A nemzetek föderalizmusára törekednek

Szerkesztőségünk vendége volt Mihajlovics József,a nemrégiben megalakult szlovákiai Magyar Föderalista Párt (MFP) elnöke, akinek olvasóink tettek fel kérdéseket. Az alábbiakban a beszélgetés szerkesztett változatát, valamint a párt szerkesztőségünkbe eljuttatott nyilatkozatát közöljük.

„Annak ellenére, hogy az elmúlt négy év alatt a Magyar Koalíció Pártja részt vett a kormányzásban, a magyarság helyzetének jogállása és az etnikai diszkriminációtól sújtott mindennapjai mit sem változtak.

A Magyar Föderalista Párt alakuló közgyűlésén megfogalmazódott egy memorandum és egy 12 pontból álló követelés, mely Szlovákia kormányának, az Európai Unió Bizottságának és az Európai Parlamentnek lett címezve. Ezen követelések teljesítése képezi a felvidéki magyarság jövőjéhez, fejlődéséhez szükséges alapvető biztosítékot és jogállást.

Mivel az elmúlt hónapokban az Önök részéről többször megfogalmazódott az a kijelentés, hogy a „bizalom kötelez”, kötelességünknek érezzük figyelmeztetni az MKP vezetőségét, hogy az alábbi felsorolt követelésekért egyértelműen álljon ki, ugyanis ezek teljesítése és megoldása az egyedüli biztosítéka annak, hogy a felvidéki magyarság fejlődni, gyarapodni és nemzeti öntudatában erősödni tudjon.

Követeljük:

1. Az összes, főleg a magyarságot sújtó diszkriminatív törvény azonnali hatályon kívül helyezését.

2. A „Beneš-dekrétumok”, mint a demokratikus jogállamisággal és az EU-joggal összeférhetetlen rasszista jellegű kollektív diszkrimináció megnyilvánulásának kezdettől való érvénytelenségének kinyilvánítását.

3. Ennek megfelelően a szlovákiai magyar intézmények és magánszemélyek elkobzott vagyonának haladéktalan és teljes visszaadását.

4. A magyar katolikus és református egyház lelkészképzésének anyagi biztosítását.

5. A magyar katolikus hívők számára magyar főpásztor vezetésével egyházmegye létrehozását.

6. A magyar nyelv, – mint az összlakosság több mint 10 %-ának anyanyelve – teljes egyenrangúságát a szlovák nyelvvel, a többi nyelv helyi használhatósági szintjének 20% helyett 8%-ban való meghatározását.

7. Komáromban és Kassán valamennyi karral rendelkező, államilag fenntartott önálló magyar egyetem létrehozását.

8. Az EU-jog értelmében a külföldön szerzett diplomák és bizonyítványok érvényességének elismerését.

9. A magyarság politikai önszerveződési lehetőségét súlyosan korlátozó és diszkriminatív területi-közigazgatási reform megváltoztatását a helyi etnikai valóságnak megfelelően magyar megye létrehozásával.

10. A nemzeti jövedelem arányos elosztását az egyes népcsoportok között, a regionális fejlesztés északi összpontosításának és a kulturális és egyéb támogatások egyenlőtlen juttatásának megszüntetését

11. Az adóbevétel elosztási rendszerének módosítását, a központi irányítás visszavételét a helyi illetékesség javára.

12. Az EU Phare-segélyeinek arányos elosztását a magyarok kirekesztésének megszüntetésével.”

A fenti nyilatkozatot olvasva számomra nem tűnik egészen világosnak, mit ért a párt a föderalizmus eszméje alatt. Más szavakkal: mitől föderalista a föderalista párt? Államok föderalizmusa helyett inkább a nemzetek föderalizmusára törekszik Szlovákia határain belül? (L.Tibor)

Pontosan, a nemzetek föderalizmusára törekszünk mi is. Az Európai Unió jól példázza, hogy a korrekt és az egyenjogúságon alapuló együttélés csakis a föderalizmus által képzelhető el. Ha szemügyre veszi a belgiumi példát, akkor konkrét választ kap a föderalizmusra, ahol az államhatalom decentralizálva van, az iskoláztatás, a gazdaság a régiók kezében vannak, s autonóm módon működnek. Ezáltal minden nemzetiségi, etnikai probléma megoldódni látszik.

