Pozsony.
A nacionalizmus háttere
A szlovák és magyar értelmiségi fórumon Chmel emlékeztetett, a sokat emlegetett szlovák–magyar megbékélés legfőbb gátját azok a politikusok képezik, akiknek legfőbb érdekük a két nép kapcsolatát kölcsönösen átszövő előítéletek konzerválása. Radnóti Sándor kritikus, esztéta szerint a megbékéléshez mindenekelőtt és értelemszerűen harci állapot kell, az pedig nincs. Legfeljebb a szlovák és a magyar nacionalisták között létezhetne, csakhogy ők egyetértenek, jegyezte meg.
Fodor Gábor, az SZDSZ országgyűlési képviselője emlékeztetett, a visegrádi négyek országaiban általánosnak tűnnek a problémák. „Mind a négy államban jelentős a csalódottság, általános az elkeseredettség. Ennek a tünete a nacionalizmus. 1989-hez képest mára valóban megkoptak illúzióink, akkoriban azt hittük, sokkal nagyobb sikereket is elérhetünk rövid időn belül” – fűzte hozzá a volt kulturális miniszter, aki szerint egy ilyen helyzetben korántsem mindegy, milyen példával szolgálnak a közszereplők, miként lép fel a politikai elit. Ezzel kapcsolatban pozitívumként könyvelte el a román-magyar kormányülést. Szerinte csakis a közeledés, az egyeztetés, a közös projektek és a folyamatos párbeszéd eszközével lehet elfojtani a nacionalizmust. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.