A Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség – Csemadok (tovább Csemadok) a szlovákiai magyar nemzeti közösség társadalmi, közművelődési, kulturális és érdekvédelmi szövetsége.
A SZLOVÁKIAI MAGYAR TÁRSADALMI ÉS KÖZMŰVELŐDÉSI SZÖVETSÉG – CSEMADOK PROGRAMJA
I. A Csemadok fő céljai
A Csemadok tevékenységében az alábbi stratégiai célokat határozza meg :A. – Közösségőrzés
Személyes emberi kapcsolatok, találkozási lehetőségek, kiscsoportok, önismeret, öntudat és önbecsülés, közös ünnepek, seregszemlék megtartása, fejlesztése és támogatása. A szervezeti élet megújítása az ifjúság bevonásával a szervezet munkájába.
B. – Értékőrzés
A nemzeti hagyományok, történelmi emlékek, pozitív magatartásformák, keresztény erkölcs (szeretet, tisztelet, megbecsülés, család, tolerancia), néphagyomány, valamint a kultúrtörténeti, népművészeti tárgyi és szellemi örökség feltárása, megtartása, átörökítése. A közösségi, nemzeti ünnepek, emléknapok szervezése.
C. – Nevelés
Közművelődés és felnőttoktatás. Ifjúsági programok és rendezvények megvalósítása a legfiatalabb nemzedékek életkori sajátosságainak, érdeklődési körének megfelelően. Együttműködés a magyar tannyelvű iskolákkal és ifjúsági szervezetekkel (cserkészek, keresztény ifjúság stb.) A tagság érdeklődési köre, életkora szerint tanfolyamok, továbbképző programok, közművelődési rendezvények rendszeresítése.
II. Működési formák
A Csemadok működésének szervezeti kereteit, a különböző feladatok megvalósítását az alapszabályzatnak megfelelően az alapszervezetek, a szakmai alapon működő közművelődési közösségek, a regionális és országos szervei biztosítják. Ebben hivatásos szakemberek, munkatársak és tanácsadók, valamint önkéntes segítők és támogatók segítségét is igénybe veszi. A nagyobb jelentőségű, szélesebb területet felölelő vagy igényesebb feladataiban együttműködik hasonló jellegű vagy célú szlovákiai vagy külföldi szervezetekkel. Aktív szerepet vállal az önkormányzatok és kistérségek fejlesztési programjainak megvalósításában. Együttműködik más civil szervezetekkel és közösségekkel, történelmi egyházakkal, az önkormányzatokkal minden szinten és a regionális tömörülésekkel. A nemzetközi szerződések által együttműködik magyarországi kulturális szövetségekkel, valamint a más országokban élő magyarok szervezeteivel. Mindezeket az egyes rendezvényei és tevékenységi formái során konkretizálja.
A. A közösségőrzés terén
Alapszervezeti rendezvények megvalósítása, csoportok működtetése. Amatőr művészeti rendezvények, kirándulások, táborozások megvalósítása. Klubok, társaságok működtetése, szervezése. Évfordulók, jeles napok megünneplése. A szórványban élő magyarság felzárkóztatásának elősegítése.
B. Az értékőrzés terén
Az értékek (történelem, kultúra, néphagyomány), azaz a tárgyi emlékek és szellemi örökség megőrzése érdekében kutató, feltáró, dokumentáló, publikáló, kiállító, népszerűsítő programokat és rendezvényeket szervez. Az értékőrzés e téren is szükségesnek tartja az intézményesítést. Együttműködik hivatásos állami intézményekkel, múzeumokkal, szakmai szervezetekkel, önkormányzatokkal.
Néprajzi kutatásokat, rendszerezést, dokumentálást és kiállításokat valósít meg. Feldolgozza és rendezvényeken mutatja be a zenei, táncos és népköltészeti emlékeket (rendszeres versenyek, seregszemlék által).
Megismerteteti kiállítások, publikálás, tudományos tanácskozások és vetélkedők, kirándulások révén a szlovákiai magyarság történelmi, természeti, tájföldrajzi, kultúrtörténeti értékeit.
Helyi és regionális feltárásokat, kiállításokat, műsorokat, vetélkedőket, tájházakat és gyűjteményeket kell megvalósítani, illetve létrehozni a szülőföld, mint az otthontudat és hazaszeretet bázisa komplex megismerése és megismertetése érdekében. A tájegység ill. szűkebb közösség jelentős személyiségeinek, szülötteinek emléket állítva erősítjük a szülőföld értékeinek megbecsülését. (falunapok, emléknapok, emléktáblák stb.)
C. A nevelés terén
A felnőttek körében felnőttoktatási programokat, továbbképző tanfolyamokat, tudományos ismeretterjesztő és művelődéstörténeti előadásokat, sorozatokat valósít meg. Klubokat, egyesületeket, baráti társaságokat, kisközösségeket szervez, működtet.
Az ifjúság körében az iskolákkal, pedagógusokkal és ifjúsági szervezetekkel együttműködve versenyeket, vetélkedőket, találkozókat, táborokat, kirándulásokat, tanfolyamokat valósít meg. Főleg az ének, a tánc, az irodalom, a színjátszás területén ifjúsági csoportokat hoz létre.
A fiatal szervezők és tanácsadók, csoportvezetők szakmai és gyakorlati felkészítését, továbbképzését, rendszeres tapasztalatcseréjét főleg nyári táborok, túrák, kirándulások és tanfolyamok keretében szervezi.
Biztosítja nemzedékek találkozási lehetőségeit és tapasztalatcseréjét falunapok, emléknapok, ünnepi rendezvények keretében.
III. Rövid távú feladatok
Biztosítjuk a működési feltételek és a hivatásos munkatársak anyagi szükségleteit.
Politikai képviseletünkkel közösen előterjesztésre kidolgozzuk a nemzetiségi kultúrák normatív finanszírozásáról szóló törvénytervezetet.
Megújítjuk a szervezeti hálózatot, kiépítjük a szervezeti bázisok (területi választmányok) információs infrastruktúráját (honlapok létrehozása).
Kialakítjuk az országos hatókörű szakmai, művelődési intézetet és annak tanácsadó testületét.
Megbízást adunk a Csemadok dokumentumainak feltárására, öszszegyűjtésére, rendszerezésére és archiválására.
Felújítjuk és hatékonyabban működtetjük a stószi Fábry-házat.
A lehetőségek szerint továbbképző bázist hozunk létre (esetleg más magyar szervezetekkel közösen), mely üdülési feltételekkel is rendelkezik.
„Csemadok közművelődési díjat“ alapítunk.
Megemlékezéseket szervezünk országos, területi és helyi szinten a Szövetség megalakulásának 55. évfordulójára.
Megkezdjük a Csemadok 55 éves történelmi fejlődését bemutató kiadvány előkészítését.
Állandó tárlat biztosítására kérjük fel a pozsonyi szlovákiai magyarok történelmét bemutató múzeumot a Csemadok fél évszázados történetének bemutatása céljából.
Rendszeresen megvalósítjuk az OT által évente jóváhagyott országos seregszemléket és versenyeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.