<p>Alkotmányellenesnek tartja az ellenzék, hogy januártól a minimális segélyért is dolgozni kell, igaz, csak havi 32 órát, vagyis négy munkanapot. „Az Alkotmány szerint minden szükséghelyzetben lévő embernek joga van a létfenntartáshoz szükséges alapvető feltételek biztosítására” – magyarázta pártja álláspontját Jozef Mihál (SaS) parlamenti képviselő.</p>
Alkotmányellenes szigorítás
A munkát az önkormányzatoknak, esetleg civil szervezeteknek kell majd biztosítaniuk. Aki pedig elutasítja a felkínált közhasznú munkát, annak lényegesen csökkentik a támogatás összegét.
A szociális ügyi minisztérium műhelyéből származó új norma értelmében az anyagi szükséghelyzetben lévőknek járó alapsegély a jelenlegi 60,5 euróról januártól 61,6 euróra emelkedik. Noha a létminimumot évente valorizálják – az az utóbbi 5 év alatt egy személy esetében 12,90 euróval nőtt –, a szociális segély évek óta egy centtel sem változott. A juttatást most 1,1 euróval emelik, ám de facto a rászorulók havonta kevesebbet kapnak majd, mert az új törvény megszünteti az egészségügyi ellátásra jóváhagyható hozzájárulást, ami jelenleg 2 euró fejenként, és eltörlése egy 4 tagú család számára januártól mínusz 8 eurót jelent havonta.
Lesz-e elég közmunka?
Kérdéses, a községek – főleg a magas munkanélküliséggel küszködő régiókban – képesek lesznek-e elég munkát biztosítani – a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása emiatt aggodalmát fejezte ki, és az ellenzék is a parlamenti vitában főleg erre hívta fel a figyelmet. Pavol Zajac kereszténydemokrata honatya szerint félő, hogy a tényleges munkavégzés helyett csak a jelenléti ívek formális aláírása lesz a cél. A szaktárca szerint ha a község nem tud semmilyen munkát kínálni, ha objektív okokból nem teljesülhetnek a törvényes feltételek, akkor ilyen esetben nem kurtítják meg a segélyt. Ahol viszont van elég munka, ott a dolog a tervek szerint úgy fog működni, hogy a munkát a község, a polgármester adja, a terepen viszont a munkaügyi hivatalok 840 alkalmazottja koordinálja. Az ellenzék szerint a változás csak ennek a 840 alkalmazottnak biztosít majd állást, a munkanélküliséget azonban nem csökkenti érdemben.
156 helyett 36 euró
Jelenleg egy négytagú család esetében a szociális segély havonta 156 euró. Ha egyik szülő sem hajlandó ledolgozni a juttatást, akkor nem kapják meg az aktivációs hozzájárulást, sem az anyagi szükséghelyzetben lévőknek járó alap szociális segélyt. A lakhatási és a gyerekek után járó támogatás ugyan megmarad, de a család szociális támogatásokból befolyó havi bevétele a jelenlegi 156 euróról mindössze 36 euróra apadhat. Jelenleg egy gyermek után 17,2 eurós támogatást kaphatnak a szülők, ha rendesen jár iskolába. Januártól ezt is megvonhatják, ha a kiskorúnak havonta 15-nél több igazolatlan hiányzása lesz, vagy megszegi az iskola házirendjét. Ha valaki kihágást követ el, a kiszabott bírságot levonhatják majd a szociális segélyből.
Segély a munka mellett
Lesz egy új támogatási forma is, egyfajta személyi hozzájárulás azoknak, akik hosszú ideig munkanélküliek voltak. Ők munkába állásuk után havi 63,07 euró támogatásban részesülnek majd legfeljebb 6 hónapon át. A személyi hozzájárulás csak annak jár majd, akinek bevétele eléri legalább a havi minimálbér összegét, de nem haladja meg annak háromszorosát, és annak a háztartásnak, melynek ő is tagja, és már nem folyósítják az alap szociális segélyt. (sza, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.