Miklós László négy mozgalmas év után folytatja munkáját a környezetvédelmi minisztérium élén: Az elmúlt időszakban szinte minden jelentős törvényt sikerült elfogadtatnia, de fontos teendők ezután is vannak.
Árvízmegfigyelő rendszer épül
Elismerem, hogy nem olyan a megfogalmazás, amilyet magam is szerettem volna. Az alapvető dolgok benne vannak, de a koncepció nem tartalmaz számszerű vállalásokat. A program konstrukciója ennek ellenére nem rossz, hiszen majdnem minden fejezetben megjelenik a fenntartható fejlődés elve, sőt még a bevezetőben is utalás történik rá. A környezetvédelemről szóló fejezet koncepciója is jó, az általános elveken kívül tartalmazza az egyes elemek védelmét és a területi védelmet egyaránt. Fájó pontunk viszont a tárca finanszírozása. Két tételt mindenképpen bele szerettem volna vinni. Az uniós integráció 2035-ig 188 milliárd koronányi beruházást igényel. Ez évente átlagosan 6 milliárd korona, de a legtöbb pénzre 2010 és 2015 között lesz szükség. Akkorra kell elkészülnie a kétezer lakosnál nagyobb községek víztisztítóinak. Az integrációs kötelezettségek miatt kértem, hogy évente 2,5 milliárd koronát biztosítsanak a régi környezeti terhek felszámolására, de ez nem került bele. A másik sikertelen erőfeszítésem az volt, hogy megállítsam a környezetvédelmi tárca operatív részének finanszírozására szánt költségek csökkenését.
Annak idején nagy siker volt az uniós csatlakozási fejezet lezárása, csak az ott vállaltakat teljesíteni is kell. A napokban kezdődött az új kormány első költségvetésének parlamenti vitája. A jövő évi büdzsé mekkora mozgásteret ad a vállalások teljesítésére?
Költségvetésünk magasabb a tavalyinál, de például nem kapjuk meg a privatizációs bevételekből korábban megígért 2 milliárd koronát. A régi szennyeződések felszámolására így csak 100 millió korona jut, és nem nagyon tudom, hogy a sok sürgető dolog közül ezt melyikre fordítsuk. Elég csak azt említenem, hogy ide tartozik a szovjet hadsereg által elszennyezett terület is. A beruházási program kerete a tavalyiéval azonos, az operatív programban pedig végre kaptunk pénzt az árvízmegfigyelő és -előrejelző rendszerre.
Ez mit jelent?
Ez egy olyan hálózat, amely radarrendszer segítségével pontosan megmondja, hova esik rövid időn belül nagy mennyiségű csapadék. Pontosan azoknak a kis területen pusztító árvizeknek az előrejelzésére szolgál, amelyek az elmúlt években az emlékezetes nagy tragédiákat okozták. Ez egyben az egész környezetvédelmi információs rendszer fejlesztését is jelenti, hiszen a kiépülő hálózaton minden egyéb információ továbbítható. Ezenkívül az idei költségvetéssel kapcsolatban még elégedett vagyok az állomány feltöltésének lehetőségével. Az ellenőrzés és az állami természetvédelem legégetőbb szükségleteit lehet kielégíteni. Például megjelennek a hivatásos természetvédők, egy parlamenti bizottsági határozat alapján több mint hatvanan lesznek. A minisztériumi alkalmazottak száma egyébként a növekvő uniós feladatok ellenére csökkenni fog 15-tel.
Az elmúlt négy évben sikerült elfogadtatni néhány valóban komoly környezetvédelmi törvényt. Az elkövetkező időszakban ezen a téren melyek a fő céljaik?
