A magas munkanélküliség ellenére sok vállalat küzd emberhiánnyal

A magas munkanélküliség ellenére sok vállalat küzd emberhiánnyal

ÚJ SZÓ-HÍRPozsony. A fiatal munkanélküliek számának csökkentése érdekében új, az úgynevezett duális oktatásra vonatkozó projektet indított a Szlovák–német Kereskedelmi és Iparkamara. Az új oktatási módszerhez eddig 18 vállalat és 26 szakközépiskola csatlakozott.

ÚJ SZÓ-HÍR

Pozsony. A fiatal munkanélküliek számának csökkentése érdekében új, az úgynevezett duális oktatásra vonatkozó projektet indított a Szlovák–német Kereskedelmi és Iparkamara. Az új oktatási módszerhez eddig 18 vállalat és 26 szakközépiskola csatlakozott. A legmagasabb munkanélküliséget mutató régiókban a vállalatok részéről is alacsony az érdeklődés. A duális képzést segíti majd a szakképzési törvény elfogadása, amelyet már tavasszal elfogadhat a parlament

.

Fit4future

A kamara a fit4future projekt keretében úgy csökkentené a fiatal munkanélküliek számát, hogy az eddiginél jóval magasabb szintű szakmai képzést biztosít a középiskolások részére. Mindezt az úgynevezett duális oktatás, vagyis a gyakorlatorientált képzés bevezetésével valósítják meg. A legnagyobb hangsúlyt a vállalatokban végzett gyakorlati órákra helyezik. Roman Nosko, a kamara egyik tagja úgy fogalmazott, egyre súlyosabb a technikai végzettségű szakemberek hiánya. A munkaügyi hivatal legfrissebb adatai alapján Szlovákiában 12,39 százalékos a munkanélküliség, viszont a fiatal munkanélküliek száma 30,7 százalékot tesz ki. Gyakori jelenség, hogy a magas munkanélküliséggel küzdő régiókban sem találnak szakképzett munkaerőt a vállalatok. Ezért részben az oktatásügy is felelős, mert nem reagál kellő rugalmassággal a munkaerőpiac alakulására.

Kevés a műszaki tanuló

Míg a szlovák gazdaság az autógyártás, a gépipar és az elektronikai eszközök gyártásra szakosodott, addig a statisztikai adatok alapján a középiskolák végzőseinek 64 százaléka humán szakokon tanul. Műszaki irányú szakközépiskolákba a diákok 24 százaléka jár. Hasonló az arány a felsőoktatási intézményekben is.

Közben a kamara felmérése alapján a Szlovákiában működő mintegy 150 német tulajdonú ipari vállalatnak évente 1750 szakképzett műszaki végzett-ségű dolgozóra van szüksége. Nagy részük hiányzik a munkaerőpiacról. Nosko szerint a társadalom még mindig előítéletekkel gondol a műszaki szakmákra, holott ma már korántsem olyan körülmények között végzik munkájukat, mint régen.

A duális képzésben résztvevő diákok a középiskola befejezését követően az érettségi bizonyítvány mellé, a kamarától a szakmai gyakorlatot igazoló tanúsítványt kapnak. A kamara kezdeményezéséhez eddig 27 szakközépiskola csatlakozott, a legtöbb Trencsén és Zsolna megyében. A Kassai és a Besztercebányai megyékben mindössze 3-3 középiskolában folyik duális oktatás. Roman Nosko azt mondta, két éve dolgoznak a projekten, felvették a kapcsolatot a megyékkel, ezt követően az ipari cégeket szólították meg. „Besztercebánya megyében több mint ötven ipari cégből mindössze négyen döntöttek úgy, hogy támogatják a projektet. Ebben a régióban jelentős a munkanélküliség, viszont kevés a nagybefektető, a kisvállalkozások nem tudják felmérni a piac alakulását, a munkaerőpótlással kapcsolatban is óvatosabbak” –mondta Roman Nosko.

Módosítják a jogszabályt

A parlament januárban második olvasatba utalta a szakképzésre vonatkozó törvényjavaslatot, mely pontosítja, mely középiskolák és vállalatok, milyen feltételekkel kapcsolódhatnak be a duális oktatásba. Ilyen jellegű képzés Németországban, Ausztriában és Svájcban már évek óta működik. Ha parlament a jóváhagyja a törvényjavaslatot, akkor szeptembertől újabb képzések indulhatnak. A kamara annak ellenére támogatja a jogszabályt, hogy az minimális anyagi támogatást ad a duális képzésben résztvevő vállalatoknak, miközben a rendszer elindítása jelentős adminisztrációs terheket ró a vállalatokra. Felmérések alapján a duális oktatásban való részvétel költségei alacsonyabbak, mint ha a vállalatok később képzik át a munkaerőt.

Jaroslav Holeček, a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara tagja szerint a munkavállalók támogatják az új jogszabályt, viszont attól tartanak, hogy az új rendszer irányítása az állam kezébe kerül, és nem tartja majd tiszteletben a munkáltatók véleményét. A munkáltatók számára kulcsfontosságú, hogy részt vehessenek a duális képzésben, és hogy figyelembe vegyék a rendszerrel kapcsolatos megjegyzéseiket. Nem egységesek azt a kérdést illetően, hogy ki felügyelje a duális oktatás rendszerét. (ie, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?