A kormányfő, Robert Fico (Smer) és a belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
A mindenkit érintő megszorítások árnyékában a kormány milliókat készül új repülőgépekre költeni
Míg a szlovákiai lakosokra a következő időszakban megszorítások és adóemelések várnak, a miniszterek a legutóbbi kormányülésen áldásukat adták a repülőgép- és helikopterflotta masszív bővítésére. A tervek között egy kormányzati terminál, valamint saját szervizközpont építése is szerepel.
A belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok (Hlas) néhány nappal ezelőtt terjesztette a kabinet elé a Szlovák Köztársaság légi szolgálatának hosszabb távú fejlesztési tervét, amely egészen 2035-ig irányoz elő különböző reformokat. Bár a projekt megnevezése elsőre rendkívül technokratikusnak tűnhetk, a gyakorlatban a légiflotta komoly bővítését készíti elő, tájékoztatott az Aktuality.
A tervek szerint a két meglévő Airbus A319 CJ, valamint a nyugdíjazott Fokker 100-asok mellett egy újabb, nagy befogadóképességű és egy kisebb, 9 személyes repülőgéppel bővülhet a kormány flottája. A belügyi tárca számításai szerint ezek beszerzési költsége legalább 40-50 millió euró lehet.
Miniszteri versengés
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy két héttel Šutaj Eštok előtt a védelmi miniszter, Robert Kaliňák (Smer) ugyancsak VIP-gépeket szeretett volna vásárolni. Kaliňák a meglévő L-410-eseket a luxus kategóriába sorolható, Bombardier Global 5000 típusú repülőgépekkel akarta helyettesíteni. A védelmi minisztérium repülővásárlási törekvései azonban ezzel még nem érnek véget. Jelenleg a kabinet több tagja is Brazíliában tartózkodik, ahol az Embraer repülőgépgyártó cég székhelye is található, így nem kizárt, hogy újabb üzlet előkészítése zajlik.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ezúttal is elmaradt az érdemi szakmai párbeszéd, a kormány pedig a szokásos értékelési folyamatot megkerülve, stratégiai beruházásként hagyta jóvá a légiflotta bővítését.
Előzzük a szomszédaink
A tervezett bővítés kapcsán érdemes megjegyezni, hogy Szlovákia jelenleg összesen 6 géppel rendelkezik, ezzel a számmal pedig az összes szomszédunkat magunk mögé utasítjuk. Magyarország ugyan négy repülőgéppel - két Airbus és két kisebb Falcon - repül, de még ez sem közelíti meg Szlovákia ambícióit. Csehország beéri két Airbus A319-essel is, Ausztria tulajdonában pedig egyetlen repülőgép sincs. Az államfő, valamint a kabinet tagjai rendszeresen utaznak kereskedelmi járatokkal, esetleg magángépet bérelnek.
A belügyminisztérium azonban nem csak a flotta bővítésére törekszik. Elképzeléseik között szerepel egy saját szervizközpont építése, egy pilótákat képző szervezet létrehozása, sőt helikopterbázisok kialakítása is. Az új kormányzati terminál ötlete már csak hab a tortán. A szaktárca a világjárvány tapasztalataival próbálja igazolni nagyszabású terveit. Abban az időszakban ugyanis a kormánygépek kulcsszerepet játszottak a védőfelszerelések szállításában. A minisztérium érvei között szerepel az is, hogy különböző válsághelyzetek, valamint a tisztviselők igényei is megkövetelik, hogy azonnal a rendelkezésükre álljanak a repülőgépek.
Kétséges a költségek nagysága
Mivel a kormány stratégiai beruházásként hagyta jóvá a repülőgépek beszerzését, így megkerülhető az érdemi szakmai vita, de a közbeszerzési eljátás is.
A kormány szerint a költségek várható nagysága 170,5 millió euró körül alakul, amit 2025 és 2028 között kívánnak beépíteni a költségvetésbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.