. „Ha ezt nem teszi meg, 50 eurós bírság fenyegeti” – fűzte hozzá a szóvivő.
Profilmélység
Ne feledjék, hogy a törvény által meghatározott minimális profilmélység a téli gumik esetében 3 milliméter. Aki viszont nem akar kockáztatni, annak nem ajánlott 4 milliméternél is kisebb profilmélységű gumit használni. A nyári abroncsok esetében a még engedélyezett profilmélység 1,6 milliméter, ám a nyári gumiknál sem ajánlott 3 mm-nél alacsonyabb profilmélységű abroncsot használni.
Ha tavalyról megmaradt abroncsokat helyeznek fel az autóra, akkor a gumikat érdemes ugyanarra a kerékre helyezni, ahol voltak, ezért is jó krétával megjelölni a pozíciójukat. Olyan abroncs, amely nem kötött forgásirányú, tehát nincs az oldalán nyíl, a bal hátsó kerékről átkerülhet a jobb elsőre, a jobb hátsóról pedig a bal elsőre. A kötött forgásirányú abroncsokat viszont szigorúan csak ugyanazon az oldalon lehet váltani elölről hátulra. Ezzel kicsit lassítható az abroncsok eltérő kopása. A hajtott kerekeken ugyanis rendszerint jobban kopnak a gumik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.