Igazán nagy törvények már nincsenek, most a korábban elfogadott jogszabályokhoz kötődő végrehajtási rendeletek, illetve a szükséges törvénymódosítások vannak soron. Egy fontos törvény van hátra, de ez főként adminisztratív jellegű. A szennyezés ellenőrzésének és megelőzésének integrált rendszere, angol rövidítése alapján: az IPPC. Ez most mindenütt előtérbe kerül, és tavaszra nálunk is tárgyal róla a parlament. Ez azt jelenti, hogy a szenynyezéssel kapcsolatos engedélyeket nem az egyes részterületre adják ki, hanem termelési egységekre, mondjuk, egy gyárra. Ez megfelel annak a tendenciának, amikor az egyes elemek védelme helyett integrált védelem folyik. A tervek között szerepel, hogy külön törvényeket dolgozzunk ki a területi tervezésre, az építésügyre és a kisajátításra, mivel ezek jelenleg egyetlen törvényben szerepelnek. Az is nyilvánvaló, hogy évente fogjuk módosítani a hulladékkezelésről, illetve a csomagolóanyagokról szóló törvényt, de ezt már korábban is terveztük.
A csomagolóanyagokról szóló törvény januártól lép érvénybe, de még mindig nem tudjuk, mi lesz a betétdíjas palackokkal.
A törvény értelmében a műanyag palackok betétdíjasak lesznek, a díj bevezetését rendeletben szabhatjuk meg. Nyilvánvaló számunkra, hogy a kereskedelem még nem készült fel, és emiatt komoly nyomást fejt ki, így a betétdíjas rendszert később indítjuk. Jelenleg április vagy július eleje a valószínű dátum. Hangsúlyozni szeretném, hogy mindenképpen kitartunk az elképzelésünk mellett. Most arra keressük a megoldást, hogy a Fekete Péter a felgyülemlő flakonok formájában ne maradjon az üzleteseknél.
Sokan csodálkoztak rajta, amikor kiderült, hogy a magyar SAPARD-programból pénz kérhető a 2000 lakosnál kisebb falvak víztisztítóira. A hazai illetékesek ezzel a brüsszeli lehetőséggel nem éltek. A következő időszakra szóló programban megpróbálnak ezen változtatni?
A SAPARD szabályai között szerepel, hogy a költségvetés 25 százalékát környezetvédelmi jellegű beruházásokra kell fordítani. A mezőgazdasági minisztérium minden erejével arra törekedett, hogy a támogatást talajjavításra és hasonló célokra lehessen használni, miközben a községeket kihagyták. Mivel ez nem a mi hatáskörünk, legfeljebb azt tudjuk befolyásolni, hogy megtartsák a 25 százalékos arányt.
Szintén a SAPARD része az agroenvironmentális program, amelylyel kapcsolatban úgy tűnik, a környezetvédelmi minisztérium szintén csak távolról véleményezhette a kidolgozását.
A múltban az volt a gondunk, hogy még azt sem tudtuk meg, mire adnak dotációt a vízügyi alapból. Remélem, az uniós alapokkal kapcsolatban sokkal nyíltabb információs rendszert sikerül bevezetni. Most mind a két miniszter ugyanabból a pártból van, így könnyebben meg tudjuk beszélni a problémákat.
Az EIA, vagyis a környezeti hatástanulmányról szóló törvény értelmében a stratégiákat is meg kellene vizsgálni, és társadalmi vitát kell tartani róluk. Márpedig a régiófejlesztési minisztériumban javában készül a Nemzeti Fejlesztési Terv, amellyel kapcsolatban a nyilvános vitát csak néhány pro forma találkozó jelentette. Elképzelhető, hogy legalább az EIA keretében sor keríthető egy nyilvános vitára? Az Ökofórum egyenesen azt kérte Öntől, hogy szülessen törvény a stratégiai EIA-ról.
Elvben minden stratégia, koncepció, sőt akár az állami költségvetés esetében is sort kellene erre keríteni. A gond csak az, és erre még az Európai Unióban sem találtak megoldást, hogy milyen legyen ennek a folyamata. A környezeti hatástanulmányra vonatkozó általános szabályokat az ilyen lélegzetű anyagoknál nehéz, sőt talán lehetetlen megtartani. Azt is nehéz megmondani, hogy például a költségvetés-tervezet esetében a kidolgozás melyik stádiumában végezzék el a vizsgálatot. Ha viszont azt mondjuk, hogy a végső verziókkal foglalkozzunk, akkor általában időzavar miatt nem lehet végigvinni a folyamatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.