Elnök úr, mivel az Új Szó az MKP szócsöve, és egy ideje már az online-t is cenzúrázzák, úgy nyilvánvaló, hogy e lap olvasói ez idáig vajmi keveset tudhattak Önről, ezért kérem, ne vegye sértésnek az első kérdésemet: Egyáltalán, kicsoda Ön, mi a végzettsége, milyen idegen nyelveket beszél, hol lakik, volt-e valaha más párt tagja, hol tevékenykedett idáig? (maximus)

1969-ben Pozsonyban születtem, a pozsonyi Duna Utcai Gimnáziumba jártam, Prágában művészettörténetet tanultam, és Budapesten az Eötvös Loránd Tudományegyetem Művelődésszervezői Szakán oklevelet szereztem. Cserkésztiszt vagyok, angolul, németül beszélek a magyaron és a szlovákon kívül. Az MKP-nak voltam a tagja. Régiségkereskedésem van Pozsonyban, Komáromban.

Az MFP létrehozásának az oka, a puszta pénzszerzés, és hatalomvágy (amit már néhány „politikusunk” esetében az elmúlt 4 évben sajnos megfigyelhettünk), vagy igazi érdekképviselet, netán az MKP eddigi politikájával szembeni elégedetlenség jele? Ha az utóbbi, akkor Ön szerint, melyek az MKP legnagyobb „bűnei”? (maximus)

Nagyon hosszan lehetne sorolni azokat a mulasztásokat, amiket az MKP elsősorban az utóbbi négy év alatt elkövetett, megemlíthetném, hogy nem állt ki a magyar egyetemért vagy főiskoláért, a beneši dekrétumok ügyét nem nyitotta meg, a közigazgatási reform, s az igazságos területfelosztásért való nem kiállást, még több tucat hibát és mulasztást lehetne felsorolni, amelyet az MKP kormánypozícióból sem volt képes pozitívan befolyásolni.

Az MKP jelenlegi csúcsvezetéséből kik a legjobb barátai, akiket szívesen átcsábítana még saját csapatába is, kik azok akiket a legjobban utál? (maximus)

Nem utálok senkit, csak szánalmat érzek, hogy ha arra gondolok, a legutóbbi kampányolás során „A bizalom kötelez” szlogennel jelentek meg, hiszen, ha az MKP csúcsvezetéséből valaki is komolyan gondolná a magyarság erkölcsi, politikai, gazdasági felemelését, nem venne részt az MKP eddigi negatív tevékenységében, amely tevékenységnek eredménye az önfeladás, az asszimiláció és a gazdasági katasztrófa.

Munkanélküliség, nevetségesen alacsony keresetek, EU-mércével mérve szegénység. Sajnos így is jellemezhetőek Dél-Szlovákia egyes területei. Hogyan illik bele a magyarságra számára negatív jelenségek orvoslása a párt programjába? (L.Tibor)

Ténylegesen megdöbbentő jelenség az, hogy Európa szívében van egy olyan ország, ahol nem indultak be a gazdasági reformok, a szerkezetváltás, és nem kezdődött el egy európai szintű politikai gondolkodás. Hiszen négyévenként itt az emberek nem választani mennek, hanem csak szavazni, és sajnos csak olyanokból lehet válogatni, akik ugyanúgy a régi rendszerben is posztokat, funkciókat töltöttek be és kiszolgálták az akkor fennálló hatalmat. Pártunk a föderalizmust mint magyarságunk számára legelfogadhatóbb politikai eszmét vallja magáénak. Szerintünk a legigazságosabb program, hogy a megtermelt anyagi javak 90 százaléka azon régiókban marad, ahol azért dolgoztak. Felháborító az a tény, hogy a Felvidék déli területein vannak olyan városok, ahol 30-35 százalék, s néhány helyen akár 50-60 százalékos a munkanélküliség. És ez a Szlovákia készül az EU-ba.

