Néhány regionális kórházon múlhat, összeomlik-e szerdán az egészségügy

orvos k

Félő, hogy mégsem teljesül a kormány és a LOZ között karácsony előtt kötött megállapodás, és január elsején mégsem térnek vissza a kórházakba a tiltakozásképpen felmondott orvosok. A megegyezés a regionális kórházakon bukhat meg, amelyek nem akarják aláírni a kormány és a LOZ megegyezésében szereplő szerződéskiegészítést a felmondott orvosokkal.

Néhány kisebb kórházon múlhat, hogy januárban minden visszatér a rendes kerékvágásba, vagy pedig összeomlik a kórházi ellátás. 

Az Agel és Penta néhány kórházának mintegy 20-30 orvosa még mindig nem tudta aláírni a szerződéskiegészítést, amely a LOZ és a kormány közti, karácsony előtt kötött megállapodás része. 

Ősszel mintegy 3300 orvos adta be felmondását, a túlnyomó többségük az állami kórházakban. Ők már megkapták, és aláírták a szerződéskiegészítést, a LOZ szerint viszont a megállapodás csak akkor léphet életbe, ha a tiltakozásban résztvevő minden orvosra, így a magánkórházakban dolgozó orvosokra is érvényes lesz. Miroslav Mendel, a LOZ alelnöke szerint az egészségügyi minisztérium vizsgálja a helyzetet.

A helyzet komolyságával tisztában van az egészségügyi minisztérium is. Kamil Šaško miniszter a Denník N-nek azt nyilatkozta, hogy "bízik benne, hogy a feleknek sikerül kompromisszumos megoldást találni".

Az Agel és a Penta kórházait is tömörítő Szlovákiai Kórházszövetség (ANS) szerint azonban a kormány és a LOZ megállapodásában szereplő szerződéskiegészítés csak az állami kórházakra vonatkozik. A regionális kórházaknak több ponton is problémát jelent a szerződéskiegészítés, de a legfontosabb talán a munkaidő hosszára vonatkozó pont. 

A kiegészítés szerint ugyanis az orvosok heti munkaideje 37,5 óra, míg a legtöbb orvos szerződéében még 40 óra szerepel. 

Problémát jelent a béremelés is, amely a tiltakozásban részt vett orvosok számára mintegy 10 százalékos lenne, a regionális kóházakban dolgozó többi orvosra viszont nem vonatkozna. Az ANS ezt is elfogadhatatlan diszkriminációnak tartja. A Denník N szerint a problémás kórházak elsősorban az ország keleti részében találhatóak, köztük van a nagymihályi és a tőketerebesi kórház is. A Penta képviselője szerint a kórházaikban a szerződéskiegészítés aláírása 16 orvost érint, számukra az nem okozna összeomlást, ha ők nem tárnének vissza a munkahelyükre.

Az ANS szerint azonban az év végéig már nem lesz megegyezés az orvosokkal, a képviselőik január 6. után akarnak tárgyalni az egészségügyi minisztériummal.  

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?