Közel 350 millió koronás (11,617 millió euró) adósságot hagyott hátra a Szociális Biztosítóban a Juraj Thomka irányítása alatt álló egyik cég, a Podpolianske strojárne Detva a.s., mely felszámolás alatt áll. Thomka a cég felügyelőtanácsának tagja volt 1998 októberétől, a cég felszámolása decemberben kezdődött meg.
A Privilégium-eset ismétlődik meg?
Pozsony |
A vállalkozó neve négy nonprofit szervezet alapítójaként merült fel, melyek összesen 400 millió koronás (13,277 millió euró) támogatást kaptak az Európai Szociális Alapból szociális vállalat létrehozására. Thomka egyben közeli ismerőse Jana Laššákovának, a Smer egyik parlamenti képviselőjének, akivel egy ideig közösen tevékenykedtek a Prevody a agregáty nevű kft-ben.
Viera Tomanová (Smer) szociális ügyi miniszter szerint minden rendben van a közel 400 millió koronás támogatással, melyet négy, állítólag a Smer egyik parlamenti képviselőjéhez közel álló szervezet kap úgynevezett szociális vállalat létrehozására. Jana Laššáková (Smer) néhány évvel ezelőtt közösen vállalkozott Juraj Thomkával, aki a négy nonprofit szervezet alapítói között szerepel. „A miniszter sohasem avatkozhat be az értékelés menetébe“ - védekezett Viera Tomanová, aki végső soron a támogatásokat jóváhagyta. Tiltakozik a támogatásokat megszerző nonprofit szervezetekhez való kapcsolás ellen Jana Laššáková képviselő is. A pályázatokhoz azonban fia, Vladimír Laššák is támogató nyilatkozatot csatolt, mint a Besztercebányai Megyei Hivatal egyik osztályvezetője. A nonprofit szervezetekkel ma már nem vállal közösséget Juraj Thomka sem. „Nem állok kapcsolatban a szervezetekkel“ - jelentette ki a Sme napilapnak Thomka. Összesen 8 civil szervezet kapott támogatást, a pontos összegre és a támogatás feltételeire vonatkozó kérdéseinkre a minisztérium lapzártánkig nem válaszolt.
Nem ért egyet a magyarázattal Jozef Halecký (HZDS) parlament szociális ügyi bizottságának elnöke. „A közel félmilliárdos összeg meglehetősen nagy összeg ahhoz, hogy a nyilvánosság mindent megtudjon az ügyről“ - jelentette ki Halecký. Sárközy szerint hiányos a szociális vállalat szabályozása is. „A törvény elfogadásakor figyelmeztettük a minisztert, hogy ez visszaélésre adhat lehetőséget - jelentette ki Sárközy. -Most ez történt, hiába igyekszik ezt megmagyarázni a tárcavezető.“ Szerinte az ügy egyre inkább a tavaly kirobbant Privilégiumbotrányhoz hasonlít, erre utal az is, hogy a Thomka irányítása alatt álló egyik cég több százmillió koronával tartozik a Szociális Biztosítónak. „Elfogadhatatlan a miniszter indoklása, a Privilégium ügyében is mindenki hibás volt, az ellenzéktől a sajtó képviselőiig , most azonban már a rendőrség is eljárást indított a Privilégium vezetői ellen“ - magyarázta Sárközy. Tavaly a miniszterelnök közös sajtótájékoztatón védte meg miniszterét, idén csak kormányszóvivői nyilatkozatban biztosította bizalmáról. (lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.