Pozsony. Szlovákiában a lakosság egy jelentős része ugyan azzal küzd, hogy az egyik napról a másikra sikerüljön megélnie, annak sem könnyű azonban, akinek van megtakarított pénze. Hogyan és hová fektessünk be, hogy a pénzünk gyarapodjon? A szakemberek véleménye megoszlik.
Kedvenc betéti alapok
A hazai lakosság konzervativizmusának köszönhetően a bankok nagy részének ennek ellenére mégsincs félnivalója. Többségünk ugyanis nem szereti a nagyobb változásokat. Az elmúlt években ugyan még elfogadtuk, hogy a fizetésünket bankszámlára utalják át, és hogy azt a legkönnyebben bankkártyával vehetjük ki, a továbblépés azonban már újabb erőfeszítésekbe kerülne. A változás mégis beindult. Bankbetétjeink nagysága – az UniBanka felmérése szerint – az elmúlt három évben 10 százalékkal csökkent. Négy-öt év múlva megtakarításainknak csak a felét tartjuk majd bankokban.
Mégis, hol fektessük be a pénzünket, ha nem a bankokban? A pénzügyi szakemberek az erről szóló vitában a nyíltvégű befektetési alapokat említik, mint a jelenlegi egyik legmegfelelőbb befektetési formát. Nálunk azonban a lakosság még mindig gyanús szemmel néz a befektetésnek erre a formájára, hiszen a pénzügyi szolgáltatók csak nemrég okoztak milliárdos károkat szinte az egész országnak. Egyre többen jönnek azonban rá, hogy a két intézményforma között szinte szakadéknyi a különbség. A csődbement pénzügyi szolgáltatók ugyan 30 százalékos éves kamatokat is nyújtottak az ügyfeleiknek, ám elhallgattak minden, ezzel együtt járó rizikót. A befektetési alapoknál a pénzünk egyes esetekben ugyan szintén ekkorra összeggel gyarapszik, ám ez többnyire biztosabb befektetésnek számít. Természetesen vannak nagy hozammal járó, rizikós befektetések is, erre azonban az alapok figyelmeztetik az ügyfeleiket. Ennek köszönhetően a nyíltvégű befektetési alapokban elhelyezett pénz az elmúlt fél évben megduplázódott, és mára eléri a 30 milliárd koronát.
Milyen befektetési alapokból válogathatunk? Jelenleg öt főbb formáját különböztethetjük meg az ilyen alapoknak. A pénzpiaci alapokat, amelyek a pénzpiacon vagy kötvényekbe fektetik a pénzünket, első-sorban azoknak ajánlhatjuk, akik a legkisebb kockázatú alapot keresik. Ennek megfelelő azonban az általuk ajánlott kamat is, amely fél évre 0,05 és 2,42 százalék között mozog. Tekintettel a befektetéssel járó díjakra, a szakértők azt ajánlják, fél évnél tovább ne tartsuk benne a pénzünket.
A kötvényalapok az előbbinél rizikósabb befektetést jelentenek, ám több pénzt is hozhatnak a konyhára. Fél évre akár 8,25 százalékos hozamot is elérhetünk, kedvezőtlen esetben azonban ugyanilyen id-szakon belül 0,33 százaléknyit csökkenhet is a befektetésünk értéke. Elsősorban azoknak ajánlják, akik egy-öt éves időszakra szeretnék befektetni a pénzüket. Tekintettel a betéti díjakra, legalább két éves befektetést ajánlanak.
A vegyes alapok a legkülönfélébb piacokon és a legkülönfélébb formában fektetik be. A hozam itt fél év alatt elérheti akár a 24,38 százalékot is, ugyanígy azonban akár 11 százalékot veszthetünk is. Ezért mielőtt a befektetésnek ezt a formáját választanánk, nem árt megismerkedünk ezeknek az alapoknak a kínálatával, és a kockázat nagyságával. Ezek esetében a szakértők három éves befektetést ajánlanak.
A legmagasabb nyereséget a részvényalapok kínálják, ahol a féléves hozam elérheti akár a 47,80 százalékot is. A magas nyereséggel azonban magas kockázat is jár, ezeket az alapokat így elsősorban azoknak ajánlják, akiknek nem számít az időleges értékvesztés, és hoszszabb távon, vagyis legalább öt éves befektetésben gondolkodnak.
Az alapok alapjai a betétek kétharmadát más befektetési alapok részvényeibe helyezik. Ezek az alapok azonban a pénzpiac aktív ismeretét követelik meg az ügyfeleiktől. A féléves hozam 2,14 és 32,39 százalék között mozog, a pénzünket azonban legalább három évre érdemes befektetni.
Idén elsősorban a részvényalapokba és vegyes alapokba éri meg befektetni. Az összes megtakarításunkat azonban semmiképp se bízzuk rájuk. Idén ugyanis a részvény-alapok eléggé ingatagok, így a nagy nyereség mellett, könnyen el is veszthetjük a pénzünket. A szakemberek még a legbátrabb befektetőknek sem ajánlják, hogy megtakarításaiknak több mint 20-30 százalékát befektetési alapban helyezzék el. (mi, s, t)
A befektetési alapok hozama (%/fél év)
Pénzügyi alap +0,05-től +2,42-ig
Kötvényalap -0,33-tól +8,25-ig
Részvényalap +1,9-től +47,80-ig
Vegyes alap -11,43-tól +24,38-ig
Alapok alapja +2,14-től +32,39-ig
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.