A választók inkább az erősebb, befutónak tűnő jelöltekre szavaznak

Pozsony.

Pozsony. Etikátlan és komolytalan dolog néhány nappal a választások előtt a közvélemény-kutatások eredményeit nyilvánosságra hozni, amikor a kampánycsendben már egyetlen jelölt vagy párt sem reagálhat megfelelően a felmérések eredményeire – jelentette ki tegnap Jozef Kužma demokrata párti képviselő, eperjesi megyeielnök-jelölt. Szerinte az adatok nem hitelesek, nem kérdeztek meg elég adatközlőt, és közzétételükkel a közvélemény-kutató ügynökség felthetően szándékosan próbálja befolyásolni a polgárokat, ami rendkívül veszélyes. Kužma úgy véli: a felmérés célja rábírni a választókat, hogy a jelöltekre pártbeli hovatartozásuk, ne pedig szakmai felkészültségük alapján voksoljanak. Hunčík Péter pszichiáter és kommunikációs szakember szerint az emberek szeretnek az erősebbre, a biztos befutóra szavazni, mert úgy érzik, így jobban van biztosítva a jövőjük. „A közvélemény-kutatások eredményei mindenképpen befolyásolják a választások eredményét, az esélyes jelölt javára egy-két százalékos eltéréseket is kimutathatnak. Ezért fontos, hogy független szakemberek objektív felméréseket végezzenek.” A pszichiáter úgy véli, az adatokhoz nem szabad magyarázatokat fűzni, „mert ezekbe az emberek szívesen kapaszkodnak. Sok ember szuggerálható és manipulálható, a sajtó pedig e téren nagyhatalom. Ritkán és csak nagy hagyományokkal rendelkező demokráciákban – például Angliában – fordulhat elő, hogy az előrejelzésekkel ellentétes eredmények születnek” – mondta az Új Szónak Hunčík Péter.

Az előrejelzések szerint a polgároknak alig 40 százaléka járul majd szombaton az urnákhoz. Az alacsony részvételnek Hunčík Péter szerint több oka is van: most először rendeznek regionális választásokat, sokan nem értékelik ennek jelentőségét, nem képesek felfogni, hogy saját régiójuk jövőjéről döntenek. A „nagy politikával” szemben alábecsülik a helyi önkormányzatok szerepét, még a központi irányítás él a köztudatban; Hunčík szerint rövid volt a kampány, melybe az elektornikus sajtó nem is kapcsolódhatott be. „Kevesen olvasnak rendszeresen újságot, és ami a televízióban nem jelenik meg, az sokak számára nem esemény, annak nincs súlya. A polgároknak kevés az információjuk. A közszolgálati televízióban és rádióban a választások jelentőségéről és gyakorlati tudnivalókról lehetett volna tájékoztatni” – tette hozzá a pszichiáter. (t, sza)

Internetes szavazókedv

Pozsony. Lapunk internetes változata, az Új Szó Online olvasóinak 53 százaléka szavazott úgy, hogy részt akar venni a megyei önkormányzati választásokon. Közvélemény-kutatásunk kérdését november 12-én tettük fel, tegnapig 650 válasz érkezett. Az interneten szavazók egynegyede szombaton biztosan nem megy el szavazni, 11 százalékuk még nem döntötte el, részt vesz-e a választásokon. Minden tizedik szavazó válaszolt úgy, hogy nem érdekli őt a december 1-jei választás. (j)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?