<p>Vállalkozói pályafutását egy benzinkút boltjában kezdte, később sikeres társaságokat alapított, jótékonysággal foglalkozott és múlt szombaton 1 307 065 szavazatnak köszönhetően Szlovákia új államfője lett. Andrej Kiska.</p>
Az új államfő 1963-ban született Poprádon. A pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán szerzett diplomát, majd a Naftoprojekt vállalatnál volt tervezőmérnök Poprádon.
A rendszerváltás után az Amerikai Egyesült Államokba utazott testvérével szerencsét próbálni. Építkezéseken dolgozott segédmunkásként, majd egy benzinkúti boltban volt eladó. Összes megkeresett pénzét egy cégbe fektette, amely rövidesen tönkrement. „Amerikában megtanultam, hogy nem kell félni a kudarctól, mert az az élet része” – állítja. Saját bevallása szerint ezért döntött úgy, hogy vállalkozni kezd, s nem ijed meg a kihívásoktól.
Triangel és Quatro
1992-ben már ismét Szlovákiában volt, s testvérével egy ékszerboltot nyitott Késmárkon. Nem sokkal később már négy boltjuk, 40 alkalmazottjuk volt a régióban. Ékszereiket az amerikai piacra exportálták, ám nemsokára ez a vállalkozás is csődbe ment. Ekkor jött Kiska egyik lengyel ismerősétől az ötlet a fogyasztói kölcsönöket nyújtó, részletvásárlást kínáló társaságok megalapítására. Létrehozták a Triangelt. Először mosógépeket vásároltak közvetlenül a gyártótól, s megkerülve a boltokat a vásárlóknak házhoz szállították. Ezáltal jóval olcsóbban tudták kínálni a háztartási berendezéseket.
„A cég egy irodával indult, ahol négy ember ült. Aznap jelent meg az első hirdetésünk, amelyben a telefonszámunkon kívül az állt, hogy hitelre kínálunk termékeket anélkül, hogy egy centet is ráfizetne az ember. Vártuk, hányan hívnak” – magyarázta Kiska. Az első hónapban hatvan kliensük volt, három évvel később már 17 ezer. A vállalkozás sikerére alapozva hozták létre a Quatro társaságot, amely gyakorlatilag ugyanazon az elven működött. 2005-ben mindkét vállalkozását megvásárolta, s Consumer Finance Holding néven egyesítette a VÚB bank. Kiska ennek az új társaságnak ült az igazgatótanácsában egészen 2007-ig.
A jótékonyság
2006-ban döntött úgy, hogy barátjával, Igor Brossmannal megalapítja a Jó Angyal (Dobrý Anjel) karitatív szervezetet. 2008-tól már csak ezzel a szervezettel foglalkozott. Havi támogatást adtak azoknak a családoknak, amelyek gyermekük betegsége miatt nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Nyolc év alatt a Jó Angyalhoz 140 ezer adományozó csatlakozott, s több mint hatezer családnak nyújtottak anyagi támogatást, összesen 21 millió eurót osztottak szét. Az adományokat teljes egészében a támogatott családok kapták meg, mivel Kiska a szervezet működésére saját zsebből egymillió eurót adott, fizetést pedig nem kért. 2011-ben Csehországban is létrehozta a Jó Angyalt. A szervezetben betöltött tisztségéről 2013 májusában mondott le, helyét a felesége vette át.
Azt, hogy miért mondott le a vállalkozásáról és miért látott neki a jótékonyságnak, egyik előadásán azzal magyarázta, hogy úgy érezte, az élettől túl sokat kapott, s valamit vissza kell adnia. „Mindenem megvan, legdrágább Mercedesem, házam, hétvégi házam, magánrepülőgépem, évente annyiszor járunk szabadságra, ahányszor kedvünk tartja, s oda, ahova csak akarunk. De ez nem azt jelenti, hogy amit az élettől kaptam, nem kell meghálálnom vagy visszaadnom” – mondta.
A Jó Angyalban sem ment minden könnyen. Öt évvel a szervezet megalapítása után Brossmannal is szétváltak útjai, mindkettőjüknek más véleménye volt a szervezet működéséről. A Jó Angyal több támogatóját is elvesztette, miután Kiska bejelentette, megpályázza az államfői posztot. Mégis állítja, elkerülhetetlen volt, hogy belépjen a politikába, mert a karitatív tevékenység során tudatosította, mennyire elégedetlenek az emberek a politikusokkal és azzal, milyen irányba halad az ország, menynyire nem működik az egészségügy s az igazságszolgáltatás.
Andrej Kiska június 15-én váltja az államfői poszton Ivan Gašparovičot. (dem)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.