<p>A magyar-szlovák-ukrán hármashatár térségében élők körében a szlovákiaiak közül – magyarok és szlovákok egyaránt – aki nem otthon dolgozik, az leginkább a térségen kívüli országokban vállal munkát. Ezzel szemben az ukrajnai magyarok elsődleges célországa külföldi munkavállalás terén Magyarország. A határon túli üzletelés elsődleges iránya a szlovák és az ukrán lakosok számára egyaránt Magyarország.</p>
A munkaerő mozgása a magyar-szlovák-ukrán hármashatár térségében
Ez derül ki az ELTE Társadalomtudományi Karán folyó „Európai Léptékkel a Tudásért” és a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet részvételével zajló nemzetközi „Euborderregions” című, határokon átívelő kapcsolatokat vizsgáló kutatásokból.
Sik Endrének (ELTE/TÁRKI) a kutatásokról készült összefoglalóját a magyar TÁRKI Társadalomkutatási Intézet juttatta el az Új Szó Online-hoz.
Mint az ábrából kitűnik, míg a magyar-szlovák-ukrán hármashatár magyarországi oldalának mindkét felén élők között alacsony a külföldön dolgozók aránya, addig a szlovákiai és ukrán határ menti térségekből nagyobb a külföldön munkát vállalók aránya.
A szlovákiai szlovákok és magyarok – tehát az itt élő többség és kisebbség egyaránt – legnagyobb arányban a térségből kifelé mozognak. Ezzel szemben az ukrán határ menti térségből a Magyarország felé irányuló munkavállalás aránya magasabb, mint a térségből kifelé irányuló mozgásé. Ukrajna esetében a többség és a kisebbség munkavállalásának iránya is eltérő: míg az itt élő magyarok elsősorban Magyarország felé, addig az ukránok – ha kis mértékben is, de inkább – a térségből kifelé mozdulnak.
Ha nem csupán a munkavállalás, hanem mindenféle vállalkozás (ide értve az alkalmi és rendszeres, illetve legális és illegális ügyleteket egyaránt) irányait vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy szinte minden lehetséges irányban van mozgás a régióban, s e mozgások nagy arányban a régión belül történnek.
A magyarországi lakosok közül az ukrán határ közelében élők között magasabb kis mértékben az Ukrajnában üzletelők aránya. Szlovákiából az (igen) kisvállalkozó magyarok és szlovákok elsősorban Magyarország felé orientálódnak, de a szlovákiai szlovákok alig kisebb arányban aktívak Ukrajnában, illetve a térségen kívüli országokban. Ukrajna felől nézve az üzletelés fő csapása Magyarország, s ebben a magyarok aktivitása az ukránokénak közel kétszerese.
Sik Endre (ELTE/TÁRKI)
A térkép forrása: az Európai Léptékkel a Tudásért és az Euborderregions kutatások adatbázisa. Az „Európai Léptékkel a Tudásért” projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. A projekt neve:„Európai Léptékkel a Tudásért, ELTE - TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KMR-2010-0003. A felsőoktatás minőségének javítása a kutatás-fejlesztés-innováció-oktatás fejlesztésén keresztül”
st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.