Pellegrini és Orbán a múlt héten hétfőn ismét találkozott (Fotó: A házelnök hivatala)
Pellegrini Orbánon keresztül kért segítséget Moszkvától
A 2020-as parlamenti választás során a magyar kormány és Oroszország közösen próbálta meg segíteni az akkori Smer-kormány kampányát, mindezt Peter Pellegrini akkori szlovák miniszterelnök kérésére, írja egy titkosszolgálati dokumentumra hivatkozva a VSquare és az ICJK oknyomozó portál.
A VSquare és a Ján Kuciak Oknyomozó Központ (ICJK) tényfeltáró portál által megszerzett részletes hírszerzési anyag szerint 2020 februárjában, amikor a hatalom kezdett kicsúszni a kezéből, Pellegrini (akkor Smer, ma Hlas) az utolsó pillanatban Orbán Viktor (Fidesz) magyar miniszterelnökhöz fordult segítségért. Arra kérte a magyar kormányfőt, segítsen neki elintézni egy hivatalos meghívást Moszkvába. Mindezt azért, mert egy ilyen látogatás vonzó lehetett a szlovák választók bizonyos csoportjának, és növelhette a választási esélyeit. Azért kérte fel éppen Orbánt közvetítőnek, mivel a magyar kormánynak közeli kapcsolatai vannak a Kremllel. A hírszerzési anyagban konkrétan az szerepel, hogy Pellegrini azt mondta Orbánnak: egy moszkvai meghívás segítene neki abban, hogy megnyerje a szlovákiai választást. Pellegrini a kérését 2020. február 13-án, a magyar miniszterelnökkel közös röszkei látogatásán fogalmazta meg.
Ezt követően Orbán megbízta Szijjártó Péter (Fidesz) külügyminisztert, hogy adja át az üzenetet a Kremlnek Szergej Lavrov orosz külügyminiszteren keresztül. Lavrov ezután továbbította a kérést Mihail Misusztyin orosz miniszterelnöknek, aki 2020. február 26-án, néhány nappal a szlovákiai parlamenti választás előtt fogadta is Pellegrinit Moszkvában.
A titkosszolgálati anyagból az is egyértelműen kiderül, 2020-ban az orosz és a magyar kormány magas szintű megbeszéléseket folytatott Pellegrini hatalomban tartásának megsegítéséről, ahogy arról is, Orbánék érdekében állna, ha az SNS bejutna a parlamentbe. A Smer, ahol akkor Pellegrini politizált, azonban ebben az évben mindezek ellenére nem nyerte meg a választást, és az SNS is kiesett a parlamentből. „Az »oroszellenes versus oroszbarát« témák narratívája akkoriban még nem volt olyan erős, mint amilyen az elmúlt években lett” – mondta az ICJK-nak Václav Hřích, az AKO közvélemény-kutató ügynökség vezetője.
Az oknyomozó portálok munkatársai kérdéseket küldtek az ügyben a magyar és az orosz félnek, ahogy Pellegrininek is, de csak a magyar külügyből kaptak választ. Paczolay Máté szóvivő szerint, ha a magyar diplomácia olyan kérést kap, hogy segítsen más országok kapcsolatfelvételében vagy kapcsolattartásában, és a kérés nem ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel, akkor mindig segíteni szoktak. Szijjártó pedig korábban nyíltan elismerte, az általa vezetett diplomácia gyakran vállalja a közvetítő szerepet Moszkva irányába.
A VSquare egy európai titkosszolgálatra hivatkozó anyagát néhány nappal a szlovákiai államfőválasztás előtti kampánycsendet megelőzően tette közzé. Ahogy arról az Új Szó is beszámolt, Pellegrini a választás egyik befutójának számít.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.