Aki rosszul viselkedik, nem kap családi pótlékot

<p>Kakastaréj, pirosra festett haj, fekete körömlakk, make-up, piercing, trágár beszéd, 10 perc késés – egyebek mellett ezek is az iskolai házirend megsértésének minősülhetnek, amit jövő év januárjától a családi pótlék megvonásával akarnak büntetni.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A szociális minisztérium főleg az iskolakerülő romákat akarja így nagyobb fegyelemre ösztönözni, sokan azonban szkeptikusak, s mivel a tervezet túl általánosan fogalmaz, abszurd helyzetek is kialakulhatnak.

Nem létezik egységes házirend, oktatási intézményekként változhat. Jól kell viselkedni, nem szabad késni, az órákra fel kell készülni stb. – a legtöbb házirend általánosan fogalmazza meg a legfontosabb elvárásokat, a kötelességeket és jogokat. Érinti a gyerekek ruházatát is.

Van, ahol nagyon általánosan leszögezik: tisztán, ápoltan, megfelelő, ízléses öltözetben kell megjelenni, máshol viszont konkrétan tiltják a túlságosan kihívó ruhákat, s megkövetelik az egész hasfalat, a vállakat, mellkast befedő ruházatot.

Mindenütt mást tiltanak

Például a párkányi alapiskola házirendje csak azt követeli meg, hogy a tanulók a testékszerek viselésében tartózkodjanak a divat szélsőségeitől. Ezzel szemben a nagytapolcsányi Szent Vincent de Paul Egészségügyi Szakközépiskola kimondottan tiltja a piercinget, az ékszereket és a maroktelefont. Három évvel ezelőtt az oktatási tárca rendeletben tiltotta be a mobilok használatát a tanórákon. Több iskola ezzel összhangban módosította házirendjét.

Néhány intézmény az összes elektronikai cikk használatát betiltotta, s ha valakinél telefont, videojátékot, CD-lejátszót találnak, elveszik, ám mivel ez magántulajdonnak számít, később visszaadják vagy a tanulónak, vagy a szülőnek. Van, ahol kimondottan a mobiltelefont tiltották be. Ezt egyébként a tanárnak sem szabadna az órákon használnia.

Ugyancsak különbség van az egyes intézmények között abban, hogy mit minősítenek enyhébb, és mit súlyosabb vétségnek, miért adnak csak megrovást, figyelmeztetést, rosszabb magaviseleti osztályzatot, s mit jelentenek a szociális ügyi hivatalnak. Az iskolakerülésről például már ma is tájékoztatni kell, az új elképzelés szerint azonban elméletileg a házirend mindenféle megsértéséről be kell majd számolni, s a szociális hivatal fogja eldönteni, mely esetben állítják le a családi pótlék kifizetését.

Orosz István, a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola igazgatója alapvetően egyetért azzal, hogy az iskolai rendtartást súlyosan megsértő gyerekeket meg kell büntetni, ugyanakkor az iskoláknak módosítaniuk kellene a házirendjüket úgy, hogy összhangban legyenek az új törvény szellemével. „Ellenkező esetben banális dolgokért is megvonhatnák a családi pótlékot, és abszurd helyzetek alakulnának ki” – ismerte el érdeklődésünkre Orosz. A házirendből nyilvánvalóvá kell válnia, mi az, amit házon belül orvosolnak, és mely vétségekről tájékoztatják a szociális hivatalt.

Hatástalan lehet

az intézkedés

„A dolog ugyanis nagyon szubjektív. Változik a divat, az ízlés. Régen a hosszú hajat, most a piercinget bírálják. Az iskola próbálhatja befolyásolni, a gyerekek mit viseljenek, ám a legtöbb úgyis a családon múlik. Személy szerint például nem vagyok híve a piercingnek, de ha a szülő megengedi, ezért biztosan nem adunk büntetést. Az iskolakerülés viszont már olyan vétség, amiről igenis tájékoztatni kell a szociális hivatalt. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy diákjaink 10 százaléka, egy bizonyos kisebbséghez tartozók notórius iskolakerülők, és nem biztos, hogy eredményhez vezet, ha elvesznek a családjuktól valamilyen szociális támogatást. Idáig is próbálták őket ilyen módon büntetni, aztán az önkormányzatokon keresztül valahogy visszajuttatták nekik” – tette hozzá az igazgató.

Ez a forgatókönyv most is megismétlődhet. A szaktárca javaslata szerint ugyanis miután az iskola jelentette a fegyelmi vétséget, a szociális hivatal pedig leállította a családi pótlék folyósítását, az összeget az önkormányzatnak adják, s az dönti el, mihez kezd vele.

Ezzel kapcsolatban a Milan Šimečka Alapítvány rámutatott: a javaslatban túl sok a szubjektív elem, ami visszaéléseket és diszkriminációt eredményezhet. „Nagyon szigorúak azok az okok, melyek alapján valaki elveszítheti jogosultságát a családi pótlékra” – figyelmeztet Laco Oravec, az alapívtány munkatársa. Jozef Burian szociális ügyi államtitkár szerint azonban szükség van a javasolt intézkedésre. „Elsősorban a szülőnek kell úgy megnevelnie gyerekét, hogy az alapvető szabályokkal összhangban viselkedjen” – szögezte le, hozzátéve: mihelyt javul a gyerek magaviselete, s betartja a házirendet, a hivatal ismét folyósítja majd a családi pótlékot. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?