A katasztrófák éve volt 2005. A délkelet-ázsiai cunami közel 300 ezer ember életét követelte, az Egyesült Államok pedig történetének legsúlyosabb természeti csapását élte át, mikor víz alá került a keleti partvidék egy része. Összefoglalónkban felelevenítjük az év legsúlyosabb természeti katasztrófáit.
A természeti csapások éve volt
Január 8–10., Észak-Európa: Súlyos viharfront söpört végig Észak-Európán. Az ĺrországtól Oroszországig pusztító szélvihar összesen 14 halálos áldozatot követelt, nyomában árvizek sokasága, közlekedési káosz alakult ki, és ezrek maradtak áram nélkül.
Január 10., Egyesült Államok: A kaliforniai La Conchita városkában a napok óta tartó esőzések következtében egy egész domboldal zúdult le a lakóházakra, 19-en vesztették életüket.
Február 10., Pakisztán: Beludzsisztán tartományban a heves esőzések miatt átszakadt egy 160 méter hosszú gát, amelynek következtében a közeli Paszni falu lakói közül legalább 50 ember meghalt és több mint 400 eltűnt.
Február 22., Irán: A Richter-skála szerint 6,4-es erősségű földrengés rázta meg az ország középső részét, Zarand városának térségét, a halottak száma elérte a 600-at. Március 28., Indonézia: Szumátra szigete közelében (közel a 2004. évi karácsonyi rengés helyszínéhez) a Richter-skála szerinti 8,7-es erősségű földrengés történt. A földmozgás legerősebben Nias szigetét sújtotta, több száz halálos áldozatot követelve.
Július 26–29., India: A monszunesőzés okozta áradások és földcsuszamlások halálos áldozatainak száma elérte az ezret, a legtöbben Mumbai (Bombay) városában vesztették életüket, a rekordmennyiségű csapadék napokra megbénította a város életét.
Július, Románia: Az özönvízszerű esőzések következtében súlyos árvíz alakult ki Székelyföldön és Dél-Moldvában. Az ár 30 ember halálát okozta, az anyagi kár elérte a 2,4 milliárd új lejt.
Július–szeptember, Portugália, Spanyolország: Súlyos erdőtűz pusztított az Ibériai-félszigeten. Portugália északi részén a tűz lakott területre is átterjedt, az októberi hivatalos jelentés szerint 15 ember meghalt, s több mint 300 ezer hektár erdő és mezőgazdasági terület vált a lángok martalékává.
Augusztus 23., Románia: A felhőszakadások nyomán a hegyekből lezúduló, medrükből kilépett patakok elöntötték Székelyudvarhely egy részét és a környékbeli falvakat, az áradás 16 ember életét követelte. A lezúduló víz mintegy 30 hidat és 30 házat vitt el, 1560 ház és 150 hektár termőföld került tartósan víz alá.
Augusztus 29., Egyesült Államok: Az ország történetének legsúlyosabb természeti csapását okozta a Katrina hurrikán és a nyomában keletkező esőzés és árvíz Mississippi, Louisiana és Alabama államban. A jórészt tengerszint alatt fekvő New Orleans városának négyötöde víz alá került, a települést ki kellett üríteni. A halálos áldozatok száma meghaladta az ezret, az anyagi kár a 34,4 milliárd dollárt. A szélvihar több mint 160 ezer házat rombolt le és egymillióan maradtak fedél nélkül. Leállt a termelés a Mexikói-öböl térségében lévő olajkutak és -finomítók egy részében is, aminek következtében egy időre világszerte drasztikusan emelkedtek a nyersolaj- és benzinárak. A mentés hiányosságai, a késedelmek feltárása érdekében George W. Bush elnök vizsgálatot rendelt el.
Szeptember eleje, Kína, Japán: Legalább 145 ember életét oltotta ki a Talim és a Nabi tájfun, illetve az annak következtében keletkezett esőzés, áradás és földcsuszamlás.
Szeptember 24., Egyesült Államok: Texas és Louisiana államokban kilenc halálos áldozatot követelt a Rita hurrikán, amelynek nyomában áradások, tüzek keletkeztek, több városban napokra kimaradt az áram. A Mexikói-öbölben ismét leállt két napra az olajtermelés.
Október 1., Salvador: Kitört a Santa Ana vulkán, 2 ember halálát okozva. Több ezer embert telepítettek ki a tűzhányó környékéről.
Október 5–8. Közép-Amerika: A Stan hurrikán pusztított a térségben. A legnagyobb kár Guatemalát érte, ahol 614 halottat regisztráltak, több mint 800 ember eltűnt, az ország kávétermésének 6 százaléka semmisült meg.
Október 8., Pakisztán: Az utóbbi száz év legerősebb, a Richter-skála szerinti 7,6-es erősségű földrengése rázta meg Dél- és Közép-Ázsia térségét. A rengés epicentruma közel volt a fővároshoz, Iszlámábádhoz, a legnagyobb rombolás Kasmír pakisztáni ellenőrzésű részét érte. Hatalmas földtömegek temettek maguk alá völgyekben fekvő falvakat, utakat torlaszoltak el a földcsuszamlások. Több mint 73 ezer ember vesztette életét, több mint 3 millióan maradtak hajlék nélkül. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.