A nemek közötti bérszakadék egy elfogadhatatlan diszkrimináció

Brüsszel |

<p>Ma az Európai Parlament Plénuma elsöprő többséggel jóváhagyta Bauer Edit felvidéki képviselő jelentését a nemek közötti bérszakadékról.</p>

A jelentés célja, hogy kérje az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a 2006/54/EK irányelvet és olyan változtatásokat kezdeményezzen, amelyek a nők elleni diszkrimináció eme formájának megszüntetését célozzák.

A bérszakadék csak nagyon lassan szűkül - 2007-ben 17,6 százalékról beszéltünk, ami 2010-ben 16,4 százalékra módosult, ami annyit jelent, hogy a nők átlagosan 16,4 százalékkal kapnak kevesebb bért ugyanazért a munkáért vagy ugyanolyan értékű munkáért, mint a férfiak. Ezen felül a tagállamokon belül nagyok a különbségek, 4,4 százaléktól 25,5 százalékig terjed; sőt van, ahol ez a különbség növekedő tendenciát mutat. Történik mindez amellett, hogy létezik egy csaknem 40 éves jogszabály.

Bauer Edit jelentéstevő rámutatott arra, hogy a bérszakadék okai sokrétűek. Ide sorolható főként a munkaerőpiacon meglévő szakmai, horizontális és vertikális szegregáció, a nők munkájának alulértékelése, a munka és a magánélet közötti egyensúly terén tapasztalható egyenlőtlenség, a hagyományok és sztereotípiák, többek között a tanulmányi irányok megválasztásában, a pályaválasztási tanácsadásban. A szakértői elemzés szerint a különbség körülbelül fele a közvetlen és közvetett megkülönböztetésnek tulajdonítható. A statisztikák azt mutatják, hogy a nemek közötti bérszakadék akkor kezd igazán láthatóvá válni, miután a nők első szülési szabadságukról visszatérnek a munkaerőpiacra, tovább fokozódik a pályafutás külső tényezők – mint a munkavégzés gyermekvállalás miatti szüneteltetése és hozzátartozó családtag ápolása – miatti többszöri megszakításával, és növekszik a korral és az iskolai végzettséggel. Ezen okok miatt a válasznak is sokrétűnek kell lennie. Jogalkotási és nem jogalkotási intézkedésekre is szükség van, valójában ezek ötvözése lehet csak célravezető.

"Tudatában vagyunk annak, hogy a jogalkotás magában nem elég a probléma megszüntetésére. Viszont a jogszabályt lehet úgy módosítani, hogy az hatékonyabb eszköze legyen a tarthatatlan és elfogadhatatlan hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemnek" hangsúlyozta Bauer képviselő. A jelentés célja rámutatni a jogszabály azon részeire, ahol javulást lehetne elérni. A jelentés felhívja az Európai Bizottság és a tagállamok figyelmét, hogy a jelenleg érvényben levő irányelven változtatni kell, hogy a törvény maga ösztönözzön, átvéve és általánossá téve az egyes tagországok legjobb gyakorlatát. Az Európai Bizottság 2013-ban felülvizsgálja a jelenleg érvényben levő irányelvet. Az Európai Parlament arra kéri a Bizottságot, hogy a jogszabály módosításkor építsék be a Parlament részletes ajánlásait a nemek közötti bérszakadék különböző vonatkozásait szem előtt tartva.

"Csak egy mindenre okra kiterjedő és komplex megoldás javíthatna a helyzeten és szűkíthetné a bérszakadékot, amely az időskorú női szegénység egyik okozója" hangsúlyozta Bauer Edit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?