Árvizes csúcskonferencia

Budapest. Közös nyilatkozatot fogadott el tegnap a Medgyessy Péter kezdeményezésére rendezett, a fenntartható fejlődéssel és az árvízvédelemmel foglalkozó, Budapesten tartott közép-európai regionális konferencia.

Budapest. Közös nyilatkozatot fogadott el tegnap a Medgyessy Péter kezdeményezésére rendezett, a fenntartható fejlődéssel és az árvízvédelemmel foglalkozó, Budapesten tartott közép-európai regionális konferencia. A magyar miniszterelnök a közelmúlt nagy árvizeit követően fordult a Duna-, az Elba, az Odera menti országok kormányfőihez, hogy a nemzetközi összefogás erősítésével tegyék hatékonyabbá a természeti katasztrófák megelőzését.

A tegnapi konferencián Brandenburg tartomány, Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia miniszterelnöke vett részt. A magyar kormányfő megnyitó beszédében egyebek között hangsúlyozta: a kezdeményezés nem új intézményi struktúra kialakítására irányul, hanem a változó környezeti, társadalmi, gazdasági folyamatoknak s hatásaiknak jobb megértésére. Ennek alapján lehetőség van az olyan nemzetközi párbeszéd elősegítésére, amelynek alapján megoldható a hatékonyabb felkészülés, a kockázatok mérséklése.

Egy nappal korábban, szombaton, egy másik fórumon jóváhagyták az érintett országok vízügyi miniszterei azt a közös munkaprogramot, amelyet a tiszai árvízvédelemről dolgoztak ki. Kóródi Mária magyar környezetvédelmi és vízügyi miniszter elmondta: a munkaprogram alapján a román, ukrán, szlovák, jugoszláv és magyar fél abban állapodott meg, hogy a nemzeti árvízvédelmi stratégiák összehangolásával regionális együttműködést alakítanak ki a jövőbeli árhullámok elkerülésére.

Váradi József, a magyar tárca vízügyi helyettes államtitkára közölte, hogy 2004-ig a vízmagasságot észlelő közös hálózatot építenek ki a határszelvényeknél. Miklós László szlovák környezetvédelmi és vízügyi miniszter pedig azt emelte ki, hogy átfogó folyószabályozásban kellene gondolkodni a jövőben. A konferencia résztvevői levélben fordultak Margot Wallströmhöz, az EB környezetvédelmi főigazgatójához, kérve őt, hogy az ötoldalú együttműködést az Európai Unió kövesse figyelemmel, és legalább egy delegált szakemberrel vegyen részt aktívan a közös munkában.

Az ötoldalú árvízvédelmi megállapodás tavaly május végén jött létre Tiszai Fórum néven, az öt tiszai ország részvételével. A megalakítás óta hét munkacsoport dolgozott azon a programon, amelyet a tegnapi találkozón véglegesítettek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?