A zsebpénz segítségével a gyermek megtanulhatja a pénz kezelését

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Adni vagy nem adni zsebpénzt a gyereknek? És mennyit, hány éves kortól? – sok szülő keresi erre a választ.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Adni vagy nem adni zsebpénzt a gyereknek? És mennyit, hány éves kortól? – sok szülő keresi erre a választ. Ha a családi költségvetés lehetővé teszi, szakemberek szerint már az alapiskolások is kaphatnak némi költőpénzt, de a játékszabályokat előre meg kell határozni, és mindig következetesnek kell lenni.

Egyesek szerint fölösleges a zsebpénz, hiszen a gyerekek mindent megkapnak szüleiktől. Mások szerint a gyermekek pénzügyi szocializációjához szükség van rá, mert az iskolások egyedüli pénzforrása a zsebpénz, az ajándékba kapott pénz vagy a brigádmunkából származó bevétel, és e nélkül nem tanulnak meg gazdálkodni, spórolni. Vannak olyanok is, akik úgy vélik, a szeptemberi iskolakezdés jó alkalom arra, hogy célokat tűzzenek ki a gyerekek elé, az eredményért pénzjutalmat helyeznek kilátásba, ami ugyan megfelelő motivációként hathat, de pszichológusok szerint visszafelé is elsülhet: a gyerek elveszítheti természetes érdeklődését, csak a megígért pénzért hajlandó tanulni, segíteni, bármit elvégezni. Ez a későbbiekben nagyon megnehezítheti a gyermek motiválását, nevelését. Szakemberek úgy vélik, hogy a szülőknek kell megfelelő viselkedésmintával szolgálniuk az ésszerű pénzköltésben.

A kor nem mérvadó

Általánosságban leszögezhető: az óvodásoknak és az alapiskolák elsőseinek a kezébe semmiképpen nem való zsebpénz. A másodikosok, harmadikosok már kicsit ismerik a számokat, a matematikát és a 8–10 éves gyerekek képesek bizonyos összeget összekapcsolni konkrét tárgyak értékével. Peter Kalčevský, a Szlovákiai Junior Achievement (JASR) nonprofit szervezet munkatársa úgy véli, a 12 év a legalkalmasabb korhatár. Szerinte csak a hatodikosok, hetedikesek kezdik tudatosítani a pénz igazi értékét és saját szükségleteiket. A fiatalabbaknak nincs szükségük zsebpénzre, de ha valamilyen okból mégis kapnak, nem szabad nagy összeget adni, hangsúlyozta Kalčevský.

Hadas Katalin pszichológus szerint nem létezik általános recept, a zsebpénz nem korfüggő. „Pénzt akkor érdemes rábízni a gyerekre, ha már értelmesen tud vele bánni. A gyerek fejlettségi szintje a mérvadó” – mondta lapunknak. Szerinte minden gyereket meg kell tanítani gazdálkodni, hogy ne szórja el azonnal a megkapott jutalmat. „Spórolásra is érdemes nevelni, és jó, ha tudatosul benne, milyen jó másoknak örömet okozni, meglepni szeretteit valamivel névnapjukon vagy születésnapjukon” – mondta Hadas Katalin.

A készpénz nagyobb felelősségre nevel

A zsebpénz nagysága régiónként változik, és elsősorban a családi kassza lehetőségeitől, valamint attól függ, milyen alkalomból kapja a gyerek. Van, aki csak kirándulás előtt számíthat költőpénzre, mások heti vagy havi rendszerességgel kapnak némi aprót, de lehet szó kiérdemelt jutalomról is. Bármelyik módszert választja a szülő, következetesnek kell lennie, és az előre lefektetett játékszabályokat be kell tartani. Kalčevský szerint egy 12 éves gyereknek legfeljebb 5–10 eurót ajánlott adni két hétre. Úgy véli, a szülői ellenőrzésre és irányításra mindenképpen szükség van, és a nagyobbakat, főleg a tinédzsereket jobban ellenőrizhetik, ha bankszámlát nyitnak nekik. Manapság már a nyolcéves gyereknek is lehet bankkártyája, de a szakember ezt túl korainak tartja, legkorábban a 14–15 évesek esetében ajánlja. „A kártya előnye, hogy a szülő meghatározhatja a felhasználható összeget” – tette hozzá.

Hadas Katalin ezzel szemben úgy véli, a készpénz nagyobb felelősségre nevelhet. „Ha az embernél készpénz van, megfontoltabban bánik vele, nem költekezik feleslegesen” – jegyezte meg a pszichológus, ugyanakkor elismerte: a havi számlakivonat alapján a szülőnek pontosabb áttekintése lehet arról, gyereke mire, mikor mennyi pénzt költött. (sza, sita)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?