A kockázati alapból kárpótolnák a pórul járt termelőket.
A Pellegrini-kormány már nem dob mentőövet a gazdáknak
A szlovákiai gazdák érdekvédelmi szervezetei évek óta sürgetik egy ágazati kockázati alap létrehozását, amely mentőövként szolgálhatna a bajba jutott termelőknek. A szaktárca azonban még dolgozik az ezzel kapcsolatos javaslatán, a megvalósítása így a következő kormányra marad.
Többéves halogatás után a földművelésügyi tárcánál állítólag a finiséhez érkezett a kockázati alap tervezetének a kidolgozása. Legalábbis ezt állítja a szaktárca sajtóosztálya, amely szerint az utolsó simításokat végzik a tervezeten. Daniel Hrežík, az agrártárca munkatársa lapunknak jelezte, hogy a minisztérium a kockázati alap tervezetének az előkészítését több éven át, egyéb intézkedésekkel párhuzamosan készítette.
„A kockázati alap előkészítésénél figyelembe kellett venni a magán- és a közalapokat, a biztosítható és a nem biztosítható kockázatok szintjét is. A mezőgazdasági őstermelésben ugyanis a kockázatok lehetnek biztosítható, de ugyanúgy nem biztosítható kockázatok is”
– hangsúlyozta Hrežík.
A szaktárca szerint a biztosítható és a nem biztosítható kockázatok fedezésére szánt csomag értéke évente eléri az 57,8 millió eurót. A nem biztosítható kockázatokra szánt éves összeg értéke mintegy 31,8 millió euró, melynek 82 százalékát a földművelésügyi tárca állja, míg az agrártermelők 18 százalékkal járulnak hozzá a kockázati alap kiadásaihoz.
Ami biztos, hogy a kockázati alapot már csak a jövő februári parlamenti választás után megalakuló új kormány véglegesíti
– ezt már Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője mondta el lapunknak. „Épp ezért kamaránk fő feladata lesz egyeztetni az új kormánnyal és a parlamenttel a mezőgazdaság várható kockázatairól. Nem becsülhetjük le például a klímaváltozás jövőbeni hatásait az agrártermelésre, hiszen ezek minimum az elmúlt három évben jelentős hatással voltak a mezőgazdasági őstermelésre” – mondta Holéciová. Az őstermelők bizonyos mértékben készek hozzájárulni a kockázati alap feltöltéséhez.
„A hozzájárulásunk százalékos arányát úgy kell megszabni, hogy az elfogadható legyen a gazdák számára. Észszerű javaslatnak tartom a 82:18 százalékos arányt”
– mondta Emil Macho, az SPPK elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.