A munkaügyi minisztérium nemrég bejelentette, hogy a téli időszámítás állandósításáról tárgyalnak, hiszen ez az úgynevezett standard időzóna, és az emberek szervezete ehhez szokott hozzá az évek során. Emiatt az Európai Parlament szlovákiai irodája egy nyilvános vitát szervezett, ahová különböző szakterületek képviselőit is meghívták, így ők is kinyilváníthatták a véleményüket az ügyben.
Az óraátállítás egészségügyi vonatkozásairól Michaela Macháčová, az SSVPL alelnöke beszélt. Hangsúlyozta, hogy a lakosság legalább 20 százaléka nagyon érzékenyen reagál az átállításokra. „Főleg a gyerekeket és az időseket érinti a probléma. Az átállítás miatti zavar kialvatlansághoz, fáradtsághoz és dekoncentráltsághoz vezet, ezek pedig elősegítik a szív-és érrendszeri betegségek kialakulását” – jelentette ki a szakértő. Macháčová hozzátette, hogy szerinte a nyári időszámítás kedvezőbb hatással van az egészségre. „A téli időszámítás esetén nyáron már hajnali fél 4-kor világosodna. Az alvás minőségét javító melatonin leginkább ebben az időszakban termelődik, viszont ehhez a szervezetnek sötétségre van szüksége” – mondta az SSVPL elnöke.
Martin Hošták, a Munkaadók Országos Uniójának (RÚZ) titkára szintén a nyári időszámítást támogatja. „Szlovákia lakosságának nagy része körülbelül reggel 6-kor ébred. Nincs értelme annak, hogy már hajnalban világos legyen, hiszen azt az időt úgy is csak alvással töltjük” – jelentette ki Hošták. A vitán részt vevő európai parlamenti képviselőket jobban megosztotta a kérdés. Anna Záborská (KDH) és Vladimír Maňka (Smer) mindenképpen az eltörlés mellett áll, Nagy József (Híd) szerint viszont az óraátállításnak is vannak pozitív hatásai, így nem ért egyet a kollégái véleményével.
Az óraátállítás eltörlésének időpontja még kérdéses – írta a portfolio.hu. Az Európai Bizottság korábban azt javasolta a tagállamoknak, hogy már a jövő évben döntsenek az időzónáról, a friss jogalkotási tervezetük azonban több időt adna az országoknak, így nem kizárt, hogy az átállítás eltörlésére csak 2021-ben kerül sor.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.