Államformája: korrupció

Államformája: korrupció
Pozsony |

<p>A közbeszerzés Szlovákiában és Csehországban egyaránt a korrupció melegágya, ami az egész gazdaságra negatív hatással van &ndash; ismerik el még a közbeszerzési pályázatokra leginkább rálátó hivatalnokok is. Az ezzel kapcsolatos visszaéléseket legújabb felmérésében az Otidea tanácsadó társaság szedte csokorba.</p>

A közbeszerzés eredeti célja az államháztartás kiadásainak ésszerűsítése, a közpénzek felhasználásának átláthatóvá tétele, ellenőrizhetősége, továbbá a közbeszerzések során a verseny tisztaságának biztosítása. Valójában azonban ennek épp az ellenkezője történik. Az Otidea Szlovákiában és Csehországban több mint 600 hivatalnok véleményét kérte ki, az eredmény meglepő: a megkérdezettek több mint 85 százaléka szerint a közbeszerzési pályázatok jelentős részét úgy manipulálják, hogy bizonyos cégeknek kedvezzenek.

A szlovákiai hivatalnokok fele, a csehek harmada számolt be korrupcióról és kiterjedt kliensrendszerről. Közvetlenül a korrupció – vagyis egyes pályázók előnyben részesítése pénzért vagy más juttatásért – Szlovákiában a hivatalnokok 30, Csehországban a 16 százaléka szerint okoz gondot. A szlovákiai hivatalnokok negyede szerint a közbeszerzési pályázatok több mint fele manipulált bizonyos mértékben. „A felmérés eredménye teljes mértékben a valóságot tükrözi. Nem meglepő, hogy a szlovákiai hivatalnokok sokkal rosszabb színben tüntetik fel a közbeszerzéseket, mint cseh kollégáik” – nyilatkozta Tomáš Langr, az Otidea igazgatója.

„A társadalom egészét átható korrupció az ország versenyképessége szempontjából is rendkívül negatív tényező” – nyilatkozta Róbert Kičina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) ügyvezető igazgatója. Nem csoda, hogy versenyképesség szempontjából Szlovákia továbbra is a régió legrosszabbul teljesítő országa, a Világgazdasági Fórum (WEF) legutóbbi versenyképességi ranglistáján Európában csak Horvátországot és Görögországot sikerült leköröznie. Szlovákia a 144 vizsgált ország közül csak a 75. helyen végzett, miközben Csehország a 37., Lengyelország a 43., Magyarország pedig 60. a sorban. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?