A változásért csörgetnek

Pozsony |

<p>Csak a Smer és az SNS nem írta alá a Csörgetünk a Változásért kezdeményezés korrupcióellenes javaslatait. A támogatókat már a választásokat követően számon kérik a civilek.</p>

A Csörgetünk a Változásért (Štrngáme za zmenu) kezdeményezés hat szakterületre vonatkozó 22 intézkedés támogatásával és azok gyakorlatba való átültetésével szólította meg azokat a pártokat, melyek a felmérések alapján átléphetik a parlament bejutási küszöbét. 

A civilszervezet javaslatait a Híd, az MKP, a Sieť, a KDH, az OĽaNO–NOVA és az SaS módosítás nélkül aláírta. A Smer maximálisan mellőzte a kezdeményezést, az SNS képviselői ugyan tárgyaltak az intézkedésekről, aláírni azonban már nem voltak hajlandók azokat. A jobboldali pártok nyilvános kötelezettséget vállaltak, hogy ellenzéki és kormánypozícióból is mindent elkövetnek azért, hogy a Csörgetünk a Változásért által megfogalmazott intézkedések megvalósuljanak. 

Egyebek mellett arra kötelezték magukat, hogy politikamentessé teszik a rendőrséget, lehetővé teszik az ügyészek nyilvános ellenőrzését, a bírók nagyobb felelősségvállalását, működőképessé teszik az Állami Számvevőszéket, valamint mindent elkövetnek az offshore cégek tulajdonosi hátterének és a politikusok korrupciós ügyeinek felfedéséért.

A Csörgetünk a Változásért kezdeményezést négy nonprofit szervezet: a Jól Szervezett Társadalomért Polgári Társulás (SGI), a Pontis Alapítvány, az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány, illetve a Via Iuris azért hozták létre, hogy rámutassanak a korrupció rendszerszintű elburjánzására és a jogállamiság hiányára. „Meggyőződésünk, hogy a jobboldali és a baloldali pártoknak egyformán fel kell lépniük a korrupció ellen, mert az minden polgár életére rányomja bélyegét” – magyarázta Milan Šagát, a Via Iuris vezetője.

Ctibor Košťál, az SGI tagja hozzátette, a Csörgetünk a Változásért a választások után felszólítja a pártokat, teljesítsék kötelezettségvállalásukat. „Készek vagyunk segíteni a törvényalkotás folyamatában is” – magyarázza Košťál. „Változások nélkül Szlovákia soha nem válik jogállammá” – ezt már Pavel Sibyla, az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány munkatársa állítja, aki szerint a felvetett intézkedésekről mindenképpen társadalmi vitát kell indítani. Arra is emlékeztetett, hogy a lakosság 77%-a úgy véli, a korrupt politikusokat nem vonják felelősségre.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?