A parlamenti választáson összesen 820 411 szavazat veszett el, a legtöbb az önálló Szlovák Köztársaság eddigi történetében. Összesen tehát a szavazatok 28,39%-a végezte a kukában. Daniel Kerekes politológus szerint a hibát nem a választási rendszerben, hanem az egyes politikai pártok szerencsétlen stratégiájában kell keresni.
A szavazatok 28,39 százaléka a kukában végezte
Kerekes rámutatott: a legtöbb szavazat azért veszett el, mert a PS/Spolu nem ugrotta meg a pártkoalíciók számára előírt, 7%-os küszöböt.
„Bizonyos szempontból ez a koalíció hibája. Jobban át kellett volna gondolniuk, hogy reális-e a hét százalék túllépése”
– jegyezte meg a szakember, hozzáfűzze: a KDH és a két magyar párt választóinak szavazatai is elvesztek. Szerinte főleg a magyar pártok ítélték meg rosszul a helyzetet, és mivel képtelenek voltak megegyezni a közös indulásban, megfosztották a meglehetősen népes magyar kisebbséget a parlamenti képviselettől.
A politológus az ötszázalékos parlamenti küszöböt legitimnek tarja. Szerinte azért van rá szükség, hogy a parlamentbe ne kerülhessen be túl sok politikai párt, illetve hogy kint rekedjenek a legszélsőségesebb formációk.
„Az elveszett szavazatokért azokat a politikai pártokat terheli a felelősség, amelyek elhibázott stratégiát választottak, és talán túlbecsülték a képességeiket. A választók egy részének így nem lesz parlamenti képviselete, ez pedig frusztráltságot okozhat, ami miatt a következő választást esetleg már ignorálni fogják”
– fűzte hozzá.
Kerekes úgy véli, Szlovákia nem áll készen a választási rendszer módosítására, illetve egy alternatív szisztéma bevezetésére. Szerinte inkább az egyes politikai pártokra kellene nyilvános nyomást gyakorolni, hogy racionálisan viselkedjenek, és felelősségteljesen álljanak a választásokhoz, ne a próba-szerencse elvét követve.
„Ezáltal egy kicsit a választásokba vetett közbizalommal is játszadoznak” – figyelmeztetett Kerekes.
A politológus szerint érdemes lenne megfontolni a koalíciókra vonatkozó magasabb parlamenti küszöb eltörlését. „A legtöbb párt ezt úgy kerülte meg, hogy egyesült a másikkal. Érdemes lenne eszmecserét folytatni arról, hogy mindegyik formációra az öt százalékos küszöb vonatkozna. Ezáltal könnyebben alakulnának koalíciók is. A PS/Spolu tisztességesen járt el, nem kerülték meg a törvényt, és ráfizettek” – mutatott rá Kerekes.
A szombati választásokon a PS/Spolu könyvelhette el a legnagyobb bukást. A szavazatok 6,96 százalékát szerezte meg, vagyis 0,04% hiányzott a koalíciónak a parlamentbe jutáshoz. Emiatt összesen 200 780 szavazat veszett el. A parlamenten kívül rekedt a PS/Spolu mellett a KDH (4,65% - 134 099 elveszett szavazat), a Magyar Közösségi Összefogás (3,90% - 112 662 elveszett szavazat), az SNS (3,16% - 91 171 elveszett szavazat), a Dobrá voľba (3,06% - 88 220 elveszett szavazat), a Vlasť (2,93% - 84 507 elveszett szavazat) és a Híd (2,05% - 59 174 elveszett szavazat) is.
A többi politikai szubjektum támogatottsága az 1 százalékot sem érte el. Sorrendjük a következőképpen alakult: Socialisti.sk (0,55% - 15 925 elveszett szavazat), Máme toho dosť! (0,32% - 9260 elveszett szavazat), Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku (0,28% - 8191 elveszett szavazat), Demokratická strana (0,14% - 4194 elveszett szavazat), Solidarita (0,11% - 3296 elveszett szavazat), Starostovia a nezávislí kandidáti – STANK (0,07% - 2018 elveszett szavazat), Slovenské hnutie obrody – SHO, Hlas ľudu (mindkettő 0,06% - összesen 3853 elveszett szavazat), Práca Slovenského národa (0,04% - 1261 elveszett szavazat), 99% - občiansky hlas (0,03% - 991 elveszett szavazat), Slovenská liga (0,02% - 809 elveszett szavazat).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.