A Szlovák Nemzeti Bank figyelmeztetése: veszélyesek lehetnek a vállalati kötvények

euro
Pozsony |

Igor Matovič kormányfő legújabb, az Arca Capital pénzügyi csoporttal kapcsolatos botránya ismét ráirányította a figyelmet a vállalati kötvények veszélyeire. A jegybank máris információs kampányt indított az ügyben, miközben az elemzők további cégek bedőlését jósolják.

A nehéz anyagi helyzetbe került Arca Capital pénzügyi csoport azt követően került reflektorfénybe, hogy az elmúlt napok sajtóhírei szerint a cég az ügyfeleik kifizetésénél előnyben részesítette Pavlína Matovičovát, a kormányfő feleségét, akinek a férje előre tudhatott arról, hogy az Arca Capital bajban van. Matovič és az Arca Capital időközben ugyan cáfolta a hír valóságtartalmát, azt állítva, hogy Matovič felesége továbbra is a károsultak között van, az üggyel kapcsolatban azonban továbbra is rengeteg a bizonytalanság. Ami biztos, hogy az Arca Capital bajba került, ami ismét rávilágított a vállalati kötvények veszélyeire.

Az elemzők szerint nem az Arca Capital az egyedüli olyan pénzügyi csoport, amelynek a koronavírus-járvány miatt gondjai akadhatnak a fizetéssel.

„Rengeteg társaság bocsátott ki vállalati kötvényeket a projektjeik finanszírozására. Az első befektetőket még nem gond kifizetni, ha egy válság nem akasztja meg a további kötvények kiadását. Ellenkező esetben azonban elzáródik a pénzcsap, ami hasonló helyzethez vezet, mint amilyenbe jelenleg az Arca Capital került. A befektetők elkezdik visszakövetelni a pénzüket, amihez azonban már nem jutnak hozzá, és kitör a pánik”

– nyilatkozta lapunknak Szlovákia egyik legnagyobb tanácsadó társaságának, a Sophistic Pro Finance Rt.-nek az egyik alapító tagja és egyben megyei elnöke, Radoslav Valko. Szerinte pontos számmal ugyan nem szolgálhatnak arról, hogy hány cégnek lehetnek gondjai a vállalati kötvények kifizetésével, a becslései szerint azonban az ilyen kötvények akár 25 százaléka is veszélyesnek számíthat.

A vállalati kötvény egy cég által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amely igazolja, hogy a vállalatnak hitelt nyújtottunk. A kötvények meghatározott időközönként fizetnek kamatot, és lejáratkor egy összegben fizetik vissza a tőkét – vagyis az eredetileg „kölcsönadott” összeget –, de ettől eltérő esetek is léteznek. A vállalati kötvény mindig nagyobb kockázatot hordoz magában, mint az állampapír, ezért magasabb hozamot is ígér. A kötvénykibocsátás azon cégeknek lehet jó megoldás, amelyeknek a bankok már nem kölcsönöznek, így más módon kénytelenek pénzhez jutni.

„Nem árt tudni, hogy a vállalati kötvények – a banki betétekkel szemben – nem védettek. Ha például egy pénzintézet csődbe megy, a betétvédelmi alapból bizonyos feltételek mellett hozzájuthatunk a pénzünkhöz, míg a céges kötvények esetében erre semmi garancia nincs. Ha a cég csődbe megy, a teljes befektetett összegnek búcsút inthetünk”

– mondta Peter Majer, a szlovák jegybank szóvivője. Valko szerint a legnagyobb veszélyt azok a cégek jelentik, amelyeknek szinte semmi vagyonuk nincs, ugyanakkor hatalmas adósságot halmoztak fel.

A veszélyek ellenére az elmúlt években látványosan nőtt a vállalati kötvények iránti érdeklődés. 2014-ben a szlovákiai háztartások még nem egész 1 milliárd eurót tartottak vállalati kötvényekben, 2016-ra ez 2 milliárd euróra nőtt, a múlt év közepére pedig már meghaladta a 3 milliárd eurót. Az elemzők ezt azzal magyarázzák, hogy a bankok által kínált rendkívül alacsony betéti kamatok miatt a lakosság igyekezett jövedelmezőbb befektetések után nézni.

Az ilyen befektetésekkel járó veszélyek miatt a jegybank is kénytelen volt lépni, és kedden egy információs kampánnyal rukkolt elő. A jegybank honlapján (www.nbs.sk) a vállalati kötvényekkel járó veszélyekre próbálják meg felhívni a figyelmet.

„A koronavírus-járvány miatt sok háztartás bevételei csökkentek, így sokan a kockázatosabb befektetésektől sem riadnak vissza, csak hogy javítsanak az anyagi helyzetükön. Mi most az ezekkel járó veszélyekre szeretnénk felhívni a figyelmet”

– nyilatkozta Peter Kažimír jegybankelnök.

Valko szerint azonban a problémás cégek az egészséges vállalkozások biztonságos papírjaiba vetett hitet is megingathatják, súlyos károkat okozva a gazdaságnak. „Tekintettel a jelenlegi helyzetre, nem ártana megfontolni a vállalati kötvények eladásának az átmeneti letiltását a kisbefektetők számára. Ez utóbbiak ugyanis képtelenek hatékonyan felmérni az ilyen értékpapírokkal járó kockázatokat” – mondta Valko. A pénzügyi tanácsadók a kisbefektetőknek egyébként többnyire inkább a befektetési alapokat ajánlják, amelyek lehetővé teszik, hogy megtakarításaikat egyszerű, biztonságos és költséghatékony módon, a kockázatok megosztásával fektethessék be az értékpapírpiacon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?