Akik a nyugdíjas éveik anyagi bebiztosításánál kizárólag az államra hagyatkoznak, azok a jövőjüket kockáztatják – figyelmeztetnek a pénzügyi szakemberek, akik szerint erre már az iskolából kikerülő, pályakezdő fiataloknak is gondolniuk kellene.
A takarékoskodást nem lehet elég fiatalon kezdeni
„A fiataloknak nem szabadna sokáig várniuk, már az első fizetésüktől kezdve meg kellene határozniuk a pénzügyi terveiket. Nem is arról van szó, hogy mennyi pénzt tesznek félre, hanem arról, hogy mennyi időt szánnak a megtakarításra” – állítja Martin Daráš, a Partners Group pénzügyi szakértője. „A fő szabály az, hogy először félreteszem a jövedelmem egy bizonyos részét, és abból élek, ami megmarad. Ez az elv hosszú távon elősegíti a pénzügyi fegyelmet és kiváló eredményeket hoz” – mondta Daráš. A megtakarítás során ajánlott betartani az úgynevezett 10:20:30:40-es pénzügyi arányokat. Eszerint a jövedelem 10 százalékát félre kellene tenni a váratlan pénzügyi kiadásokra, 20 százalékát pedig befektetni. A jövedelem legfeljebb 30%-át fordíthatjuk a felvett hitel visszafizetésére, a fennmaradó 40%-ot pedig a napi fogyasztásra kell fenntartani.
„Fontos tisztázni, hogy a fiatal albérletet fizet-e, vagy a szüleivel él, és nem kell hozzájárulnia a lakhatáshoz. Ha nincsenek kötelezettségei, a 30% egy részét jó, ha a saját lakhatásának az előkészítésére fordítja”
– ajánlja Daráš, hozzátéve, hogy a jelenlegi ingatlanárak és a kialakított finanszírozási modellek mellett az ingatlan árának legalább a 20%-át saját pénzből kell biztosítani. A pénzügyi szakértő szerint a munkaerőpiacra frissen belépő fiatalok fő céljai között kellene szerepelnie a tartalékképzésnek, a jövedelem biztosításának, valamint a saját lakhatásra és a nyugdíjas évekre való felkészülésnek. A jövedelem biztosítása egy jól felépített kockázati életbiztosítással is megoldható, míg a pénzügyi tartalékot például egy takarékszámlával lehet biztosítani.
A saját lakás biztosításánál jó megoldás a befektetési termékek, például ingatlanalapok vagy a Szlovákiában is egyre népszerűbb, tőzsdén forgalomba kerülő ETF-alapok (az ETF az angol Exchange Traded Funds, vagyis Tőzsdén Kereskedett Alapok rövidítése) kombinációja. Az ETF-alapok ugyanúgy működnek, mint az egyéb alapok, csak azok részesedéseivel (részvényeivel) a tőzsdéken is kereskednek. Az ETF célja általában egy adott index vagy iparág teljesítményének a nyomon követése. A rugalmasságuk mellett alacsony díjak is jellemzik, és a kisebb, kevésbé tapasztalt befektetők számára is alkalmasak. „A nyugdíjas évek biztonságát egy megfelelően kialakított második és harmadik nyugdíjpillér biztosíthatja, ETF-ekkel kombinálva” – tette hozzá Daráš. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.