Az Ön pártjának létjogosultságát, csakis a felvidéki magyarság bizalma és szavazata igazolhatja! Ezt pedig a mai feltételrendszerben csakis egy erős médiatámogatottsággal, „saját” napilappal, regionális lapokkal lehet megszerezni. Az Új Szót és a többit már az MKP lefoglalta, tehát, Ön eleve vert helyzetben van! Mire számit, mit fog tenni, hogy ilyen helyzetből győzni tudjon, és esetleg erre másokat is megtanítson? (maximus)

Nyilvánvaló, hogy helyzetünk nem rózsás, hiszen ki kell harcolnunk az igazi rendszerváltást. Mert gondolom, mindenki tudja, hogy ez 1989-ben elsősorban a magyarságban nem történt meg. Hiszen ugyanazok a kommunistapárt-nomenklatúrák foglalják el a posztokat a médiában, a kultúrában; és sajnos a politikai képviseletünkben is sokan vannak. Az egyedüli út, amely győzelmünkhöz, azaz a felvidéki magyarság jogállásának teljes megváltoztatásához vezethet, az a széles társadalmi összefogás és a Magyar Föderalista Párt támogatása a következő választásokon.

A felvidéki városok lassan elszlovákosodnak, a falvak pedig elöregednek. A választások legmegdöbbentőbb statisztikai adata számomra az volt, hogy az MKP Szerdahelyen és Komáromban, több ezer szavazatot vesztett a 98-as választásokhoz képest! Az MKP vezetése persze, a jelenlegi euforikus állapotban erre még nem reagált! Csakúgy, mint a népszámlálási eredmények 50 ezres magyarfogyására sem. Mi erről az Ön véleménye? (maximus)

Nagyon jól tetszik látni a helyzetet, a szó szoros értelmében tragikus a helyzet. A felvidéki magyarság most éli második Trianonját, hiszen amit hetven év alatt nem lehetett megtenni a magyarsággal, azaz feloldani tiszta etnikai magyar területeket, az elmúlt 12 évben meglehetett. Stratégiailag fontos városaink, Losonc, Rozsnyó, Léva, Kassa, Nagykürtös stb. elvesztek. Komáromban a magyarság aránya már csak 60 százalék, s lehetne sorolni a sok negatív tényt. Az MKP nem veszi tudomásul ezeket, elsősorban csak saját pozíciójával van elfoglalva. „A vezetés elsősorban példa” mondta Teleki Pál. Amíg népünket ilyen vezetők irányítják, addig késlekedik a fellendülés és a felvirágozás.

Van-e a MFP-nek honlapja? Nekem már nagyon hiányzik egy felvidéki szabad internetes fórum, ahol nincsenek letiltva a vitaindítóim, ahol szabadon kifejthetem a nézeteimet, szabadon poénkodhatok, véleményt cserélhetek vitapartnereimmel, úgy, mint ezen a fórumon hajdanában...danában. (maximus)

Tisztelt Uram, nagyon fontos ezen igény megfogalmazása, az MFP feltett szándéka, hogy az internetes honlapot rövid időn belül megszerkeszti, és tervezzük egy internetes fórum megszerkesztését is, ahol semmiféle cenzúra nem lesz megengedve.

A nemzetek föderalizmusa francia elképzelés, míg a föderalisták pont a nemzetállamok megszűnésén dolgoznak. Melyik irányt képviseli az MFP? (blanka)

A nemzetek Európája irányt, azaz nem nemzetállamokat kell kialakítani, hanem az európai nemzeteknek kell egymással testvériségben élni.

Ön aktív politizálása előtt több civil csoportosulásnak is tagja volt, illetve tagja mindmáig. Engem konkrétan a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség érdekel, amely politikamentes ifjúsági mozgalom és amelyben ön magas funkciót tölt be. Hogyan tudja ezt a kettőt egyeztetni a jövőben úgy, hogy szabadon politizálhasson és ugyanakkor tevékenységének ne legyen rossz hatása a Cserkészszövetség pártonkívüliségére? (Ubanyi Richard)

Politikai tevékenységemnek eddig sem volt negatív kihatása a Cserkészszövetségre, mert szigorúan kettéválasztom e kettőt, és ha történelmi párhuzamot szeretnék vonni, Teleki Pál is cserkész volt.

