A tudomány se ismer határokat

A Magyar Tudományos Akadémia többek közt területi bizottságainak határon túli tagjai révén mind szorosabb együttműködésre törekszik az anyaország határain túl élő és tevékenykedő magyar tudományos műhelyekkel és kutatókkal. Az együttműködés lehetőségeiről és a meglévő keretek bővítéséről Bordás Sándort, az MTA Veszprémi Területi Bizottságának tagját kérdeztük.

A jelentkezéshez szükséges űrlapokat először a környező országokban terjesztették a tudományos fokozattal rendelkező magyar kollégák körében, eddig csaknem 500-an jelentkeztekSomogyi Tibor felvételeMilyenek a jelenlegi keretei a határokon átívelő tudományos együttműködésnek?

1998-ban az akadémiai fejlesztési és stratégiai program részeként alakult meg az Akadémiai Kisebbségkutató Műhely, mely 2001. január 1-jével önálló akadémiai kutatóműhellyé vált Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet néven, melynek igazgatója a hazai berkekben is jól ismert és elismert, szaktekintélynek számító Szarka László történész lett. Három nagy kisebbségi célcsoport – a környező országokban élő kisebbségi magyar, a magyarországi nem magyar és a kelet-közép-európai cigány/roma közösségek – helyzetében, önszerveződésében, a többség-kisebbségi kapcsolatokban lezajló dinamikus változások jelentették a Műhely, illetve az Intézet egyéni és csoportos kutatási programjainak a legfontosabb vizsgálati szempontjait. Az Intézetben kapott elhelyezést a Szlovák Tudományos Akadémia magyarországi képviseleti irodája, mely a 2001. június 8-i, a Szlovák Tudományos Akadémia és az MTA közötti megállapodás alapján jött létre. Más környező országgal az MTA-nak nincs hasonló kapcsolata. A két partnerakadémia közös tanulmánykötetet jelentett meg 2002-ben Tudomány a Duna két partján címmel, a Kalligram Könyvkiadó és a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete gondozásában. A kötet Az akadémiai közös kutatásaink című konferencián elhangzott előadásokat tartalmazza. A megállapodásban foglaltak szerint a jövőben úgynevezett területi irodák jönnének létre, melyek feladatát a különféle tudományterületeken folytatott szakmai együttműködés koordinálása, illetve konferenciák szervezése jelentené.

A Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottságának a tagjaként mi a feladata?

A feladatom abból áll, hogy a határokon átnyúló, egyetemes magyar tudományosság jegyében a szlovákiai magyar tudományos intézményeket, szervezeteket, fórumokat és személyeket bevonjam a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottságának (MTA VAB) munkájába, és az ottani tudományos műhelyek tevékenységébe. Glatz Ferenc 1999 decemberében az MTA közgyűlésen bejelentette: szeretné, ha egyre több határokon túli magyar kutató kapcsolódna be az MTA szervezeti életébe. Ennek következtében négy évvel ezelőtt két program is beindult: egyrészt a Szülőföld (Domus) program, vagyis a határokon túli magyarok szülőföldön végzett kutatását elősegítő projektum, másrészt az MTA szerkezeti átalakítása: a köztestületi tagság kiterjesztése a határon túli magyarokra. Egy évvel később a köztestületi tagságot közgyűlési határozattal kiterjesztették a környező országok magyar kutatóira is. Fontosnak tartom azonban leszögezni, amit egy korábbi alkalommal az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke, Berényi Dénes akadémikus is hangsúlyozott, hogy a magyar tudományossággal való foglalkozás és ezeknek a kapcsolatoknak az ápolása távol van minden nacionalista színezettől, hiszen a tudomány mindenkor egyetemes és a magyar tudományosságon belüli kapcsolatok ápolása semmiképpen sem irányulhat az egyetemes tudomány ellen. Éppen ellenkezőleg, az egyetemes tudományon belüli kapcsolatok építésében egyfajta katalizátor szerepet kell betöltenie.

Milyen visszhangra talált ez a kezdeményezés a szlovákiai szakemberek körében?

A jelentkezéshez szükséges űrlapokat először a környező országokban terjesztették a tudományos fokozattal rendelkező magyar kollégák körében, eddig csaknem 500-an jelentkeztek. Az MTA jelenleg 68 szlovákiai köztestületi tagot számlál. Közülük 19-en az Akadémia Műszaki Tudományok Osztályának munkatársai, 14-en pedig a Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályát képviselik. A legnagyobb arányban egyébként a romániai kutatók képviseltetik magukat a szervezetben, létszámuk eléri a 241 főt. A határon túli köztestületi tagok névjegyzéke a legfontosabb adatokkal megtalálható az MTA www.mta.hu című honlapján, ezzel is elősegítve a magyar–magyar tudományos együttműködést. A köztestületi tagság kiterjesztése a világ más országaiban tevékenykedő magyar kutatókra is folyamatban van, az Amerikai Egyesült Államokból már 150-en jelentkeztek, és már Kanadában is megkezdődött az ez irányú munka. Ezen tagok nyilvántartását, valamint ügyeik intézését is a Magyar Tudományosság Külföldön elnöki bizottság, illetve az MTA területi központjai végzik. A területi központok azon országok magyar, vagy magukat magyarnak valló kutatóit vonták be, melyek területileg közel állnak ezekhez a központokhoz. Tavaly a Debreceni Akadémiai Központ (AK) 241, a Miskolci 16, a Pécsi AK 30, a Szegedi AK 161, és a Veszprémi Akadémia Központ 48 tagot számlált, az akadémiai központhálózat 2002-ben összesen 496 kutatóval tartott fenn együttműködést.

Miben segíti a Domus program a kutatók munkáját?

A Domus célja az anyaországi és a külföldi magyar tudományossághoz tartozó kutatók közötti együttműködés előmozdítása, ezen belül is elsősorban az MTA külső tagjaival való kapcsolattartás, Magyarország határain túl működő és a távolabbi külhoni magyar tudományos műhelyekkel való együttműködés segítése, valamint a magyar témával foglalkozó kutatások támogatása. A Domus részeként a határon túli magyar kollégák egyebek mellett magyarországi egyetemi tanszékeken, kutatóintézetekben, levéltárakban végzendő kutatómunkára feljogosító pályázatokat nyerhetnek. Ezen kívül a program Magyarországon tartott tudományos konferenciákon való részvételre is nyújt támogatást. Tavalyig 108 szlovákiai érdeklődő szerepelt sikerrel a Domus program keretében meghirdetett pályázatokon. Arányuk a határon túli nyertes pályázók összlétszámához képest mintegy 12 százalék. A pályázatok 65 százalékát a romániai kutatók nyerték.

A közeljövőben milyen rendezvényeket szerveznek az együttműködés részeként?

November elejére konferenciát hívtunk össze az MTA Veszprémi Területi Bizottsága és a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet közös szervezésében. A szakmai találkozó az európai uniós csatlakozásunk kulturális hatásai jegyében zajlik majd. A szakmai találkozó előadói közt szerepel a tervek szerint Öllős László politológus és Liszka György etnográfus is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?