A szerelem több mint nemi ösztön, ettől olyan emberi

Ez az újságcikk nem a „lepedőakrobatákról”, a „skalpvadászokról”, és nem bizarr történetekről fog szólni, hiszen ezzel rengeteg más típusú írás és film foglalkozik. Ez a cikk „csak” a szexualitásról fog beszélni. A grafológia ugyanis egy segítő szakma, és itt a szexualitás nem „csámcsogás” szintjén szerepel, hanem a maga intimitásában, szépségeivel és hullámvölgyeivel együtt.

A vizsgálatoknál nem az a cél, hogy kíváncsiskodjunk, hanem hogy az embert egészében láthassuk, és ehhez hozzátartozik a nemi élet milyensége is. Itt elválaszthatatlan az érzelmek, a szexualitás, az erkölcs. Tudom – hiszen én sem álomvilágban élek, bár néha szeretnék –, hogy nem mindenkinél van ez így. Ha körülnézünk, nagyon sok furcsa, izgató és felháborító dologgal, párkapcsolatokkal találkozhatunk, melyeket látva az emberben felmerül: nem biztos, hogy ez a követendő példa. Természetesen én is sok színes esettel találkozom munkám során, de ezek sem etikai, sem erkölcsi szempontból nem publikusak. Ez mindenkinek a magánügye. Ahhoz, hogy erről két ember – normális esetben – beszélgetni tudjon (akár partnerként, akár páciensként), maximális bizalom szükséges. A bizalom pedig törékeny dolog, és a titoktartás minden szinten kötelező. Nekünk az a feladatunk, hogy probléma esetén segíthessünk a test-lélek-szellem egységének folyamatos, és elakadásoktól mentes működésében. Remélem nem vettem el a kedvüket az olvasástól, de tudják, én is – néha túlzottan is – őszinte vagyok. Tehát tartsanak velem és olvassanak önmagukról, partnerükről. Hátha jobban fog működni...

A SZEXUALITÁS ÉS AZ ĺRÁS

Az ember mindennapi életét, viselkedését, reakcióit nagymértékben befolyásolja ösztönszférájának működése. A szervezet kielégítetlen szükségletei nyomán feszültség keletkezik, és az ezen feszültségek mögött meghúzódó „erőket” nevezzük ösztönöknek. Az ösztönök a viselkedés hajtóerői, tehát a lelki élet energiája innen is származik.

Mint minden életműködést, így az érzéki vágyat is idegrendszerünk szabályozza. Ha mindez jól működik, a feszültség és az oldódás folyamata is zökkenőmentes. Azonban, ha az idegrendszer működését valami megzavarja (pl. szorongás, gátlás, negatív élmények), és erre érzékenyen reagál, akkor ez kihathat a nemi életre is, melyből így különböző problémák alakulhatnak ki. A grafológiai vizsgálattal feltárhatóak a személyiség tudatos és tudattalan rétegei is, így természetesen kimutatható a vizsgált személy ösztönszférájának milyensége is. A szexualitás jelei, azok változásai jelen vannak és vizsgálhatóak kézírásunkban is.

Az ösztönök működése a vágyak gyors maradéktalan teljesülésére irányulnak, tehát meg kell vizsgálni azokat az írásjellemzőket, melyekből kiderül, hogy mekkora a vizsgált személy ösztönerőinek intenzitása. Egy ösztön kielégítése energiát igénylő tevékenységek révén valósul meg, amely tevékenységnél nem kizárólag a nemi aktusra kell gondolni, hanem lehet akár fantáziatevékenység is. Minél intenzívebb az ösztönerő, annál impulzívabb és ösztönvezéreltebb a viselkedés, tehát a személynek sokkal több energiát kell felhasználni ahhoz, hogy az ösztönök impulzusait megfékezze. Érzelmi életének sajátosságai mellett megállapítható a többi között a szexuális „én-értékelés”, továbbá, hogy mindehhez mekkora ösztönélmény tartozik, mert természetesen ezek nem mindig fedik egymást. Vizsgálhatjuk a szexuális fantáziát, annak erősségét, hiszen bizonyos esetekben ez akár az extrémitás határait is átlépheti, de nem a mi feladatunk ennek minősítése, hiszen amíg ez nem okoz pszichés gondot sem a személynek, sem környezetének, továbbá ez megmarad a magánélet szintjén, addig nincs probléma. Látható még az érzékiség erőssége, a szexuális késztetések szintje, illetve azok kiélési módja. Fontos tényező a nemi élet harmóniája, diszharmóniája, a már kialakult gátlások, a féltékenység, illetve az esetleges elfojtások. Tehát, az egészséges működés alapja a testi és lelki vonatkozások kiegyenlítettsége. A megfelelő körülmények között élő egészséges ember ösztöneit és szokásait természetes és rendszeres módon elégíti ki, de önkontrollja van annyira erős, hogy ezek kielégítéséről szükség esetén le is tud mondani. Kizárólag a nemi vágy kiélése, kielégítése önmagában még nem adhat hosszútávon tartós boldogságot, hiszen a szerelem több mint nemi ösztön. Talán ettől olyan „emberi”.

