A tudományos fejlesztéseket félti az MKP

Pozsony |

<p>Tavaly augusztusban, amikor elfogadták a kormányprogramot kiderült, hogy annak egyik legfontosabb célkitűzéseként a tudás alapú társadalom megteremtését fogalmazták meg.</p>

Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke szerint: „Néhány hónappal később, amikor a kormánypártok elfogadták az idei állami költségvetést kiderült, hogy a tudomány, kutatás, fejlesztés költségvetési kerete csökkenni fog, amely magába foglalja a Szlovák Tudományos Akadémia költségvetésének csökkenését is. Csakúgy, mint az egyetemi kutatásra szánt keret lefaragását.”

Az MKP rámutat: „Az idei év elején a kormány eldöntötte, hogy az EU-alapok merítésének Nemzeti Fejlesztési Kerettervét átdolgozza, 650 millió €-val többet szán majd a D1 északi autópálya építésére, négy további területről átcsoportosítva a forrásokat. Többek között 180 millió €-val csökkenti a tudomány, kutatás, fejlesztés EU-pályázatokkal megpályázható keretét. A döntéstől számított második kormányülésen elfogadták a tudás alapú társadalom építésének stratégiáját.”

„Ha mindezt jelleggörbével kéne szemléltetnem, akkor ez pontosan megfelelne a hullámvasút jelleggörbéjének. Egyszer fent, máskor lent – írja Farkas Iván az Új Szóhoz eljuttatott sajtónyilatkozatában. – Pedig a környező országok szinte kivétel nélkül egyre több forrást biztosítanak a kutatás, a fejlesztés és a tudomány területére. Rájöttek ugyanis, hogy a gazdasági válságból való kilábalás egyik legfontosabb pillére a kutatás, fejlesztés, innováció megerősítése lesz. Az új fejlesztések mihamarabbi átültetése a termelésbe jelenthet számukra erősebb pozíciókat a piacon, a globális versenyben. A kiélezett versenyhelyzetben a stagnálást, a tétlenséget nem követi majd az eddig megszerzett pozíciók hosszabb távon történő automatikus birtoklása. Ezért a környező országokban úgy az államháztartás, mint az ipar és a vállalkozások egyre több forrást biztosítanak a kutatásra, fejlesztésre és az innovációra. „

Farkas szerint Szlovákiában a kormány ellenkezőleg gondolkodik. „Szavakban, tervekben leszögezi a tudás alapú társadalom irányába történő nyitást, azonban a forrásokat más prioritásokra szánja. Ez az ellentmondás megbosszulhatja magát, Szlovákia hamarosan elveszítheti pozícióit, komparatív előnyeit, idővel nem lesz annyira vonzó a munkahelyteremtő beruházók számára. Ez pedig igen negatív előjele annak, hogy hosszabb távon a munkanélküliség nem enyhül majd, hanem tartós, lassú növekedésbe kezd. Mert a kormány a 2002 – 2006 közötti választási időszakkal ellentétben ma képtelen új impulzusokat felmutatni, amellyel a térség országai közül a legvonzóbb lehetne a munkahelyteremtő beruházók számára. Hiába, tíz év alatt változott a világ, a beruházások megszerzése terén ma már más tulajdonságok jellemzik a konkurenciaképességet. Az lesz a győztes, aki a tudomány, a kutatás, fejlesztés területén lesz erős, csupán annak javulhat középtávon a szociális-társadalmi helyzete. Ez pedig úgy tűnik nem Szlovákia lesz, mert a kormány nem ismerte fel a kor igazi kihívásait” – zárul a nyilatkozat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?