Alkotmánybírósági alibizmus: három év után nagy semmi

<p>Pozsony. Döntés nélkül zárult le a szlovák állampolgársági törvény ügye tegnap az Alkotmánybíróságon. Lesz még folytatás, ígéri a Híd és az MKP.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Elutasította a 2010-es szlovák állampolgársági törvényt megtámadó képviselők beadványát tegnap az Alkotmánybíróság. A 11 tagú testületben sem a törvény alkotmányellenességét elismerő javaslat nem kapott többséget, sem az, amely szerint a jogszabály összhangban van az alaptörvénnyel. Ahhoz ugyanis, hogy döntést hozzanak, a bírák többségének szavazatára van szükség, mutat rá Eduard Bárány alkotmányjogász. „Ha az egyik javaslat sem szerez 7 szavazatot, akkor az elutasításnak minősül” – magyarázta Bárány. A tegnapi döntés végleges, az ügy lezárult, tette hozzá. A képviselők a Híd kezdeményezésére azért támadták meg a törvényt 2011 őszén az Alkotmánybíróságon, mert az alkotmány kimondja, hogy senki sem fosztható meg szlovák állampolgárságától akarata ellenére.

Már a tény, hogy a bírák nem tudtak dűlőre jutni jelzi, hogy a törvénnyel gond van, véli Bugár Béla. „Az Alkotmánybíróság csődöt mondott. Nem tudtuk meg, hogy alkotmányellenes-e a bírált törvény” – fejtette ki a Híd elnöke. Bugárék azt fontolgatják, hogy nemzetközi bíróságra viszik az ügyet.

Szlovákia továbbra is kettős mércét alkalmaz a magyarokra, szögezte le a döntésre reagálva Berényi József, az MKP elnöke. „A törvénymódosítás megtagadta a szlovákiai magyaroktól azt a lehetőséget, amit Szlovákia a határon túli szlovákoknak 1997 és 2005 között megadott” – emlékeztet Berényi. Az MKP elmondása szerint nemzetközi fórumokon tovább küzd azért, hogy méltányos megoldás szülessen, az érintetteknek pedig jogi segítséget nyújt.

Egyikük, a 102 éves rimaszombati Tamás Ilona a tegnapi tárgyaláson is jelen volt. „Érthetetlen, ami történt. Az országnak van egy alkotmánya, ami szent és sérthetetlen. Ennek nem lett volna szabad megtörténnie” – mondta lapunknak a nyugdíjas tanítónő.

A magyar kormány is csalódásának adott hangot tegnapi közleményében. „Csehország éppen idén január 1-jétől tette lehetővé a kettős állampolgárságot” – emlékeztetett Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes.

Az első Fico-kabinet 2010-ben a kedvezményes honosításról szóló magyar törvényre kívánt reagálni az azóta sokat bírált módosítással. Idén szeptemberig több mint 880 személy vesztette el szlovák állampolgárságát a törvény miatt, főleg csehországi szlovákok. (vps, nr, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?