Még egyszer szeretném kihangsúlyozni, hogy a grafológiai elemzés készítésénél mindig központi helyen áll az etika és a tapintat. Ennek különösen érvényesülni kell a szexualitásra vonatkozó megállapításoknál, hiszen ezek nagyon diszkrét és bizalmasan kezelendő dolgok.

EGY JEL NEM JEL!

Az írásban elsősorban az alsó zóna – alsó hurkok – milyensége (pl. nagyság, teltség, nyomáserősség, dőlés, bekötési pont, torzulások, horpadások, stb.) mutatja az ösztönélet, a szexualitás sajátosságait is. Nagyon fontos azonban, hogy „egy jel, nem jel”, mivel minden mindennel összefügg, hiszen a grafológiai vizsgálat során közel kétszáz írásjelenséget vizsgálunk önmagukban, majd egymással összevetve.

ĺgy a szexualitás vizsgálatánál is nagyon óvatosnak kell lenni, és nem szabad egy jelből rögtön levonni a végső következtetést, mivel ezt még rengeteg dolog befolyásolhatja. Két teljesen más személyiségű és szexualitású embernek is lehetnek ugyanolyan nagy alsó hurkos „g” betűi, de ez csak egy jel! Ahhoz, hogy kimondjuk a végső következtetést, még nagyon sok írásjelenséget meg kell vizsgálnunk. Nem mindegy ugyanis, hogy az átlagnál nagyobb ösztönenergiákkal rendelkező embernek mekkora az önuralma, milyen a kontrolltevékenysége. Ki kell elemezni a mentális képességeket, az agresszió szintjét, az érzelmek mélységét, stb. A szexuális ösztönenergia ugyanis átalakítható testi és szellemi erővé, így az élet más területein is felhasználható. Egészséges testi-lelki alkat, erős akarat, önkontroll szükséges hozzá, és természetesen valamilyen „cél”. Ez lehet például sport, művészet, stb.

A legtöbb ember nem azért nem éri el a céljait, mert kevés a tudása, képességei, vagy energiája, hanem mert kevés a motivációja, és ez vonatkozik az érzelmekre is. Értékelnünk kell a motiváció erejét, hiszen segít felismerni, hogy mit tegyünk, milyen utat válasszunk, és nem utolsósorban, hogy el is tudjunk indulni ezen az úton. Ha másokat akarunk motiválni, akkor hinni kell azokban az emberekben. Nem tudjuk pozitívan motiválni azokat az embereket, akikkel negatív érzéseink vannak. Ha jobbá akarjuk tenni, színesíteni akarjuk kapcsolatunkat, szexuális életünket, akkor lehet, hogy nekünk kell kezdeményezni, és „motiválni” a másikat. A cselekvésből fog az érzelem kibontakozni, nem pedig az érzelemből a cselekvés.

„A sejtést az ösztön összeköti a tudással.

Már nem ösztön, de még nem tudás.

