2002
decemberében a Sme című napilap körkérdést készít politikusokkal arról, hol és mivel töltik a karácsonyi ünnepeket. Peter Csernák szerkesztő és Pavol Rusko akkori parlamenti alelnök beszélgetését azonban ismeretlen tettesek rögzítik.
December 19.
A LEHALLGATÁSI ÜGY KRONOLÓGIÁJA
decemberében a Sme című napilap körkérdést készít politikusokkal arról, hol és mivel töltik a karácsonyi ünnepeket. Peter Csernák szerkesztő és Pavol Rusko akkori parlamenti alelnök beszélgetését azonban ismeretlen tettesek rögzítik.
December 19. A belügyminisztérium lehallgatásokkal foglalkozó osztályának munkatársa észleli, hogy egy legálisan rögzített beszélgetés mellett több, oda nem tartozó hangfelvétel is található. Az érintett rendőr felismeri az ANO elnökének hangját, és jelenti az ügyet feljebbvalójának.
2003
Január 7. A sajtó beszámol az ügyről.
Január 13. Az illetékes szervek átfogó ellenőrzést szerettek volna végezni a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) lehallgatóberendezésén, ám ennek időpontja eltolódott februárra.
Január 18. Az ANO Országos Tanácsa felszólítja a koalíciós partnereket az ügy mihamarabbi kivizsgálására, kilátásba helyezik a koalícióból való távozást is.
Január 20. Pavol Rusko kijelenti, hogy nem bízik Vladimír Palko belügyminiszterben, így nem adja át neki a lehallgatás hangfelvételét. Palko büntető feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen az illegális lehallgatás miatt.
Január 21. A SIS-t felügyelő parlamenti bizottság több tagjának állítása szerint a SIS nem hallgatta le Pavol Ruskót. Ugyanezt állítja a szakszolgálat akkori igazgatója, Vladimír Mitro is.
Január 23. Palko véleménye szerint a lehallgatási ügy a személyét valaha ért legnagyobb támadás.
Január 24. Boris Ažaltovič belügyi szóvivő közölte, a belügyminisztérium a SIS által működtetett rendszerből tett szert a hangfelvételre.
Január 26. Vladimír Palko szerint befejeződött a kormányválság.
Január 28. Milan Hanzel akkori főügyész utasítására az ügyet a katonai ügyészség vizsgálja tovább.
Január 30. Palko elutasítja a rendőrséget elfogultság miatt bíráló megnyilvánulásokat.
Február 2. A szakértői vizsgálat a kazetta rossz minősége miatt nem tudja megállapítani, hogy Pavol Rusko volt-e lehallgatva vagy a Sme szerkesztősége.
Február 21. A Janed’s Intelligence Digest tekintélyes angol, titkosszolgálatokkal foglalkozó szaklap szerint a SIS technikai berendezéseit politikusok megfigyelésére is felhasználta.
Március 11. Vladimír Mitro felmentését kéri a titkosszolgálat igazgatói posztjáról.
Március 28. Rudolf Schuster köztársasági elnök felmenti Mitrót.
Május 26. A Markíza televízió információi szerint Ruskót a SIS hallgatta le.
Július 9. A katonai ügyészség bejelenti, hogy megszüntette a vizsgálatot a lehallgatási ügyben. Az ügyészség szerint bizonyítást nyert, hogy nem Rusko, hanem a Sme szerkesztősége volt a lehallgatás célpontja.
Július 11. Rusko bejelenti, mindent el fog követni, hogy az ügyet ne söpörjék a szőnyeg alá.
Július 14. Rusko szerint az ügyet vizsgáló katonai ügyészeket megfigyelték, telefonjaikat lehallgatták, Dobroslav Trnka akkori katonai főügyésznek pedig provokatív szándékkal ellopták a belügyminisztérium elől az autóját, melyet később a pozsonyi katonai parancsnokság előtt találtak meg.
Július 16. Palko szerint meglepő, hogy megszüntették az eljárást, noha volt konkrét gyanúsított, mégpedig a SIS.
Augusztus 11. Milan Hanzel főügyész szerint újabb, komoly tényekre derült fény, így a katonai ügyészségnek folytatni kell a vizsgálatot.
Augusztus 25. Ján Mojžiš, a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatója saját kérésére vallomást tett Dobroslav Trnka katonai főügyész előtt a lehallgatási ügyben.
November 4. A katonai ügyészég a SIS három munkatársát gyanúsítja az illegális lehallgatások miatt.
December 12. Pavol Rusko és Milan M. Šimečka, a Sme főszerkesztője egyaránt csalódottságát fejezi ki, hogy a botrány után egy évvel még mindig nincs meg a tettes.
2004
Január 26. Dobroslav Trnka szerint nem fogja veszélyeztetni az ügy további kivizsgálását, hogy a katonai főügyészi posztot a főügyészire cseréli.
Február 2. Boris Ažaltovič belügyi szóvivő bejelenti, főnöke nem fog részt venni Pavol Rusko mediális játékaiban.
Április 22. A katonai ügyészég kihallgatja a lehallgatóberendezést gyártó izraeli cég szakértőjét.
Május 23. Az izraeli szakértő vallomását szlovák szakértők állásfoglalásával is kiegészítik.
Szeptember 8. A Felsőbb Katonai Ügyészég vádemelési javaslatot tett a SIS 3 alkalmazottja ellen.
Szeptember 12. A SIS állásfoglalás szerint műszaki hiányosságok állnak az illegális lehallgatások hátterében.
2005
Február 2. A Pozsonyi 2. Járásbíróságon megkezdődött a lehallgatási per, a vádlottak padján a SIS három egykori munkatársa, a lehallgatásokért felelős részleg vezetője, Luboš K., Milan B, és Ľubomír L. foglalt helyet.
Március 7. Pavol Rusko gazdasági miniszter tanúvallomást tett.
Május 16. További tanúk meghallgatásával folytatódott a per.
Június 6. További tanúk tesznek vallomást.
Június 8. Meghallgatják az informatikai szakértőt. A bíró két hétre elnapolja az ítélethirdetést.
Június 2. Roman Farkaš bíró ítéletet hirdet. (t,ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.