A számlák kifizetése az iparvállalatoknál dolgozó munkásoknak okozza a legtöbb gondot.
A növekvő árak miatt már nem tudunk spórolni
A látványosan elszálló árak miatt a szlovákiai családok egyre kevesebb pénzt képesek megtakarítani, a háztartások spórolási képessége így 1995 óta nem látott mélypontra esett vissza. Mindezt figyelembe véve pedig az sem csoda, hogy egyre több mindenről vagyunk kénytelenek lemondani.
„Egy átlagos szlovákiai háztartás az elmúlt év végén a rendelkezésére álló jövedelmének csupán a 3,6%-át volt képes megspórolni, míg a Szlovákiát is magában foglaló eurózónában az átlagos megtakarítási mutató 14 százalék körül mozgott” – mutattak rá legfrissebb pénzpiaci elemzésükben Zdenko Štefanides és Michal Lehuta, az Általános Hitelbank (VÚB) közgazdászai. Szerintük ez a negatív tendencia a szlovákiai háztartások banki megtakarításain is meglátszik. Ezek csak az elmúlt egy évben majd félmilliárd euróval, 46 milliárd euróra estek vissza. „A lakossági ügyfelek folyó- és lekötött számlákon levő nettó megtakarításai az elmúlt évben nemhogy nem nőttek, hanem még csökkentek is, amire a 2009-es nagy recesszió óta nem volt példa” – mondta el Lehuta.
Lejtőn az életszínvonal
A nagyobb költekezéssel párosuló rekordalacsony megtakarítási ráta az elemzők szerint átmenetileg ugyan segíti a gazdaságot, a „túlfogyasztás” miatt azonban a családoknak kevesebb pénzük marad a későbbiekre, ami még alaposan megbosszulhatja magát.
„A 15%-os infláció és a 10%-os bérnövekedés mellett a munkavállalók életszínvonala gyorsan csökken. Tavaly a reálbérek így 5 százalékkal estek vissza, és az átlagbér vásárlóereje valószínűleg idén sem fog nőni”
– állítja Štefanides.
Az elemzők arra is rámutattak, hogy a háztartások nettó pénzügyi vagyona tavaly 12 százalékkal, vagyis mintegy 6,6 milliárd euróval csökkent, miközben az adósságuk 4,3 milliárd euróval nőtt az előző évhez képest. „Egy főre vetítve a nettó pénzügyi vagyon tekintetében az elmúlt év közepén az utolsó előtti helyen álltunk az uniós rangsorban, csak Románia volt mögöttünk. A 2022 második felében bekövetkezett fejlemények pedig azt sugallják, hogy azóta sem javult ez a pozíciónk” – tette hozzá Lehuta.
Növekvő elégedetlenség
Mindezt figyelembe véve az sem csoda, hogy a Grafton Slovakia személyzeti tanácsadó és munkaerő-közvetítő ügynökség legfrissebb felmérése szerint a lakosság körében egyre nagyobb a harag és a düh az elmúlt időszak eseményei miatt.
„A szlovákiai munkavállalók túlnyomó többsége, egész pontosan a 68 százalékuk kimondottan rossznak tartja az életszínvonalát. Ugyanezt a felmérést egyidejűleg végeztük el Szlovákiában és Csehországban is, ez utóbbiban ugyanakkor a lakosság csupán 42 százaléka látja ilyen negatívan a helyzetét”
– mondta el Martin Malo, a Grafton és a Gi Group ügynökség Szlovákiáért és Csehországért felelős igazgatója. Szerinte a jelenlegi helyzetben, amikor a termékek, a szolgáltatások és az energia árai meredeken emelkednek, a munkavállalók is kénytelenek megszorításokhoz folyamodni. „Az általunk megkérdezettek nagyjából fele csökkentette az étteremlátogatásokat, és nemcsak az energián, hanem az élelmiszereken is spórolni kezdett. A számlák kifizetése az iparvállalatoknál dolgozó munkásoknak okozza a legtöbb gondot, őket az értékesítésben, a marketingben és üzleti szolgáltatásokban dolgozók követik. A munkavállalók több mint egyharmadának az is gondot okoz, hogy megengedhesse magának a nyaralást, majdnem egynegyedük kevesebbet használja az autóját, 11 százalékuknak pedig még a számlák kifizetése is nehézséget okoz” – tette hozzá Malo.
Vágyunk a biztonságra
A felmérésükből a Grafton igazgatója szerint az is kiderült, hogy az emberek ma mindennél jobban vágynak a biztonságra és a stabil munkahelyre. „Mindezt figyelembe véve, a kormánynak és a képviselőknek elsősorban meg kellene nyugtatniuk a lakosságot, el kellene utasítaniuk a parlamentben jelenleg uralkodó jogalkotási káoszt, és olyan intézkedéseket és jogszabályokat kellene elfogadniuk, amelyek lehetővé tennék a vállalatok és a vállalkozások helyzetének a stabilizálását” – ajánlja végezetül Martin Malo.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.