A nagyhalak megússzák

Pozsony |

<p>Csak elvétve születnek ítéletek Szlovákiában komoly korrupciós ügyekben, az elmúlt években lezárt, lefizetésekkel összefüggő perek felénél a kenőpénz összege nem lépte túl a 20 eurót &ndash; derül ki a Transparency International (TIS) szervezet felméréséből. Évente átlag csak 120 ezer euró kenőpénz átadását sikerül bizonyítani, holott becslések szerint a reális lefizetések ennek ezerszeresét is elérik.</p>

A Specializált Büntetőbíróság az elmúlt két évben 239 korrupciós ügyben hozott ítéletet, a TIS szakértői ezeket vizsgálták meg, s mint mondták, botrányos megállapításokra jutottak. A büntetéssel végződött korrupciós ügyek felénél a lefizetés összege a 20 eurót sem érte el. Gabriel Šípoš, a TIS vezetője szerint a jogerős ítéletekből az is kiderül, hogy az állami tisztségviselőket négyszer gyakrabban mentik fel a vád alól, mint az átlagos állampolgárokat.

Azt, hogy a befolyásos vádlottaknak nagyobb az esélyük az enyhébb büntetésre, egy e heti ítélet is igazolja. A cserpataki (Osrblie) biatlonpálya felújításakor 30 ezer euró kenőpénzt vett át Iveta Radičová volt kormányfő tanácsadója, Martin Novotný és a volt kenyai nagykövet, Igor Líška, amiért csupán egyéves feltételes szabadságvesztésre ítélték őket, kétéves próbaidőre felfüggesztve, ezen felül 10 ezer eurós pénzbírságot kaptak. Ezzel szemben 2012-ben a besztercebányai munkafelügyeleti hivatal egykori alkalmazottja 50 euró kenőpénz elfogadásáért 5 éves szabadságvesztést kapott; egy pozsonyi munkafelügyelő pedig valamivel korábban szintén öt évet kapott, amiért egy koreai üzletvezetőtől 28 euró értékben rizst és mogyorót fogadott el azért, hogy az üzlet ellenőrzésekor ne találjon hiányosságot.

Szlovákiában egyébként még mindig az orvosi rendelőkben és a hivatalokban a leggyakoribb a korrupció. „Rendszerint kisebb lefizetésekről van szó, például azért, hogy fiktív diagnózissal írnak ki valakit betegállományba” – mondta Samuel Spáč, a TIS szakértője. Az elmúlt két évben egy 50 ezer eurós lefizetéssel kapcsolatban született a legszigorúbb ítélet, a tettes az összegért egy tanúvallomás módosítását akarta elérni. Három év és nyolc hónap szabadságvesztést kapott, de nemcsak korrupcióért, hanem illegális fegyvertartásért is.

Šípoš szerint az elmúlt két évben a bíróságok gyakrabban büntették azokat, akik lefizettek, mint azokat, akik a kenőpénzt elfogadták. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?