Képletesen szólva a lappangó ősök tudása.” (Szondi)

Természetesen más a helyzet, ha az egyik félnél megállapíthatóak bizonyos elfojtások a szexualitás terén, melynek nagyon sok oka lehet. Néha ezek tudattalan dolgok, melyek a kézírás apró jeleiben már megjelennek, de a tudat nem akarja felszínre hozni – ez lehet egy gyermekkori emlék, egy rosszul sikerült legelső szexuális élmény, betegség, gátlás, stb. A nőknél sokszor szülés után, illetve a változókor küszöbén jelentkeznek a szexuális „én-tudat” és a szexuális „én-érzet” harmóniája megbomlásának jelei. Nagyon fontos azonban ilyenkor is az őszinteség, hogy tabuk nélkül tudjanak a párok beszélni a dolgokról, hiszen ilyenkor a szerető, türelmes, odafigyelő partner tudná adni a legnagyobb segítséget. A sorozat előző részében említettem a „szeretetnyelveket” – ez esetekben főleg kiemelt lenne, hogy a partner az érzelmi oldalról közelítsen, és ne házastársi kötelesség szintjén kezelje a szeretkezést. Ezzel a hozzáállással nagyon meg lehet könnyíteni a „viszszatérést”, de könnyen lehet életre szóló sérüléseket is ütni a másikon, miután már tényleg elengedhetetlen a szakemberek bevonása. Ne söpörjék a szőnyeg alá a problémákat, mert akkor csak halmozódnak, és egyre nehezebb lesz megoldani. Ha szeretjük azt az embert, akkor mindent meg kell tenni érte, a szerelméért, a gátlásai leküzdéséért – megéri. Hiszen az igazi szerelmi kapcsolatban az a cél, hogy mindketten jól érezzék magukat, és mindketten „kielégüljenek” szexuálisan és érzelmileg is. Az emberi kapcsolatokat akkor tekinthetjük harmonikusnak, ha mindkét fél építkezik belőle.

Életünkben a szerelem serdülőkortól időskorig különböző intenzitással többször is jelen van, változik, kicsit szünetel, majd újra fel-fellobban. Sajnos a mai fiataloknak kevés a „kapaszkodójuk”, kevés a „példa”, hogy hol a „norma”. Nincs egyensúly, leginkább a két véglet közti ingadozás tapasztalható. Néha sajnálják az energiát és a fáradságot a hosszú udvarlásra és meghódításra, mert van „könnyebb préda” is. Ezzel csak egy a probléma: elveszik a kapcsolatok igazi értéke. Elveszik a „sárkányokkal is megküzdenék érte”, és a „világ végére is utána mennék” biztonsága. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindig csak küzdeni kell, hanem azt, hogy „értékelni” kell, és igenis tennünk kell a másikért. Ha nem is sárkánnyal, de néhány körülménnyel, emberrel, esetleg saját magunkkal is meg kell néha „küzdenünk”. Ezek értékes csaták, nem másokat kell a „földbe döngölni”, hanem megteremteni kapcsolatunk biztonságát.

A TESTI KONTAKTUS

„A testi érintés teremtője, de tönkretevője is lehet az emberi kapcsolatoknak.

Szeretetet és gyűlöletet egyaránt kifejezhet. ”

(Gary Chapman)

A testi érintés a szeretet egyik kifejezője, hiszen tudományos kutatások bebizonyították, hogy a sokat ölelgetett, szeretgetett, puszilgatott kisgyermek érzelmi élete egészségesebben fejlődik, mint az elhanyagolt babáké. Az érintés, a testi kontaktus a párkapcsolatokon belül is nagyon fontos információhordozó csatorna. Egy csók, egy ölelés, a simogatás, a szexuális együttlét – mind-mind a szeretet kifejezői lehetnek. Vannak, akik számára ezek jelentik a figyelmet, és e nélkül nem érzik a szeretetet. Ha pedig mindezt folyamatosan megkapják, biztonságban érzik magukat, és a kapcsolatukat. A szexualitás azonban csak egy része a testi érintésnek, hiszen ennek még rengeteg formája lehet; pillanatnyi jelzésként is felbukkanhat, érezhető egy fájdalomcsillapító, de szeretettel átitatott masszírozás során, satöbbi.

„Az érintés olyan kétirányú csatorna, amellyel közvetíthetjük és fogadhatjuk az érzéseket.”

(Dr. Richard Woolfson)

Minden kapcsolatban adódhatnak különböző külső, vagy belső válsághelyzetek, és ilyenkor még hangsúlyosabban kellene kifejeznünk szeretetünket – a szavakon kívül elemi fontosságú érzelmi kapaszkodót jelenthetnek a testi kontaktusok is.

A szerző okleveles grafológus, grafológus szaktanácsadó, az S.K. Grafológiai és ĺrásszakértői Szolgáltató Iroda – Győr

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?