Az aratás kimenetelét ugyanakkor nemcsak a gabona minosége és mennyisége, hanem az értékesítési ár is befolyásolja.
A szlovákiai cégek nem kímélik a pénztárcánkat
A szlovákiai élelmiszerfeldolgozók, iparvállalatok és építőipari vállalkozások egyre szédítőbb ütemben növelik az áraikat, amit a pénztárcánkon is megérzünk. A Statisztikai Hivatal legfrissebb felmérése szerint egyelőre semmi sem utal arra, hogy belátható időn belül javulhatna a helyzet.
A családok számára az élelmiszerek drágulása okozza a legnagyobb érvágást.
„Az élelmiszergyártók árai az elmúlt hónapban csaknem a harmadával nőttek az egy évvel korábbihoz képest. A növényi eredetű termékek ára 38%-kal volt magasabb, míg az állati eredetű termékek ára 21%-kal emelkedett”
– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője, hozzátéve azonban, hogy ez persze csak az átlag, hiszen az egyes termékek között látványos különbségek vannak.
Ki a felelős?
A növényi eredetű termékek közül a leglátványosabb drágulást a gabonafélék esetében regisztrálták, ezek termelői ára az elmúlt egy évben 67%-kal emelkedett. Az állati eredetű termékek közül a vágóbaromfi ára 44,5%-kal, a nyers tehéntejé 24%-kal nőtt. Az idei drágulás ütemét mi sem jelzi jobban, mint hogy tavaly júniusban csupán 2,4, 2020 nyarán pedig 0,8 százalékkal nőttek a termelői árak az élelmiszeriparban az egy évvel korábbihoz képest.
A gyártók szerint az áremelések a növekvő gyártási költségek számlájára írhatók.
„Csak az energiaárak 300 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, és az általunk használt alapanyagok ára is alaposan megugrott. És akkor még nem beszéltünk a szállítások akadozásáról”
– nyilatkozta Richard Duda, a Tauris Group vezérigazgatója, aki szerint a termelők indokolatlanul nem emelik az áraikat, ez utóbbiak csupán az aktuális piaci változásokat tükrözik.
Drágább építkezés
Nincsenek irigylésre méltó helyzetben azok sem, akik idén láttak hozzá a családi házuk építésének. „Míg az építőanyagok átlagos termelői ára átlagosan 29 százalékkal nőtt, az építési munkákért 17 százalékkal nagyobb összeget kérnek” – mondta el Morháčová. Ez esetben is érvényes, hogy a Statisztikai Hivatal által jelzett árváltozás csak az átlagot tükrözi, hiszen elég, ha felkeresünk egy építőipari szaküzletet, és tapasztaltabb vásárlóként máris felmérhetjük, hogy egyes termékek ára az egekbe szökött, miközben szó szerint napról napra egyre magasabb árakkal találkozhatunk.
Elszálló üzemanyagárak
Nem fogták vissza magukat az iparvállalatok sem. Míg 2020-ban ebben a szegmensben egyáltalán nem nőttek az árak az egy évvel korábbihoz képest, tavaly pedig csupán 3,6 százalékos drágulást mértek, idén júniusban a termelői árak több mint 43 százalékkal emelkedtek. „A legnagyobb árugrást – több mint 100 százalékosat – a kőolaj-feldolgozásban mértük, csaknem 80 százalékkal nőttek az árak azonban az áram- és gázszolgáltatásban is. A szlovák gazdaság húzóágazatának számító autógyártásban ugyanez 7 százalék körül mozgott” – tette hozzá a Statisztikai Hivatal szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.