Mikor vetődött fel a MFP megalakításának gondolata? Mikor alakult meg valójában? Mik a célkitűzései, programja? Kik a meghatározó személyiségei? Hol, milyen területen tevékenykedtek eddig? Mit tettek eddig és mit kívánnak a jövőben tenni a szlovákiai magyarság érdekében? Milyen a reális támogatottságuk? Mik a reális esélyei céljaik megvalósításának? Hogyan lehet megalakítani és bejegyeztetni a MFP helyi szervezetét? Ez kiváltképp a jelen helyzetben volna aktuális a helyhatósági választások előtt, mivel információink szerint sok magyar településen az MKP jelöltjeit a családi, rokoni, baráti és érdekképviseleti köreiből ötvöződött klientúra képezi. ĺgy a magyar választópolgár – mivel nincs választási lehetősége – kénytelen rájuk szavazni, vagy pedig választási lehetőség híján nem megy el választani. (Bob Kiss)

Az MFP megalakításának gondolata 1996-ban vetődött fel. 2001 nyarán már összeült az előkészítő bizottság, 2002. augusztus 14-én bejegyezték. Célkitűzéseink a 12 pontban elolvashatók, programunk sokkal terjedelmesebb, minthogy itt leírhatnánk, de a közeljövőben ez is napvilágot lát. Elnökségünk 7 tagú, a nevek elolvashatók voltak a médiában, és a továbbiakban mindenkit, aki sorainkba lép, meghatározó személyiségnek tartjuk, hiszen a lehető legnemesebb eszmét fogjuk együtt felvállalni. A Felvidék számos területén már megalakultak alapszervezeteink, vagy alakulófélben vannak. Eddig felhívtuk a figyelmet a negatív tendenciákra, s a továbbiakban, egy erős párt megalapítása után át szeretnénk venni népünk politikai képviseletét. Külkapcsolataink nagyon jól alakultak. Optimisták vagyunk a jövőt tekintve. Minden információt a következő telefonszámokon meg lehet kapni: 0905/188860 Turján Melinda, 0905/251384.

„A nemzeti jövedelem arányos elosztása az egyes népcsoportok között” – áll az önök nyilatkozatában. Nem akarom elhinni, hogy ön nem tudja, ez egyszerűen közgazdasági nonszensz. Ráadásul, ha megvalósulna, leginkább a kisebbségeket diszkriminálná, hiszen én magyarként megkövetelem, hogy ugyanolyan arányban részesüljek a „nemzeti jövedelemből” mint bármely többségi szlovák. Nem gondolja, hogy ez a követelés egy elhibázott píárfogás az önök részéről? (morcos)

Nem gondolom, hiszen, ha csak az infrastruktúrát tekintjük, utak, kulturális intézmények, közlekedés stb. egyértelmű, hogy északra sokkal több pénzt szántak.

Komolyan gondolja ön, hogy a parlamentáris demokrácia viszonyai között az államnak lenne lehetősége beleszólni az egyházak szerkezeti felépítésébe? Nem gondolja, hogy a magyar főpásztort és az önálló egyházmegyét a Vatikánban kéne „elintézniük”? (morcos)

Természetesen gondolom, de ha megfogalmazzuk egyértelműen a társadalmi igényt, akkor politikai nyomással és a várható vatikáni változásokkal előbb vagy utóbb ki lehet harcolni magyar egyházmegyét, magyar katolikus főpásztorral az élen.

Mi az oka annak, hogy eddig semmilyen magyar lapban nem nyilvánultak meg például egy állásfoglalás erejéig? (revizor)

Az ok egyszerű: próbálkozásainkat megtorpedózták, vagy egyszerűen nem hozták le nyilatkozatainkat és állásfoglalásainkat.

Miként tekintenek az OKS-re? És az MKP-ra? (Takacs úr)

Nyilvánvaló, hogy minden konzervatívan és demokratikusan gondolkodó párttal szívesen működünk együtt a jövőben, sajnos, az MKP megítélésünk szerint nem tartozik a konzervatívan és demokratikusan működő pártok közé. Reméljük, egy belső reform az MKP-n belül nem várat sokáig magára.

