A szlovákok nullázták le Galbavý esélyeit

<p>Etnikai szavazás Nyitra megyében. Hiába fogtak össze a jobboldali szlovák pártok &ndash;&nbsp;a KDH-t kivéve&nbsp;&ndash;&nbsp;a magyarokkal, továbbra is Milan Belica lesz a megyeelnök.&nbsp;Sok érdekes inforgrafikán magyarázzuk el, miért.</p>

56:44. Ilyen arányban nyert szombaton a megyeelnök-választás 2. fordulójában Milan Belica, a Smer jelöltje Nyitra megyében, s megtartotta posztját. Melyen 2001 óta ül – ezzel nem mellesleg csúcstartó a szlovákiai megyeelnökök között.

Idén szétesett a 2005-ben összetákolt szlovák nagykoalíció, Tomáš Galbavý személyében a jobboldali pártok – a KDH-t kivéve –, valamint a Híd és az MKP által indított megyeelnökjelölt szállt ringbe. Az első körben 9 százalékponttal szerzett kevesebbet Belicánál, a különbség a második fordulóban is megmaradt. Miért?

Egyrészt a déli, magyarlakta járások alacsonyabb részvételi aránya miatt. Míg a Komáromi vagy a Vágsellyei járásban csak a választópolgárok 13-13 százaléka voksolt, a szlovák Aranyosmaróti járásban viszonylag sokan járultak az urnákhoz. Kulcsfontosságú volt a legnépesebb járás, a Nyitrai járás relatív magas részvételi aránya. Ez ugyanis Belica egyik bástyájának számít.

Annak ellenére, hogy Galbavý szlovák nemzetiségű, évekig az SDKÚ képviselője volt, s szlovák pártok is indították, a második körben nagyrészt csak a magyar szavazókra támaszkodhatott. A magyarok aránya a megyében nem éri el a 30%-ot, a szlovákok jelentősebb támogatása nélkül csak a déli járások erőteljesebb részvételi arányával tud győzni egy jelölt.

Az etnikai szavazás az Érsekújvári járás (itt egybevettük az Érsekújvári, valamint a Párkányi választási körzetet) eredményein mutatható meg a legegyszerűbben. Nézzük!

Vagyis: minél több magyar lakik a településen, annál kevesebb szavazatot kap Belica, s minél szlovákabb egy község, annál több voksot gyűjt a regnáló megyeelnök. Ugyanez fordítva, Galbavý szemszögéből nézve:

Ha az egeret a grafikon görbéje fölé húzza, az adott településhez tartozó adatok jelennek meg. Az infografikán magyarul jelentettük meg a községek nevét. Ugyanez szlovák településnevekkel így néz ki:

A végére egy érdekesség az Érsekújvári járásból. Amint az az alábbi grafikonon látható, a járásban a legalacsonyabb részvételi arány a vegyesen lakott településeken volt. Minél tisztábban magyar vagy szlovák a község, annál többen járulnak urnához – s természetesen mindegyik etnikum szinte kivétel nélkül a „saját” jelöltjére szavaz. Igaz, hogy a nemzetiségileg egyszínű, illetve a vegyes települések részvételi aránya közötti különbség nem nagy, ám szignifikáns. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?