„Akinek a szöveg a hitvallása”

Az irodalmi mű kutatása, értelmezése egyidős magával az irodalommal. Ha csak az elmúlt évszázad irodalom- és nyelvtudományi eredményeit vesszük szemügyre, azt tapasztaljuk, hogy az egyes irányzatok vagy iskolák gyökeresen szakítottak az irodalmi művek interpretálásának hagyományos módszereivel.

Az irodalmi mű kutatása, értelmezése egyidős magával az irodalommal. Ha csak az elmúlt évszázad irodalom- és nyelvtudományi eredményeit vesszük szemügyre, azt tapasztaljuk, hogy az egyes irányzatok vagy iskolák gyökeresen szakítottak az irodalmi művek interpretálásának hagyományos módszereivel. Az egységesen „strukturalista” jelzővel illetett irodalom- és nyelvtudományi iskolák közül is kiemelkedik a Prágai Iskola. Ez olyan irodalomelméleti-esztétikai rendszert alakított ki, amely feladja az irodalom immanens szemléletét, s az irodalmi művet saját belső fejlődése, törvényei és külső, társadalmi impulzusok metszéspontjába helyezi el, másrészt a formális elemzéstől tovább lép a jelentés elemzése felé.

Mindez kiegészülve a későbbi irodalom- és nyelvtudomány, köztük a František Miko neve által fémjelzett ún. nyitrai iskola eredményeivel, az irodalmi mű leírásának olyan modelljét nyújtja, amely ösztönzőleg hat a további kutatásokra, illetve jól hasznosítható az irodalomkutatásban. Zeman László munkássága egyértelműen ebbe a sorba illeszthető be, tehát joggal tarthatjuk őt a Prágai Iskola, illetve az ezt folytató nyitrai iskola eredményei kiemelkedő magyar értelmezőjének, magyar irodalmi anyagra történő alkalmazójának, s František Miko Az epikától a líráig című kötetének fordítójaként a funkcionális stilisztika magyar nyelvű fogalom-, illetve terminológiai-nevezéktani rendszer megalapozójának.

Zeman László irodalomtudományi és nyelvészeti szemléletmódját e két tudományágazat kapcsolata, egybefoglalása határozza meg, a filológiának és az „universitas” fogalomnak a múltban mint természetes egységnek az értelmében. Rákos Péter írja, hogy Zeman László „az irodalom és nyelv határán vetette meg lábát”, s ugyanezt ismétli meg szinte utolsó üzenetként az Auerbach Mimézis című könyvének második cseh nyelvű kiadása alkalmából rendezett ankéton, amikor Auerbach művének lehetséges folytatói között a Miko által vezetett nyitrai iskolát említi, majd így fogalmaz: „Az én személyes tippem ez irányú állhatatosságával és következetességével kitűnő Zeman László, akinek a szöveg a hitvallása.”

„Évtizedeken át oktatta (nyelvre, stilisztikára, irodalomra) a pozsonyi egyetem magyar szakos hallgatóit, olyan mindvégig állhatatos és önmagához hű tartással, melyet a felületesek drákói szigorként, a hivatottak meg nem alkuvó igényességként érzékeltek – írja Zeman Lászlóról Rákos Péter, majd így folytatja: – Zeman tanár úr ablakából messzire látni: otthonos a magyar, a szlovák, a cseh tudományosságban és az azokon túliakban is… De a »sugárzó központ«, ahonnan ilyen messzire tekintget, kezdettől mindvégig szülővárosa, Eperjes, a »háromnyelvű város«, ahonnan gyökerestül sem lehetne őt kitépni. Igen, Eperjes, és persze tágabban az a keleti (vagy északkeleti) szűkebb pátria, amelyben benne foglaltatik Kassa és a Tátra, Sáros és Szepes: ezeknek tanúja és tudója, enyésző szellemüknek borongó krónikása. Pótolhatatlan színe szellemi életünknek, ha úgy tetszik: Kassától Prágáig.”

Zeman Lászlót 2000-ben a Magyar Köztársaság elnöke, Göncz Árpád elnöki aranyéremmel tüntette ki, 2001-ben pedig a már említett Miko-kötet fordításáért a Szlovák Irodalmi Alap Madách-díját nyerte el. Zeman László irodalomtudományi, nyelvészeti és legújabban művelődéstörténeti munkásságának, valamint több évtizedes egyetemi oktatói tevékenységének fényében joggal hiszem, hogy a Márai Sándor Alapítvány Nyitott Európáért Díja méltó kezekbe került.

(Részlet az elhangzott laudációból)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?