Milyen kapcsolatokat ápolnak önök a jelenlegi szlovákiai parlamenti pártokkal? Hogyan viszonyulnak a magyarországi parlamenti pártokhoz? Milyen a viszonyuk a Csurka István által fémjelzett radikális Magyar Igazság és Élet Pártjához? (morcos)

A szlovák pártokkal abban az esetben lesz majd szorosabb kapcsolatunk, ha demokratikusan működő politikai közélet lesz a parlamentben és az országban. Minden magyarországi párttal, amely a keresztény konzervativizmust és a népi nemzeti irányvonalat vallja, jó kapcsolatunk van, a MIÉP-pel még nem tárgyaltunk semmiféle együttműködésről.

Ön úgy nyilatkozott, az MKP gátolta pártjuk bejegyzését a belügyminisztériumban. Ezt bárki mondhatja, de bizonyítékokkal nem szolgált. ĺrjon ide bizonyítékokat, és jelentse fel az MKP-t. (unitárius)

Nincs szándékunkban senkit se feljelenteni, de a konzekvenciát nyilvánvalóan levontuk. A tény az, hogy ténylegesen nem jegyezték be elsőre a pártot. Véleményünk szerint jogtalanul, s ami az MKP-t illeti, az aláírások összegyűjtésénél egy komoly lejárató kampánnyal gátolta és megfélemlítette a felvidéki magyar polgárokat.

Többen említették, hogy az Új Szó online-fórumai cenzúrázottak. Ön is tett ilyen célzást. Kérem, nevezzen meg néhány ilyen esetet, és értelmezze egy internetes fórum cenzúrázását. Az önök jövőbeli oldalán megjelenhetnek trágárságok, személyiségsértő, gyűlöletkeltő megjegyzések? (gazdi)

Tény az, hogy az Új Szót, véleményem szerint cenzúrázzák, az online-nal kapcsolatban nem tettem ilyenfajta kijelentést, s különben is ez majd kiderül a szerkesztett változat megjelenéséből. Nyilvánvaló, hogy nem jelenhetnek meg személyiséget sértő, vulgáris kifejezések senkinek a honlapján vagy fórumán.

Közép Európában sajnos egyáltalán nem szokatlan, hogy „truccpártokat” alakítanak azok a „politikusok”, akik egy-egy pártban már csődöt mondtak. Ön köztudottan Duray Miklós „héjájának” számítva, négy évvel ezelőtt az MKP képviselőjelöltje volt a választásokon. Mint ilyen, egyértelműen nacionalista színezetű egyéni kampányának dacára, nem jutott be a parlamentbe. Nem gondolja, hogy a Magyar Föderalista Pártot nagyon sokan egyszerűen „truccpártnak” tartják? Olyannak, amelynek prominensei nyugodtan adhatják a nagyot, radikálisan vádaskodhatnak jobbra-balra, hiszen marginális kivoltuknál fogva úgysem képesek politikai felelősséget vállalni... (morcos)

A magyarság helyzetét tekintve senki nem gondolhatja komolyan, hogy pártunk truccpárt, egyértelmű, világos elképzeléssel, nemzetstratégiával, jövőképpel rendelkezünk, s hisszük azt, hogy ha arra kerül a sor, méltón fogjuk tudni képviselni magyarságunkat.

Önök bevallottan „harcolnak” Új Szó ellen s azt követelik, többször foglalkozzon Önökkel. Miközben az Új Szó egy teljes egészében multinacionális kézben lévő lap, amely a piacról él. Nem gondolják, hogy az önök „sajtóéhsége” az önök által is oly vehemensen ostorozott, dicstelen bolsevik érát idézi? (morcos)

A demokrácia iránti éhségünk a nagyobb, amit sajnos a médiákban való megjelenítésünk nem követ. Lehet, hogy az Új Szó a piacról él, de tudtommal az Új Szó felirat alatt ott szerepel az is, hogy szlovákiai magyar napilap, ami azért magáért beszél.

Az Illyés Alapítvány multikat támogat? Mi a véleménye a pénzek elosztásáról? (revizor)

Én se tartom ildomosnak, hogy az Illyés Alapítvány és bármely magyarországi alapítvány egy multinacionális cég által működtetett újságba és más vállalkozásba invesztáljon. Nem volt ön véletlenül ŠtB-ügynök? Egyáltalán az MFP alapítóit, holdudvarát átvilágították...? (morcos)

Igen, átvilágítottuk, és koromból kifolyólag sem lehettem politikailag aktív. Egyszóval, nem voltam ŠtB-ügynök.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?