Szlovákiát nyugtalanítja az Egyesült Államok döntése, miszerint kilép az iráni atomszerződésből, és visszaállítja az Irán elleni büntető intézkedéseket. Erről Peter Susko, a külügyminisztérium szóvivője tájékoztatott szerdán, hozzátéve: Szlovákia egyeztet a további lépésekről a partnereivel az EU-ban. Célja az egyezség megőrzése.
A szlovák külügyet is nyugtalanítja, hogy Trump felmondta az iráni atomszerződést
„Továbbra is az a meggyőződésünk, hogy az atomszerződés a nemzetközi diplomácia által kínált hatékony megoldás a tömegpusztító fegyverek okozta biztonsági kihívásokra, és hogy az egyezmény továbbra is fontos szerepet tölt be Irán kizárólag békés célú atomprogramjának a garantálásában” – jelentette ki Susko, emlékeztetve, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ismételten megerősítette, hogy Irán teljesíti a nukleáris vonatkozású kötelezettségeit.
Donald Trump amerikai elnök kedden (5. 8.) jelentette be, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomszerződésből. Trump szerint az egyezmény soha nem teremtett, és soha nem is fog békét teremteni. Hozzátette: az Egyesült Államok nem lesz a „nukleáris zsarolás túsza”.
Irán 2015. július 14-én egyezett meg az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal, Kínával és Oroszországgal, Németországgal, valamint az Európai Unióval, hogy hosszú távon korlátozza atomprogramját az ENSZ, az EU és az Egyesült Államok ellene életbe léptetett szankcióinak fokozatos feloldásáért cserébe. Az egyezmény 2025-ig érvényes, egyes részei viszont, a nemzetközi megfigyelők szigorú ellenőrzéseit is beleértve, 2040-ig maradnak érvényben.
Ivan Korčok külügyi államtitkár a kormány szerdai ülése előtt elmondta: Szlovákia az Európai Unióval együtt sajnálatos lépésnek tartja az USA döntését. Az EU és az SZK felszólítják a szerződést aláíró további országokat, hogy ne lépjenek vissza, és teljesítsék a vállalt kötelezettségeket. „Arra szólítjuk fel Iránt is, hogy tartózkodjon az azonnali lépésektől, melyekkel az USA döntésére reagálna. Úgy vélem, az egyezmény valamilyen módon az Egyesült Államok nélkül is teljesíteni fogja a célját” – jelentette ki Korčok, aki egyben emlékeztetett: az atomszerződés egy tizenkét éves igyekezet eredményeként született meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.