<p>Pozsony. A választójogi korhatár csökkentését javasolja a kormány tanácsadó testülete, az Emberi Jogok, a Nemzeti Kisebbségek és a Nemek Közti Egyenlőség Tanácsa.</p>
A választójogi korhatár csökkentését javasolják
ÚJ SZÓ-HÍR
A testület szerint Szlovákia mérlegelhetné a választójogi korhatár 17 esetleg 16 évre való csökkentését. „Erősödne ezáltal az általános választójog elve” – írja a testület az emberi jogok védelméről és erősítéséről szóló országos stratégia tervezetében.
A dokumentumot a Petőcz Kálmán vezetésével dolgozó csapat készítette elő, és várhatóan a tanács szeptember eleji ülésén véglegesítik. Szerintük nem lehet ellenérv a fiatalok politikai tájékozatlansága sem. „A fiatal generáció érettsége, amit a kommunikációs és információs technológia robbanásszerű fejlődése segít, megfelelően indokolná ezt a lépést” – vélik a dokumentum előkészítői.
Robert Kaliňák (Smer) belügyminiszter azonban éppen a fiatalok éretlenségével magyarázza, hogy nem támogatja a korhatár csökkentését. „Nem tudom elképzelni, a választójog gyakorlásához szükséges bizonyos alapszintű érettség” – mondta a Smenek a választójogi törvények előkészítésén dolgozó tárcavezető. Elemzők szerint a mintegy 120 ezer új választópolgár nem befolyásolná érdemben a választások eredményét. Martin Slosiarik, a Focus közvélemény-kutató ügynökség kutatója szerint a fiatalok feltehetően a liberális pártokat erősítenék.
Európában már nem számít ritkaságnak a 18 év alattiak választójoga. A szomszédos Ausztriában már 2007-től voksolhatnak a 16 évnél idősebbek, de választójoguk van Szlovéniában és Szerbiában is. Utóbbi államokban azzal a megkötéssel érvényes a szavazójog, hogy 16 és 18 év közötti korcsoportba tartozók csak akkor voksolhatnak, ha van állásuk.
A választójogi korhatár leszállításának lehetősége 2011-ben felmerült Magyarországon is, a Fidesz „fiókpártja”, a Kereszténydemokrata Néppárt javasolta, de végül az új választójogi törvény maradt a korábban érvényes 18 éves korhatárnál. Mérlegelik a választójogi korhatár 16 évre való csökkentését Nagy-Britanniában is. 16 év a korhatár Brazíliában is, de a világ országainak túlnyomó többsége a 18 éves korhatárt alkalmazza. Néhány afrikai és ázsiai országban azonban 18-nál magasabban húzták meg a határt, Japánban például csak a 20, Dél-Koreában a 19, Malajziában pedig a 21 évesnél idősebbek választhatnak.
A korhatár leszállítása melletti egyik legfőbb érv az, hogy a közéletet, a politikát így lehetne közelebb vinni a fiatalokhoz. Sokak szerint a fiatalok ma már elég érettek a választáshoz. A korhatár csökkentése ellen érvelők szerint azonban a 18 évesnél fiatalabbak még nagyon éretlenek illetve nagyon befolyásolhatóak a szüleik vagy más felnőtt által. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.