A Szlovákiába irányuló amerikai támogatásokat feszegeti a kormány

usaid

Miközben az Egyesült Államok több központi programot is leállított, köztük az USAID kifizetéseit, egyre több szó esik arról, hogy pontosan milyen szlovákiai programokat is érintett az amerikai támogatás. A kormány meglátta a politikai lehetőséget a helyzetben.

Miután a Trump-adminisztráció több programot is leállított, előtérbe került az Egyesült Államok külföldi támogatásainak és lobbitevékenységeinek kérdése is. Donald Trump és a kormányzati hatékonyság-javítással foglalkozó Elon Musk szerint az amerikai segélyek ideológiailag elfogult alapon és rossz hatékonysággal kerültek elköltésre. A milliárdos vezetésével ténykedő csapat most a korábbi stratégia felülvizsgálatát szorgalmazza és azonnali hatállyal leállította a források kifizetését. 

A kifizetések alsó hangon is kilencven napra történő befagyasztása érinti többek között az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) programjait is. Ez a szervezet többféle tevékenységgel foglalkozik, főként a liberális demokrácia terjesztése és fejlesztése terén. Szlovákiában elsősorban a demokratikus átmenet idejében, az 1989-es rendszerváltás után vett lendületet a tevékenysége, hogy aztán az ezredfordulón hivatalosan elhagyja az országot. 

A szervezet ugyanakkor az amerikai külügyminisztériumon keresztül célzott programokra továbbra is biztosított forrásokat, a korábbiaknál korlátozottabb mértékben. Azt, hogy milyen szervezetek is kapnak támogatást, a kormány kihasználná.

Szlovák szálak

Trump lépése nem maradt visszhang nélkül Szlovákiában sem, különösen mivel Robert Fico már több hónapja előszeretettel beszél arról, hogy a kényelmetlennek számító kormányát nemzetközi nyomásra igyekeznek szabotálni, vagy egyenesen megbuktatni. Az elmúlt napokban több kormánytisztviselő is beszélt arról, hogy transzparenssé kell tenni a Szlovákiába irányuló amerikai támogatásokat. Megjegyzendő, az USAID listájáról pont azért beszélhetünk, mert a washingtoni kiadások a megbízási szerződésekkel együtt viszonylag átláthatóak: könnyen megtalálhatók és kilistázhatók az interneten – ettől függetlenül nem zárható ki, hogy más szlovákiai programok is részesültek amerikai támogatásban. 

Fico a hét elején levelet küldött Elon Musknak és tájékoztatást kért a szlovákiai civil szervezeteknek és a sajtónak nyújtott, politikai célokra is felhasznált támogatásokról. A kormányfő véleménye szerint az amerikai hatóságok a forrásokkal beavatkoztak Szlovákia belügyeibe. 

Fico mellett pénteken megszólalt Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter is, aki egy tudatos hálózat kialakítását látja a történések mögött. A politikus facebookon megjelentetett videójában kifejti, hogy az amerikaiak által szponzorált civil szervezetek további intézményeknek adják tovább a támogatást, akik a „liberális világ propagálásával”, tüntetésszervezéssel, káoszkeltéssel foglalkoznak.

A civil szervezetek finanszírozása kapcsán pénteken külön nyilatkozatot tett Simona Zacharová, a civil társadalom fejlesztéséért felelős kormánybiztos, aki szerint meg kell teremteni egy transzparens jogi szabályozás kereteit, ami a civil szervezetek lobbitevékenységétől kezdve az átláthatóságig minden területre hatással van. Zacharová szerint a kérdés kapcsán szakmai párbeszédre van szükség, amerikai, magyar és izraeli munkautakon szeretne tájékozódni a rendelkezésre álló lehetőségekről.

Milliók, százezrek, szervezetek

Fico szerint már a „nem teljeskörű nyilvános forrásokból” is világos, hogy az USAID több millió dollárnyi nagyságrendű összegekkel támogatta a zavarkeltő kezdeményezéseket Szlovákiában. Az adatok szerint nincs példa hasonló összegű egyszeri támogatásokra, ugyanakkor a külügyminisztérium égisze alatt rendszeresen, több kezdeményezés is jutott jelentősebb amerikai dotációhoz – ami alatt néhány száz kezdeményezést értünk az elmúlt évtizedben. 

A támogatásokat és összegüket tekintve kirajzolódik egy világos minta: az előnyben részesített projektek között nagy számban találhatunk emberi jogi, illetve a liberális demokrácia ellenőrzésére, kontrolljára szakosodott intézményeket.

Az amerikai támogatások egyik fő célszervezete a több, mint 350 ezer eurós összdotációhoz jutó Globsec, a legsikeresebbnek számító szlovákiai külpolitikai think-tank. A szervezet a negyedik Fico-kormány hatalomra kerüléséig rendszeresen Pozsonyban tartotta az éves konferenciáját, melyre több vezető politikus is meghívást kapott. 

Az Emberjogi Liga tavaly 300 ezer dolláros egyszeri támogatásban részesült, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem és a Kassai Műszaki Egyetem tudományos tevékenységre kapott dotációt, a civil szervezetek képzésével foglalkozó PDCS szintén kiemelt anyagi segítséget kapott az amerikai hatóságoktól. A Kuciak-gyilkosság után létrejött újságírói tényfeltáró szervezet, az ICJK több százezres támogatásból gazdálkodhat. A kedvezményezettek listáján olyan, a kormánnyal rendszeresen konfliktusban álló szervezetek is megtalálhatóak, mint a Transparency International, a Via Iuris, vagy az LGBT-közösségekkel foglkozó társulások, amelyekből több is kiemelt támogatásban részesült. 

A listán megtalálható a Sme napilap egyik társult alapítványa és a Denník N kiadója is. Fontos megjegyezni, hogy – csakúgy, mint az például a magyarországi támogatások kapcsán évről-évre felmerül – egy program elvben konkrét célokat szolgál, amelyek jellemzően összhangban vannak a támogatást megítélő intézmények célkitűzéseivel.

Következmények

Az amerikai támogatások kapcsán kialakuló párbeszéd több szempontból is hasznára válhat a Fico-kormánynak, függetlenül attól, mire is költötték el a megítélt összeget. A kormányfő folyamatosan azt érzékelteti, hogy párhuzamos intézmények alakítják a szlovákiai politikát, amelyek szándékosan az állam érdekei ellen dolgoznak. 

A koalíció korábban is jelezte, hogy fel szeretne lépni a kényelmetlennek tartott civil szervezetek ellen: az SNS előbb a külföldi donorok feltüntetését tette volna kötelezővé, a párt legjabb törvényjavaslatában már a lobbizási tevékenységek kötelező listázása is szerepel. Fico a téma előtérbe kerülése után tovább vádolhatja egymással való összejátszással a civil szervezeteket és több szakmai háttérintézményt.

Elképzelhető az is, hogy amennyiben az USAID forrásai elérhetetlenné válnak, az néhány civil szervezetre komoly hatással lesz: új adományozókat és pénzforrásokat kell keresniük. Ami egészen biztosnak tűnik már rövid távon is, hogy az Egyesült Államok vezetése a hatékonyság nevében átszervezi az államra támaszkodó és azzal szimpatizáló szervezetek támogatását, ennek a hatását pedig a szlovákiai civil szektor egy része is megérzi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?